Do sanktuarium bł. Karoliny przyjechała młodzież razem ze swoimi duszpasterzami niemal z całej Polski, m.in. z archidiecezji krakowskiej, wrocławskiej, częstochowskiej, przemyskiej, lubelskiej oraz diecezji tarnowskiej, zielonogórsko- gorzowskiej, opolskiej, siedleckiej, bielsko-żywieckiej, łowickiej. „Chcieliśmy poznać miejsce, gdzie urodziła się i zmarła bł. Karolina. Jest ona naszym wzorem, dodaje nam sił, by walczyć o czystość” - mówili młodzi.
Z młodzieżą modlił się abp Kowalczyk, który był zaangażowany w proces beatyfikacyjny bł. Karoliny, a pochodzi z Jadownik Mokrych, które są położone blisko Wał-Rudy – miejsca, gdzie żyła i zginęła błogosławiona. W homilii arcybiskup podkreślił, że bł. Karolina swoim życiem mówi do młodzieży o wielkiej godności kobiety. Przypominając słowa św. Jana Pawła II, by młodzi wymagali od siebie, bronili swojego „Westerplatte”, abp Kowalczyk prosił, by młodzież broniła „wartości czystych serc, godności, uczciwości i rodziny”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Prymas senior mówił im, że do życia małżeńskiego trzeba się dobrze przygotować. Prosił młodych, by podejmowali mądre i racjonalne decyzje, a nie emocjonalne. Dodał też, że czym innym jest nabyta wiedza np. na studiach, a co innego oznacza życiowa mądrość. Arcybiskup wskazywał, że początkiem mądrości jest bojaźń Boża. Prosił też, by młodzi nie ulegali ironicznym wypowiedziom o czystości. „Sami zdamy kiedyś rachunek z tego, jak kroczyliśmy przez życie. Opinie różnych środowisk nie będą nam wyznaczać drogi naszego życia. Dziękujemy Bogu za dar męstwa i mądrości bł. Karoliny, że umiała szanować własną godność. Stała się dla nas ideałem do naśladowania” - dodał kaznodzieja.
W Zabawie odbyło się także spotkanie z twórcami i aktorami pierwszego filmu fabularnego pt. „Karolina". Natomiast w kinie „Nieciecza" miał miejsce przedpremierowy pokaz filmu dla zaproszonych gości. Po projekcji były owacje na stojąco. Ponadto w Wał–Rudzie odbyła się Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny.
Jutro, w niedzielę 16 listopada w Zabawie odbędą się centralne obchody w Polsce, Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. O godz. 9.30 będą wypominki – modlitwa za ofiary wypadków drogowych, a Mszy św. o godz. 10.30 za ofiary wypadków drogowych i ich rodziny będzie przewodniczył abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia z Watykanu.
Po Mszy wystąpi Zespół Pod Gruszą z programem „100-lecie męczeńskiej śmierci bł. Karoliny” – przesłanie z drogi męczeństwa w interpretacji poetyckiej zespołu. W samo południe uczestnicy uroczystości będą się modlić przy pomniku Przejście. Ponadto zostanie posadzone drzewo pamięci. Godzina Miłosierdzia o 15.00 będzie modlitwą o łaskę przebaczenia i pojednania ofiar i sprawców.
W tym dniu w godz. 10.00–14.00 zaplanowano także akcję honorowego krwiodawstwa w Hotelu Zabawa. Ponadto o godz. 17.00 w kościele w Zabawie odbędzie się koncert organowy.
Reklama
Natomiast w poniedziałek 17 listopada o godz. 9.00 rozpocznie się w Tarnowie seminarium naukowe poświęcone problemom edukacji motoryzacyjnej dzieci i młodzieży. Miejscem spotkania będzie sala konferencyjna w Starostwie Powiatowym. Ponadto o godz. 12.30 w kinie Marzenie zostanie zaprezentowany program edukacyjny dla młodzieży - Road Show. Ofiara wypadku, policjant, strażak, ratownik, rehabilitantka opowiedzą o swoich doświadczeniach podczas zdarzeń komunikacyjnych.
