Reklama

Dobrze, że jest taka szkoła

Niedziela sosnowiecka 2/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Wychowanie młodzieży jest sprawą serca.

Ten, kto wie, że jest kochany, sam też kocha (...)

A kiedy miłość blednie, wszystko przestaje się układać"

(św. Jan Bosko)

Starożytni mówili: "Uczymy się nie dla szkoły, ale dla życia" . I rzeczywiście prawdą jest, że szkołę w pewnym momencie ukończymy, a życie pozostanie. Dlatego tak bardzo istotne jest, jakie wartości i ideały zabierzemy z lat dzieciństwa i młodości w dorosłe życie. Wielka w tym rola samych uczniów, ale też ogromna rodziców i nauczycieli, przed którymi stoi wielkie wyzwanie - wychowanie młodego człowieka. Wśród zagłębiowskich szkół wiele jest takich, które kształtują wyłącznie pozytywne postawy u dzieci i młodzieży i które na pierwszym miejscu stawiają wiarę i rozum. Do nich niewątpliwie należy Prywatna Szkoła Podstawowa nr 5 "Twoja Przyszłość" oraz Niepubliczne Gimnazjum nr 1 mające swoją siedzibę przy ul. Dziewiczej 41 w Sosnowcu.

Tradycja i nowoczesność w sosnowieckiej szkole idą ze sobą w parze i nawzajem się przenikają. Tutaj jest czas na pielęgnowania polskich zwyczajów, jak i czas na zagraniczne wyjazdy czy wykształcenie w uczniach cechy przedsiębiorczości.

Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w rozmaitych imprezach kulturalnych, wycieczkach przedmiotowych i integracyjnych. Z nieskrywaną radością przyjmują wyjazdy zarówno do teatru, filharmonii, jak i na targi komputerowe. Istotnym osiągnięciem szkoły jest fakt, że jako jedna z nielicznych placówek w województwie należy do krajowego Forum Oświaty Szkół Niepublicznych i współpracuje z innymi szkołami należącymi do tego Stowarzyszenia. Pozwala to nauczycielom, jak i uczniom na wymianę doświadczeń, dzielenie się wiedzą - tak bardzo potrzebną w czasie dokonujących się przemian w systemie edukacji. Aby zapewnić uczniom atrakcyjne metody nauczania pedagodzy tworzą własne programy nauczania, podnoszą swoje kwalifikacje, wykorzystując do tego metodę Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli, wprowadzają nowatorskie systemy oceniania wiedzy i zachowania. Szkoła posiada pracownie przedmiotowe w tym komputerową z Internetem, świetlicę, salę gimnastyczną. Mając na względzie przyszłość uczniów duży nacisk kładzie się na naukę języków obcych oraz na informatykę. Tutaj dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje talenty uczestnicząc w szeregu kółek zainteresowań, różnych dla poszczególnych etapów kształcenia. I tak uczniowie klas I-III bawią się w modułach: plastycznym, teatralnym, tanecznym, a dla klas IV-VI przeznaczone są zajęcia w modułach: informatycznym, teatralnym, modelarskim i szaradzisty. Natomiast młodzież Gimnazjum rozwija swoją wiedzę i zainteresowania w kółku ekologicznym i klubie europejskim. Uczniowie obu szkół sprawdzają swoją wiedzę i umiejętności podczas licznych konkursów organizowanych na terenie szkoły, jak również reprezentują z powodzeniem placówki w konkursach międzyszkolnych i międzynarodowych. Przykładem może być chociażby konkurs matematyczny " Kangur".

"Nasze dzieci są otwarte na wszelkie innowacje. Co rusz mają nowe pomysły, którymi dzielą się ze swoimi nauczycielami, a ci z kolei zazwyczaj wspierają je swoim doświadczeniem i pomagają w ich urzeczywistnianiu" - mówi dyrektor szkoły, mgr Magdalena Wontek. W tym miejscu nie sposób nie wymienić organizowanego na terenie szkoły międzyszkolnego konkursu "Wiedzy o Literaturze i Języku Polskim", przeznaczonego dla uczniów pierwszych i drugich klas Gimnazjum.

