W tym dniu w świątyniach na całym świecie sprawowane są Eucharystie, podczas których udzielany jest sakrament namaszczenia chorych lub indywidualne błogosławieństwo. Często również duchowni i wolontariusze odwiedzają też chorych w szpitalach, hospicjach, placówkach opiekuńczo-leczniczych, modląc się w ich intencjach.
Tak było również na terenie naszej diecezji. W katedrze świdnickiej oraz w Hospicjum i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Ojca Pio Eucharystie sprawował wraz z kapłanami posługującymi w Duszpasterstwie Chorych i w tej placówce leczniczej wikariusz generalny bp Adam Bałabuch. Katedralną Mszę św. koncelebrowali: dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. dr Krzysztof Ora, diecezjalni duszpasterze chorych – ks. prał. Edward Szajda i służby zdrowia – ks. kan. Andrzej Walerowski oraz proboszcz tej wspólnoty ks. prał. Piotr Śliwka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nawiązując w homilii katedralnej do hasła tegorocznego Światowego Dnia Chorych „Zawierzmy się Jezusowi Miłosiernemu jak Maryja. Zróbcie wszystko cokolwiek Wam powie”, celebrans wskazał, że temat ten pięknie wpisuje się w obchody Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. W centrum jest miłosierny Jezus, który czyni znak; wokół Niego są uczniowie, zalążek nowej wspólnoty, blisko Jezusa i Jego uczniów jest Maryja, Matka opatrznościowa i prosząca.
Reklama
Kaznodzieja podkreślił, że w wydarzeniu w Kanie Galilejskiej odnajdujemy nie tylko mesjańską moc Jezusa, Jego miłosierdzie, ale także prawdę, że mamy Matkę, której oczy są czujne i dobre jak oczy Syna. Jego zdaniem, w działaniu Jezusa i trosce Maryi odzwierciedla się czułość Boga. Objawia się ona wobec chorych, gdyż choroba, zwłaszcza ciężka, często wywołuje kryzys w ludzkiej egzystencji i niesie ze sobą głębokie pytania. W pierwszej chwili może także wywołać bunt; dlaczego mnie to spotkało? Może również prowadzić do rozpaczy, przekonania, ze wszystko jest już stracone, nic nie ma sensu.
W czasie katedralnych uroczystości Ksiądz Biskup, modląc się przed obrazem Matki Bożej Świdnickiej, zawierzył w specjalnym akcie chorych nie tylko mieszkających w tym mieście, ale i w całej diecezji świdnickiej.
Mszę św. sprawowaną w kaplicy Świdnickiego Hospicjum Ojca Pio wraz z Księdzem Biskupem koncelebrowali: prezes tej placówki ks. Paweł Wróblewski oraz dyrektor Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego „Caritas” ks. prał. dr Jan Gargasewicz.
W słowie skierowanym w kaplicy hospicjum do jego pensjonariuszy Ksiądz Biskup podkreślił, że czułość Jezusa wyraża się szczególnie wobec chorych i cierpiących. – To On zostawił nam sakrament chorych, by przychodzić do nich z ulgą w cierpieniu. Nie rozumiemy cierpienia. Jednak wasza choroba ma sens, tak jak sens miało cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa – akcentował kaznodzieja.
– Dzisiaj po raz pierwszy obchodzimy w naszym hospicjum Światowy Dzień Chorego. To dla nas bardzo ważne wydarzenie – podkreślił w swoim wystąpieniu ks. prał. Jan Gargasewicz, dziękując zarazem Księdzu Biskupowi za udział w tych uroczystościach i udzielenie wszystkim pacjentom sakramentu namaszczenia chorych. Tych, którzy nie mogli przybyć do kaplicy, hierarcha nawiedził w ich salach przebywania, modląc się tam w ich intencji i udzielając im błogosławieństwa. Ks. prał. dr. Jan Gargasewicz podziękował też w serdecznych słowach całemu ofiarnie posługującemu personelowi medyczno-administracyjnemu.
– Nasz dom istnieje dopiero od 9 miesięcy. W tym czasie przeszło przez niego 70 osób, z których 22 odeszło do wieczności. Dzisiaj mamy 30 pacjentów i 24-osobowy personel – mówił w czasie uroczystości ks. J. Gargasewicz.