W czasie audiencji generalnej w środę 29 stycznia br. Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił "kosz pełen różańców", zebranych przez uczniów łódzkich szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i innych szkół średnich, a zawiezionych do Rzymu przez delegację Salezjańskiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Wodnej 34 w Łodzi. Uroczyste przekazanie młodym poświęconych przez Papieża różańców wraz z zachętą do tworzenia wśród dzieci i młodzieży "różańcowych żywych róż" nastąpi podczas wieczoru DUC IN ALTUM 20 lutego br. w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych przy ul. Wodnej 36. W programie wieczoru przewidziano Mszę św. koncelebrowaną pod przewodnictwem bp. Adama Lepy. Słowo o słudze Bożym Janie Tyranowskim, który z młodym Karolem Wojtyłą odmawiał w czasie wojny Różaniec, wygłosi ks. Michał Szafarski SDB z Krakowa. Wieczór zakończy koncert pieśni maryjnych i wspólna fotografia u stóp Wspomożycielki Wiernych.
Konferencja rejonowa dla księży proboszczów w środę 12 lutego br. poświęcona była problemowi wzrastającego ubóstwa wśród parafian. Po słowie wprowadzającym abp. Władysława Ziółka referat o łódzkich enklawach biedy wygłosiła prof. Wielisława Warzywoda-Kruszyńska z Uniwersytetu Łódzkiego, a ks. kan. Ireneusz Kulesza - proboszcz parafii archikatedralnej i dyrektor honorowy łódzkiej Caritas podzielił się z zebranymi księżmi własnymi doświadczeniami i sugestiami na temat: "Jak pomagać ludziom biednym w parafii? Był także czas na wymianę myśli i dyskusję.
W ramach obchodów XI Światowego Dnia Chorego Arcybiskup łódzki poświęcił we wtorek 11 lutego br. odnowione oddziały Szpitala im. Madurowicza w Łodzi (ul. Wileńska 37). Bp Adam Lepa odwiedził pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Strzelców Kaniowskich 32, natomiast bp Ireneusz Pękalski spotkał się z chorymi w Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczym przy ul. Przybyszewskiego 255. We wszystkich parafiach archidiecezji sprawowano w tym dniu Eucharystie w intencji osób chorych, starszych i samotnych oraz ich opiekunów.
10 stycznia podczas wieczornej Eucharystii w bazylice archikatedralnej miało miejsce doroczne rozesłanie wolontariuszy przygotowanych przez łódzką Caritas do posługi m.in. w Zespole Domowej Opieki Hospicyjnej funkcjonującym od kilku lat w strukturach Caritas. Wolontariuszki hospicjum posługują terminalnie chorym, wspomagając w sposób fachowy rodziny podopiecznych i niosąc chorym ulgę w cierpieniu.
Abp Władysław Ziółek ogłosił słowo pasterskie przed wprowadzeniem w Kościele łódzkim posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św. Świeccy szafarze upoważnieni przez Kościół będą mogli rozdawać Komunię św., gdy sytuacja tego wymaga, zanosić Komunię św. do chorych. Nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. mogą być mężczyźni w wieku 35-65 lat wyróżniający się dojrzałością w wierze, wzorowym życiem moralnym, aktywnie uczestniczący w życiu parafii. Przygotowanie do pełnienia posługi obejmuje półroczny kurs i egzamin.
Pomóż w rozwoju naszego portalu