Abp Ch. Chaput: w sprawach rodziny zaufajmy nauczaniu Jezusa
To bardzo ważne, że Watykan zorganizował międzyreligijne kolokwium o komplementarności kobiety i mężczyzny, bo dziś bardzo mało się już o tym mówi, co więcej, w niektórych częściach świata temat ten jest traktowany z wielką wrogością. Taki pogląd wygłosił w Radiu Watykańskim metropolita Filadelfii abp Charles Chaput, uczestniczący w spotkaniu o małżeństwie jako gospodarz przyszłorocznego Światowego Spotkania Rodzin. Za bardzo ważne uznał wierność nauczaniu Pana Jezusa.
Zdaniem hierarchy amerykańskiego kolokwium w Watykanie będzie dla organizatorów zachętą do podejmowania tego tematu i dostarczy też dokumentacji, która pomoże w walce z indoktrynacją ideologiczną. Wzajemne dopełnianie się kobiety i mężczyzny to jeden z pierwszych darów Stwórcy wobec świata. Nie możemy o nim nie świadczyć – podkreślił abp Chaput.
Przypomniał, że „chrześcijanie od samego początku byli inni niż pozostali ludzie. Poznali bowiem dar zbawienia w Jezusie Chrystusie i to ich przemieniło". Dodał, że nie musimy się obawiać tego, że będziemy mniejszością. "A jeśli jesteśmy mniejszością, powinniśmy z pełną ufnością mówić o nauczaniu Chrystusa. Papież ostrzegał nas bardzo jasno przed indoktrynacją ideologiczną. Zagraża ona również chrześcijanom. Musimy być pewni, że wszystko, co robimy i mówimy, pochodzi od Chrystusa, a nie z jakiejś ideologii. Potrzebujemy realizmu. Świat jest bardzo złożony. Są w nim trudne sytuacje. Ale musimy mieć zaufanie do nauczania Jezusa” - oświadczył metropolita Filadelfii.
Ulgowe bilety na przejazdy pociągami, do muzeów, galerii i ośrodków sportu, bezpłatny wstęp do parków narodowych oraz m.in. zniżki na usługi hotelowe i gastronomiczne - przewiduje ogólnopolska Karta Dużej Rodziny, opracowana w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
- Karta Dużej Rodziny to świetny sposób na docenienie roli rodzin wielodzietnych w Polsce. Karty na poziomie samorządów cieszą się dużą popularnością, dlatego chcemy, aby w całej Polsce można było korzystać ze wsparcia - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
Dnia 20 marca 2025 r. w 33 roku życia i 8 roku kapłaństwa zmarł ks. Stanisław Lodziński - wikariusz parafii w Chęcinach oraz Diecezjalny Asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Dziś mniej o polityce, natomiast więcej o życiu publicznym. Przeczytałem artykuł „Z braku rodzi się lepsze…”, opublikowany na łamach portalu Niedziela z okazji rocznicy śmierci ks. Piotra Pawlukiewicza: Zobacz
Jak pewnie wielu młodych ludzi byłem przez lata „fanem” ks. Pawlukiewicza i jego nauki. Z kilku powodów, ale tymi podstawowymi to była celność tego, co mówił, a trafiało w pytania, które pojawiały się w mojej głowie i sercu, ale jednocześnie trwałość, silna wiara i nieuleganie „prądom”. Bez wymieniania nazwisk powiem, że kapłanów łączących popularność, a więc umiejętność mówienia do młodych tak, żeby słuchali, a jednocześnie nie popadających w pychę i ulegających temu światu jest dziś niewielu. On był jednym z nich.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.