Do tradycji należą już klasowe wigilie, przedstawienia jasełkowe, uroczystości z okazji świąt religijno-patriotycznych.

Nie bez znaczenia dla nauczycieli, rodziców i uczniów jest życzliwość, jaką darzy sosnowiecką szkołę bp Adam Śmigielski SDB. I chociaż szkoła ta nie jest zarejestrowana jako katolicka, to nie ulega wątpliwości, że w swoich działaniach kieruje się najwyższymi zasadami moralnymi i etycznymi.

Uczniowie niezwykle chętnie uczestniczą w katechezie, która prowadzona jest przez ks. Tadeusza Żmudę. Młodzież ze starszych klas ma wpływ na wybór tematu lekcji, może swobodnie dyskutować na tematy, które ją niepokoją, drażnią, wzruszają i cieszą. Dzięki takiemu spontanicznemu podejściu do życia uczniowie samodzielnie dochodzą do pewnych wniosków i refleksji, a poprzez pewne wskazówki szkolnej katechetki, uczą się krytycznej oceny zaistniałej sytuacji. Warto zaznaczyć, iż nieodłącznym elementem każdej lekcji religii jest Pismo Święte - wnikliwie analizowane przez młodych ludzi.

Do dość nietypowych zwyczajów należy także I Komunia św., do której drugoklasiści z "piątki" przystępują jako grupa ze szkoły, a nie jak to zwykle bywa ze swojej parafii. Ponieważ szkoła znajduje się w niedalekim sąsiedztwie kościoła pw. św. Andrzeja Boboli, dzieci do I Komunii św. przystępują właśnie tam.

Mieć serce dla dzieci

W dzisiejszych - niełatwych dla szkolnictwa - czasach bardzo cieszą sukcesy szkół, które wbrew okolicznościom potrafią nie tylko funkcjonować, ale również rozwijać się, poszerzać swoją ofertę i zakres nauczania. Jeszcze bardziej cieszy nas, gdy są to szkoły zagłębiowskie, wśród których prym wiedzie szkoła przy ul. Dziewiczej 41. Tutaj we własnym budynku od 1994 r. działa Szkoła Podstawowa nr 5, od 1999 r. Niepubliczne Gimnazjum nr 1, a od 2000 r. - Prywatne Przedszkole " Skrzaty z Przyszłością". W chwili obecnej pracuje w niej 28 nauczycieli, a uczy się 107 uczniów. Specyfiką szkoły jest to, że ma ona wymiar rodzinny. Wszyscy się ze sobą znają i spotykają. Dzięki temu nauczyciele mogą nawiązać bliższy kontakt zarówno ze swoimi podopiecznymi, jak i ich rodzicami. Nauka odbywa się normalnym torem, bez niepotrzebnych nieporozumień. Młodzież jest zdyscyplinowana, wydaje się być nie skażona chorobami cywilizacji. "W naszej szkole nie ma problemu z narkotykami, wymuszeniami czy innymi zagrożeniami współczesnej szkoły" - wyjaśnia Pani Dyrektor.

Wielkimi atutami szkoły jest doskonałe zaplecze, wspaniałe warunki oraz cudowni pedagodzy, którzy mają wiele serca, po to, by mogli rozdawać i dzielić się nim ze swoimi podopiecznymi. Nauczyciele zdają sobie sprawę, że szkoła jest instytucją niezbędną dla społeczeństwa, podobnie jak rodzina. Uzupełnia ona wychowanie dzieci w dziedzinie kształcenia umysłu, zaś najważniejszym czynnikiem w szkole jest nauczyciel, który sam reprezentuje wysoki poziom moralny i naukowy. Dzięki takiej właśnie kadrze nauczycielskiej Prywatna Szkoła nr 5 "Twoja Przyszłość" oraz Niepubliczne Gimnazjum nr 1 w Sosnowcu stawia swoim podopiecznym coraz wyżej poprzeczkę, co powoduje, że należy do najbardziej liczących się placówek oświatowych Zagłębia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

2024-12-26 14:06

[ TEMATY ]

wstrzemięźliwość

oktawa

Karol Porwich/Niedziela

W piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa. Informacje na ten temat można znaleźć na stronach diecezjalnych.

