Kościół w Hiszpanii, miasto Avila i karmelitańska wspólnota zakonna na całym świecie rozpoczęły rok jubileuszowy swojej patronki 15 października. Głównym punktem obchodów ma być wizyta papieża Franciszka. Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał, że postać wielkiej karmelitanki jest mu duchowo bardzo bliska.
Burmistrz Avili, Miguel Ángel Garcia Nieto, zostanie przyjęty na audiencji przez papieża 10 listopada. W rozmowie z hiszpańskim dziennikiem ABC powiedział 3 listopada, że zaproponuje Ojcu Świętemu trzy terminy wizyty w mieście św. Teresy: 28 marca 2015 roku (urodziny św. Teresy), 15 października (święto św. Teresy), lub pierwszy tydzień sierpnia, kiedy to w Avila odbywać się będzie międzynarodowe spotkanie młodzieży katolickiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
500. rocznica urodzin św. Teresy zbiega się w czasie z ogłoszonym przez papieża Franciszka Rokiem Zakonów 2015, kiedy to przypadają również 200. rocznica urodzin założyciela zakonu św. Jana Bosko i 800. rocznica pielgrzymki św. Franciszka z Asyżu do Santiago de Compostela (październik 1215).
Według nieoficjalnych informacji, obok Avila papież odwiedziłby także Alba de Tormes, miejsce śmierci św. Teresy oraz Santiago de Compostela. Jest też prawdopodobne, że papieska wizyta może trwać tylko jeden, a najwyżej trzy dni. Do dziś jeszcze Watykan nie potwierdził przyjęcia hiszpańskiego zaproszenia.
Reklama
Teresa Sánchez de Cepeda y Ahumada urodziła się 28 marca 1515 roku w Avila. Jej ojciec, Alonso Sánchez de Cepeda, był synem Żyda, który przeszedł na katolicyzm w 1485 roku, natomiast zmarła przedwcześnie matka, Beatriz Davila y Ahumada, pochodziła ze starej arystokracji kastylijskiej. Teresa była szóstą spośród 12 dzieci. Żydowskie pochodzenie dziadka ze strony ojca, Juana Sánchez de Toledo, który stosunkowo późno przeszedł na katolicyzm powodowało, że Teresa znalazła się w grupie tzw. conversos (nawróconych), którzy znajdowali się pod surową kontrolą inkwizycji.
Prawdopodobnie w 1536 roku Teresa bez wiedzy ojca wstąpiła do Karmelu w Avila, w którym wówczas żyło 140 zakonnic. Ojciec szybko zaakceptował jej decyzję. W rok później Teresa poważnie zachorowała i przez niemal trzy lata była sparaliżowana. Z czasem częściowo powróciła do zdrowia, ale cały czas nie czuła się ani osobą świecką, ani zakonnicą.
W 1554 roku Teresa zobaczyła wizerunek cierpiącego Chrystusa. Tym widokiem tak się przejęła, że wówczas doznała „ostatecznego nawrócenia”. Postanowiła, że przez całe swoje przyszłe życie będzie żyć tylko w Chrystusie. Wspólnota niezbyt poważnie potraktowała to życzenie. Mimo rożnych przeciwności Teresa w 1562 roku otrzymała od papieża Piusa IV oraz biskupa miejsca pozwolenie na założenie w Avila własnego klasztoru karmelitanek bosych, opartego o reguły jej dotychczasowego klasztoru. Jednocześnie postanowiła, że w jednym Karmelu nie powinno mieszkać więcej niż 21 sióstr. Z czasem, mimo oporów i wielu trudności, zaczęła realizować swoje plany reform. Do śmierci założyła 17 klasztorów.
Fakt, że liturgiczne święto Teresy przypada 15 zamiast 4 października, spowodowało wprowadzenie kalendarza gregoriańskiego w dzień po jej śmierci. Kalendarz prostował wcześniejsze błędy w obliczaniu czasu i oficjalnie przesunął o 10 dni naprzód.