Pomiędzy bujnie zalesionymi Wzgórzami Strzelińskimi, w uroczym i zacisznym miejscu przy drodze krajowej Strzelin – Ziębice leży osada Nowolesie. W niej znajduje się sanktuarium maryjne z cudownym obrazem Matki Bożej Różańcowej z Komarna z niewiarygodną, ale prawdziwą historią tułaczki z Kresów Wschodnich.
Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Nowolesiu
Pierwsza wzmianka o kościele w Nowolesiu pochodzi z 1368 r., jednak obecna świątynia wybudowana została w roku 1867. W 1945 r. w wyniku układów międzynarodowych rozpoczęły się masowe przesiedlenia. Po latach II wojny światowej z różnych stron Polski i świata przybywali skołatani Polacy. Piastowska ziemia ojców ściągnęła rozproszone dzieci. W pierwszych dniach lipca 1946 r. z parafii Komorno (spod Lwowa) wraz ze swoim proboszczem ks. Marianem Czechem wyruszył transport repartiantów, który skierowany został do miejscowości Nowolesie i Dankowice. Pobożny lud jechał ze swoją Patronką, Matką Bożą Różańcową, czczoną w Komornie od XVII wieku. Cudowny obraz został przywieziony z narażeniem życia i był ukrywany w zbożu. Po staraniach miejscowych duszpasterzy i ludu nowoleskiego obraz Matki Bożej Różańcowej został uroczyście intronizowany 8 grudnia 1957 r. przez biskupa ordynariusza archidiecezji wrocławskiej Bolesława Kominka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Dekretem erekcyjnym kard. Henryka Gulbinowicza z dniem 11 lutego 1989 r. została utworzona rzymskokatolicka parafia Nowolesie z siedzibą w Białym Kościele, której proboszczem mianowany został ks. Stanisław Włodarski. Od tego czasu duszpasterz parafii oraz jej mieszkańcy zaczęli starać się o przyznanie tytułu sanktuarium. Rozpoczęły się intensywne prace remontowe kościoła, odnowiono obraz Matki Bożej. I tak oto 28 sierpnia 1997 r. ówczesny metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz ustanowił dekretem sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w parafii Nowolesie. 4 października 1997 r. odbyła się uroczystość ustanowienia i poświęcenia sanktuarium. Co ciekawe, wypadło to w 80. rocznicę objawienia Matki Bożej w Fatimie i w 40. intronizacji obrazu Matki Bożej Różańcowej z Komarna w ołtarzu głównym kościoła w Nowolesiu.
11 czerwca br. na wzgórzu przy sanktuarium postawiony zostanie krzyż na pamiątkę jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Co ciekawe, w tym roku jubileusz 150-lecia istnienia obchodzi kościół pw. św. Marcina w Nowolesiu, który od 19 lat jako sanktuarium Matki Bożej Różańcowej przyciąga rzesze pielgrzymów.
Historia świątyni w Białym Kościele
Wieś Biały Kościół była własnością rycerską. Z fundacji „szlachetnego Bogusława” około połowy XIII wieku wzniesiono tu kamienny kościół. Pierwsza wzmianka o wyposażeniu kościoła przez biskupa wrocławskiego Tomasza pochodzi z 1264 r. Jak historia ojczyzny, tak i dzieje kościoła zaznaczyły się pożarami, wojnami i latami odbudowy. Od 1984 do 1994 r. obecny proboszcz parafii ks. Stanisław Włodarski przy wsparciu Kurii Metropolitalnej i okolicznych darczyńców wznosił z ruin świątynię pod wezwaniem Panny Maryi. Przy poświęceniu kościoła 26 maja 1994 r. przez kard. Henryka Gulbinowicza zostało nadane kościołowi wezwanie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.