Wtorek 18 listopada to liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny i dzień setnej rocznicy śmieci dziewicy i męczennicy. Do Zabawy i Wał–Rudy przybędzie ogólnopolska pielgrzymka rolników oraz czcicieli bł. Karoliny. Już o godz. 12.30 wierni usłyszą o drodze bł. Karoliny do świętości, o godz. 13.00 zostanie odprawiona Msza św. w sanktuarium w Zabawie. Natomiast o 14.00 w Domu bł. Karoliny w Wał–Rudzie pielgrzymi będą mogli obejrzeć nową wystawę prezentującą stroje ludowe, ubiór oraz wyposażenie carskiego żołnierza, oraz posłuchać opowieści o czasach i okolicznościach życia i śmierci bł. Karoliny w formie elektronicznego przewodnika.
Główne wydarzenia kilkudniowych obchodów to jubileuszowa Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał-Rudzie i poświęcenie nowego krzyża na miejscu męczeństwa. Wtorkowej Drodze Krzyżowej o godz. 15.00 przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż, a rozważania prowadzi ks. Janusz Faltyn z Ruchu Czystych Serc z Nowego Sącza. Taka Droga Krzyżowa odbywa się raz w miesiącu, w dniu wspomnienia śmierci bł. Karoliny. Gromadzi ona kilka tysięcy osób. Uczestnicy nabożeństwa idąc po śladach bł. Karoliny przez las rozważają Jej życie i męczeństwo. Podczas nabożeństwa czytane są prośby i podziękowania za otrzymane łaski.
Reklama
Uroczysta Msza św. we wtorek o godz. 17.30 w sanktuarium w Zabawie zakończy obchody setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny.
W jubileuszowy rok wpisują się różne inicjatywy społeczne i kulturalne. Od 21 listopada w kinach będą odbywać się projekcje filmu pt. „Karolina”, którego fabułę zainspirowała postać bł. Karoliny Kózkówny, patronki młodzieży. Z okazji setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny zostały wprowadzone do obiegu okolicznościowe znaczki, które można nabyć za pośrednictwem sanktuarium w Zabawie. Obchodom jubileuszowym w dniach od 15 - 23 listopada będzie towarzyszyć Krajowa Wystawa Filatelistyczna dla uczczenia setnej rocznicy męczeńskiej śmierci Karoliny Kózkówny pod tytułem "Ziemia świętych i błogosławionych". Odbędzie się ona w hotelu Zabawa. Wstęp jest wolny. Ponadto w przygotowaniu jest Oratorium o bł. Karolinie, którego premierę zaplanowano na 30 listopada br. w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie. Jako swoista kontynuacja roku jubileuszowego przygotowywany jest cykl konspektów katechez i spotkań dla grup apostolskich, który zostanie rozesłany do wydziałów katechetycznych i ośrodków duszpasterskich w całej Polsce.
Więcej informacji o obchodach jubileuszu i kulcie bł. Karoliny można znaleźć na stronie internetowej www.sanktuariumzabawa.pl
Obchody setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny zaplanowano także jutro w Tarnowie w parafii bł. Karoliny. Na Mszy św. o godz. 11.00 zostanie poświęcona figura Chrystusa Zmartwychwstałego wyrzeźbiona z drzewa lipowego. Uroczystości w kościele pw. bł. Karoliny będzie przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Figura jest ogromna. Została już zamontowana na głównej ścianie prezbiterium. Waży ok. 2 ton i mierzy niemal 7 metrów wysokości. - W przyszłości pojawią się także mniejsze figury świadków zmartwychwstania: trzech niewiast idących do grobu oraz dwóch apostołów Jana i Piotra. Z kolei na ścianach bocznych planujemy umieścić figury św. Jana Pawła II i bł. Karoliny – mówi ks. Stanisław Dutka, proboszcz parafii bł. Karoliny w Tarnowie.