W homilii abp Depo podkreślił znaczenie wiary w życiu każdego chrześcijanina. - Wiara w Chrystusa przyprowadziła nas dzisiaj na cmentarz. Trzeba, abyśmy trzymając się wiary nie zagubili się w propozycjach i zamętach świata. – mówił abp Depo i dodał, że „uroczystość Wszystkich Świętych jest po ty, by zobaczyć świat od strony Boga, a nie tylko od strony ludzkich pytań w świecie”.
„Dzisiaj w uroczystość Wszystkich Świętych ważna jest odpowiedź na pytania: skąd przychodzę? Jaki jest sens moich codziennych zmagań, cierpienia, śmierci? Czy ze śmiercią kończy się wszystko?” - kontynuował metropolita częstochowski i podkreślił, że „wspólnym źródłem tych pytań jest potrzeba sensu”. - Od odpowiedzi na te pytania zależy jaki kierunek musimy nadać naszemu życiu – zaznaczył abp Depo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nawiązując do ewangelicznych błogosławieństw arcybiskup podkreślił, że „błogosławieństwa Jezusa dają nam nadzieję, że życie chrześcijanina nie kończy się na bólu, cierpieniu, ponieważ Chrystus jest zwycięzcą złą i śmierci”. - W Bogu widzimy łaknących sprawiedliwości, ubogich duchem, czystego serca, ale także torturowanych, prześladowanych, którzy wchodzą w przestrzeń życia Bożego na wieki. – dodał abp Depo.
Reklama
Metropolita częstochowski przypomniał, że „celem człowieka nie jest śmierć, ale życie i radość wieczna”. Arcybiskup przypomniał również fragment VIII mowy św. Grzegorza z Nysy „De beatitudinibus” (o błogosławieństwach): „Człowiek, który niczym się nie wyróżnia spośród stworzeń, który jest prochem, zielskiem i marnością, gdy zostanie przybrany za syna przez Boga wszechświata, staje się członkiem rodziny tej Istoty, której wspaniałości i wielkości nikt nie może zobaczyć, usłyszeć ani pojąć. Jakież słowo, myśl czy poryw ducha zdoła wysłowić przeobfitość tej łaski? Człowiek przerasta własną naturę: ze śmiertelnego staje się nieśmiertelny, ze zniszczalnego niezniszczalny, z przemijalnego wieczny, zaś z człowieka staje się Bogiem”
Abp Depo ukazał także za wzór św. Jana Pawła II, który „pokazał nam, że Bóg pragnie objawić swoją miłość każdemu człowiekowi”. - Świętość jaką pokazuje Jan Paweł II jest sposobem daru i łaski upodobnienia się do Chrystusa przez codzienną miłość – powiedział arcybiskup i zaapelował:„ Nie lękajmy się być świętymi, którzy będą mieli odwagę zmieniać świat na bardziej ludzki. Potrzebna jest odwaga bycia świętymi na co dzień poprzez miłość”.
Po zakończeniu procesji na cmentarzu abp Depo poświęcił odnowioną kaplicę p.w. Zaśnięcia św. Józefa.
O tajemnicy świętości mówił do wiernych również bp Antoni Długosz biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który przewodniczył Mszy św. w kościele p.w. św. Rocha i św. Sebastiana na cmentarzu św. Rocha, gdzie także przewodniczył procesji żałobnej.
„Każdy z nas jest powołany do świętości” – mówił w homilii bp Długosz i podkreślił, że „świętość nie wiąże się jedynie ze stanem papieskim, biskupim, kapłańskim czy zakonnym”.
Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że „świętość jest możliwa dla każdego człowieka żyjącego tu na ziemi”.