Oktawa Narodzenia Pańskiego nie znosi piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. „Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje tylko w piątki, w które wypada uroczystość (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251). Zgodnie z „Tabelą pierwszeństwa dni liturgicznych”, zawartą w „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” w Mszale Rzymskim (str. [84]), w roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę: oktawa Wielkanocy w randze uroczystości (grupa I) oraz oktawa Narodzenia Pańskiego w randze święta (grupa II). Tak więc w piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Papież: niech cały świat przyjdzie do Jezusa, Bramy Pokoju!

Na początku Roku Jubileuszowego, zachęcam każdą osobę, każdy naród i kraj, aby mieli odwagę stać się pielgrzymami nadziei, uciszyli broń i przezwyciężyli podziały – przypomniał Papież Franciszek w bożonarodzeniowym orędziu „Urbi et Orbi”. Wezwał w nim do zakończenia trwających wojen i niesprawiedliwości, trawiących narody w różnych częściach świata, do zburzenia politycznych i ideologicznych podziałów, poszanowania świętości życia i rodziny i przede wszystkim: do osobistego spotkania z Bogiem.

Zwracając się do wiernych tłumnie zebranych na Placu św. Piotra, a także, za pośrednictwem mediów, do całego świata, Papież Franciszek przypomniał, że cud narodzin Chrystusa „na nowo dokonuje się poprzez działanie Ducha Świętego”. Przypomniał, że także w dzisiejszych bolesnych i niespokojnych czasach Pan Bóg przychodzi, „mówiąc do każdego mężczyzny i każdej kobiety, mówiąc do całego świata: Ja cię miłuję, przebaczam ci, powróć do mnie, drzwi mojego Serca są otwarte!” Przypomniał, że drzwi Bożego serca są otwarte i „nie potrzeba do nich pukać”.
CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obecne władze państwowe próbują zamykać drzwi Chrystusowi

2024-12-26 09:29

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- Wiemy, że obecne władze państwowe próbują, niestety, zamykać drzwi Chrystusowi, zmniejszając liczbę godzin religii w szkole. Ponadto zapowiadają wprowadzenie obowiązkowego dla wszystkich uczniów przedmiotu, który może stać się narzędziem deprawacji moralnej nawet małych dzieci. Tym większym więc zadaniem, stojącym zwłaszcza przed rodzicami, jest zatroskanie o właściwe nauczenie i wychowanie ich potomstwa. Z jednej strony konieczna jest zatem solidarna postawa czujności i sprzeciwu. Z drugiej niezbędne jest podejmowanie, wspólnie przez nas wszystkich, różnorodnych działań - pisze w liście do wiernych Archidiecezji Krakowskiej abp Marek Jędraszewski.

Dzisiaj, w drugie Święto Bożego Narodzenia, słyszeliśmy o tym, jak św. Szczepan ujrzał „niebo otwarte i Syna Człowieczego, stojącego po prawicy Boga” (Dz 7, 56). Jak więc pasterze radowali się z tego, że mogli być świadkami tajemnicy Wcielenia Jednorodzonego Syna Bożego, znajdując w Betlejem „Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie” (por. Łk 2, 15-16), tak św. Szczepan, „pełen Ducha Świętego”, ujrzawszy „chwałę Bożą”, stał się świadkiem Chrystusa uwielbionego (por. Dz 7, 55-56), który po swojej śmierci zmartwychwstał i jako Bóg-Człowiek zasiadł po prawicy swego Ojca.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję