NIEDZIELA: – Spotykamy się w pięknym czasie – Wielkanoc niesie przesłanie nadziei dla każdego z nas i zwycięstwa dobra nad złem; wiosna budzi do życia przyrodę. To dogodny moment, by podjąć wysiłek i zrobić coś pożytecznego...
LIDIA KOCHANOWICZ-MAŃK: – Z całego serca zachęcam do czynienia dobra i zapewniam, że nie wymaga to ponoszenia żadnych ofiar. Wręcz przeciwnie – uważam, że hasło kampanii społecznej sprzed dziesięciu lat: „Pomaganie wzmacnia” jest nadal bardzo aktualne.
– W takim razie, co można zrobić?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Od stycznia do końca kwietnia każdego roku możemy, a nawet powinniśmy, skorzystać z uprawnienia przekazania swojego 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, która dzięki otrzymanym w ten sposób środkom finansowym będzie mogła realizować szczytne cele. Wpisanie numeru KRS w zeznaniu podatkowym zajmuje tylko małą chwilę, a przynosi wymierne korzyści.
– Od zeszłego roku apeluje Pani o przekazanie 1% dla Fundacji „Nasza Przyszłość”. Dlaczego?
Reklama
– Jestem członkiem Komisji Rewizyjnej Fundacji „Nasza Przyszłość”. Wiem, na jakie cele ta organizacja przeznacza 1%. Mam także świadomość, że każda złotówka pochodząca z 1% rozdysponowana jest niezwykle rozważnie. Fundacja „Nasza Przyszłość” realizuje swoje zadania z zakresu działalności pożytku publicznego przede wszystkim dzięki ogromnym wysiłkom wolontariuszy, praktycznie nie ma wydatków na administrację i promocję.
– Na czym zatem polega działalność Fundacji „Nasza Przyszłość”?
Reklama
– Fundacja opiera swą działalność na trzech głównych filarach. Pierwszym z nich jest edukacja i dobre wychowanie dzieci i młodzieży. Prowadzimy gimnazjum i liceum w Szczecinku, w bardzo szerokim zakresie współpracujemy z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – m.in. finansujemy warsztaty medialne dla dzieci i młodzieży, seminaria, sympozja i konferencje, które z kolei dzięki umowie z Telewizją Trwam są transmitowane przez tę stację. Środki pochodzące z 1% przeznaczamy też na podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i pielęgnowanie polskości. To drugi filar naszej działalności – niezwykle istotny ze względu na specyfikę czasów, w których żyjemy. Mamy moralny obowiązek przeciwdziałać niszczeniu naszych korzeni i wzmacniać źródła dające nam siłę – rodzinę i wspólnotę duchową. Do tych działań włączamy młodzież – bo to właśnie ona jest Naszą Przyszłością. Finansujemy studencki teatr wystawiający sztuki wielkich polskich poetów, produkcję filmu fabularnego o bł. Karolinie Kózkównie, którego premiera ma odbyć się podczas Światowych Dni Młodzieży, młodzieżową telewizję internetową i wiele innych projektów. Trzecim fundamentem jest dobroczynność. Wcielamy w życie hasło: od serca do serca. Dzięki projektom charytatywnym uczymy dzieci i młodzież uczestniczące w nich z wielką pasją miłości i szacunku dla drugiego człowieka, a szczególnie dla tego, który został skrzywdzony przez los – dotknięty biedą, ciężką chorobą czy naznaczony traumatycznymi przeżyciami. Boże Narodzenie i Wielkanoc to szczególny czas na prowadzenie akcji charytatywnych na dużą skalę. Ostatnio zakończyliśmy wysyłkę darów i wręczanie upominków dla podopiecznych hospicjów, domów dziecka i pomocy społecznej z różnych miejsc Polski. Ale nasze serca nie biją mocniej tylko dwa razy w roku – nawiązaliśmy także stałą współpracę z kilkoma ośrodkami. Diagnozujemy potrzeby i staramy się je zaspokajać w jak najszerszym zakresie.
– Jesteśmy w trakcie rozliczeń z fiskusem. Warto więc pamiętać o Fundacji „Nasza Przyszłość”.
– Jestem o tym głęboko przekonana i bardzo proszę także Czytelników „Niedzieli”: jeśli cele działalności Fundacji „Nasza Przyszłość” wydają się Państwu bliskie i ważne – prosimy o wsparcie! Wystarczy podać w formularzu PIT numer KRS: 0000091141. Serdeczne Bóg zapłać za każdy dobry gest i wsparcie naszych działań! Pamiętajmy, że nawet najmniejsza kwota, która jednostkowo nie jest w stanie wesprzeć drugiej osoby lub ważnej dla nas sprawy, jeśli jest jedną z wielu kwot – urasta w siłę, która może zdziałać wiele dobrego.
– Życzę powodzenia, choć – jak pokazał rok ubiegły – Fundacja „Nasza Przyszłość” ma już duże grono zwolenników.
Reklama
– Tak, to prawda. Bardzo się z tego cieszymy, bo to oznacza, że cele, które nam przyświecają, są bliskie wielu ludziom. Ministerstwo Finansów podaje jednak, że tylko 43 proc. Polaków wykazujących w zeznaniach należny podatek przekazało 1% na wybraną organizację pożytku publicznego. Gdy weźmie się pod uwagę to, że podatnicy mogą przekazywać 1% od 2004 r., nie jest to oszałamiający wynik. Decydujmy samodzielnie, gdzie trafią państwowe pieniądze. 1% to nie darowizna ani ulga, to przejaw demokracji bezpośredniej. Dlatego korzystajmy w pełni ze swoich uprawnień! III sektor pełni obecnie bardzo ważne funkcje – pośredniczy między władzą a społeczeństwem, wyraża potrzeby i przejmuje obsługę dużych obszarów życia społecznego.
– Bardzo dziękuję za rozmowę.
– Ja również. Życzę Czytelnikom „Niedzieli” błogosławionych, radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.