Do dziesiątego Zjazdu Gnieźnieńskiego coraz bliżej, przygotowania weszły w ostatnią fazę. 5 i 6 lutego spotykają się w Gnieźnie trenerzy i eksperci, którzy będą w czasie Zjazdu prowadzili warsztaty. „Europa nowych początków – wyzwalająca moc chrześcijaństwa” – to tytuł i hasło całego Zjazdu. Będzie szansa na uczestnictwo w programie, który z dnia na dzień wygląda bardziej fascynująco – zapraszam na stronę Zjazdu (zjazd.org/) dla zapoznania się z tematami i nazwiskami prelegentów. Będzie kogo posłuchać, będzie o czym pomyśleć, będzie się czym zainspirować. Ale będzie też można uczestniczyć we wspólnym tworzeniu – ważnym elementem Zjazdu są „Warsztaty chrześcijańskiej wolności”. Do niedawna słowo „warsztat” kojarzyło się raczej z rzemiosłem niż rozmową. W warsztacie można zrobić stół, naprawić samochód, dorobić klucz. Teraz to słowo zupełnie dobrze oddaje to, co będzie się działo podczas siedemnastu warsztatów gnieźnieńskich. Istotą tych warsztatów będzie wspólne tworzenie, budowanie przez dialog pomysłów na nowy początek Europy w różnych aspektach. Może też budowanie porozumień, wspólnot ludzi i środowisk, które będą chciały te pomysły wdrażać w życie.
Reklama
„Nie ma wolności bez solidarności” – tak krzyczeliśmy podczas demonstracji pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Wtedy mieliśmy na myśli przede wszystkim prawo do istnienia NSZZ „Solidarność”. Ale prawda tego hasła jest głębsza – naprawdę nie ma wolności bez solidarności! Wolność ludzi niesolidarnych to katastrofa, to kłótnia i wojna. Dlatego mówimy o warsztatach wolności chrześcijańskiej, bo fundamentem wolności opartej na Ewangelii jest właśnie solidarność, inne imię takich wartości jak miłość i miłosierdzie. Ustawiając się w różnych sytuacjach życiowych i społecznych, będziemy zastanawiać się, co znaczy być równocześnie wolnym i solidarnym, co znaczy szanować cudzą wolność, nie rezygnując z własnych przekonań.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nie ma wolności bez solidarności, ale też nie ma solidarności bez dialogu. Dialog to ten rodzaj rozmowy, w którym słuchanie jest ważniejsze niż gadanie, ofiarowanie ważniejsze niż narzucanie, człowiek i wspólnota ważniejsze niż argumenty i ideologia. Przyznajmy uczciwie – taki dialog to trudne wyzwanie. Gołym okiem widać, że nie bardzo się udaje w polskiej przestrzeni publicznej, różnie z nim bywa w rodzinach, nawet w Kościele musimy uczciwie uderzyć się w piersi. I właśnie dlatego podczas Zjazdu będą warsztaty, w których będziemy tworzyli nową rzeczywistość polską i europejską – przez dialog. A zarazem w praktyce będziemy uczyli się sztuki dialogu.
Warsztaty będą próbą budowania dialogu uporządkowanego w sposób, który wszystkich inspiruje, buduje relacje, ale nikogo nie ogranicza, ducha nie gasi. Warsztat zjazdowy, jak każdy inny warsztat, wymaga odpowiednich narzędzi i technik działania. Warsztat od zwykłej dyskusji różni się właśnie technikami (mówimy: metody interaktywne) i narzędziami, poczynając od dużych kart papieru, ekranu, rzutnika, odpowiednich kwestionariuszy, różnokolorowych karteczek, a skończywszy na wstążkach i balonikach, które wprowadzając uczestników w zabawę, równocześnie pomagają wpaść na pomysły, które do głowy by nie przyszły przy statycznym siedzeniu na krześle. Trenerzy będą tak organizowali czas warsztatów, by był to czas twórczy, owocny i uporządkowany. I by owocami warsztatowego dialogu można było podzielić się z innymi.
„Wolność wobec obcych i odczuwanych jako zagrożenie”, „Wolność lidera i wolność z liderem”, „Współczesna parafia – wspólnota ludzi wolnych”, „Ukraińcy, Wietnamczycy, Syryjczycy – wolność w spotkaniu kultur i systemów wartości”, „Abyście byli jedno… Przebaczenie i pojednanie wyzwaniem dla dzisiejszego polskiego chrześcijaństwa”, „Wolność w sytuacjach granicznych – w depresji, biedzie, chorobie, patologicznym otoczeniu” – to tylko niektóre tematy warsztatów. Po szczegóły zapraszam na stronę Zjazdu. I zapraszam na Zjazd – naprawdę warto!