Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Taki był rok A.D. 2015

Tradycją bielsko-żywieckiej edycji „Niedzieli” jest, że przypomina najważniejsze wydarzenia minionego roku. Nie chodzi przy tym jedynie o faktografię czy chronologię, ale także podkreślenie, że partykularny Kościół na Podbeskidziu tętni życiem, stara się żyć odpowiedzią na łaskę Boga samego. Poniższe zestawienie pokazuje także wielość płaszczyzn oddziaływania wiary na nasze życie.

Niedziela bielsko-żywiecka 1/2016, str. 2-8

[ TEMATY ]

podsumowanie

MR

Symboliczne przejście przez Bramę Miłosierdzia w kościele św. Mikołaja w Bielsku-Białej

Symboliczne przejście przez Bramę Miłosierdzia w kościele św. Mikołaja w Bielsku-Białej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

6 stycznia

Ulicami Bielska-Białej, Zabrzega, Skoczowa, Cieszyna i Oświęcimia przeszły barwne Orszaki Trzech Króli. Radosna manifestacja chrześcijańskiej tradycji zgromadziła wiele tysięcy ludzi. Tego samego dnia w bielskiej katedrze św. Mikołaja celebrowano po raz pierwszy „Dies Episcopi” (Dzień Biskupa), dziękując za sakrę bp. Romana Pindla.

11 stycznia

W cechowni kopalni „Brzeszcze” została odprawiona Msza św. dla strajkujących górników. Uczestniczyli w niej przedstawiciele 700 strajkujących pod ziemią robotników kopalni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

15 stycznia

Modlitwą chrześcijan i Żydów na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz II-Birkenau rozpoczęły się centralne obchody XVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Gospodarzem była diecezja bielsko-żywiecka.

27 stycznia

Przy Bramie Śmierci na terenie Auschwitz II-Birkenau rabini i duchowni chrześcijańscy modlili się w intencji ofiar. W uroczystościach wzięło udział ok. 300 byłych więźniów oraz przedstawiciele ok. 50 krajów. Wcześniej w Centrum Dialogu i Modlitwy kard. Stanisław Dziwisz razem z Nuncjuszem Apostolskim i bielsko-żywieckim Biskupem Ordynariuszem celebrowali Mszę św. dla 150 byłych więźniów niemieckich obozów.

2 lutego

Reklama

W bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, pod przewodnictwem bp. Romana Pindla modlili się przedstawiciele męskich i żeńskich zgromadzeń i instytutów zakonnych oraz stowarzyszeń apostolskich. Dzień Życia Konsekrowanego zwieńczyło wręczenie listów gratulacyjnych siostrom obchodzącym jubileusze życia zakonnego.

11 lutego

W Światowy Dzień Chorego bp Roman Pindel przewodniczył Mszy św. w szpitalnej kaplicy Beskidzkiego Centrum Onkologii w Bielsku-Białej. Ordynariusz diecezji spotkał się z pacjentami w salach szpitalnych i podziękował wszystkim, którzy z wielkim oddaniem opiekują się chorymi.

28 lutego

Znaki Światowych Dni Młodzieży – krzyż oraz ikona Matki Bożej – rozpoczęły wędrówkę po diecezji bielsko-żywieckiej. Przez dwa tygodnie gościły w blisko 40 miejscowościach Podbeskidzia. Pierwszą stacją był Skoczów, a ostatnią Czechowice-Dziedzice.

7 marca

W intencji trzeźwości, na terenie KL Auschwitz II-Birkenau odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Ok. 3 tys. uczestników przeszło wśród ruin krematoriów i obozowych baraków, rozważając nad Męką Pańską i prezentując osobiste świadectwa walki z nałogiem.

11 marca

Bp Roman Pindel wydał dekret w sprawie stałej formacji kapłanów. Zobowiązał w nim duchownych do udziału w dwóch dnach skupienia w ciągu roku. Na podstawie dokumentu zorganizowano formacyjne spotkania w kilku miejscach diecezji, dające okazję wysłuchania prelekcji i wspólnej modlitwy.

16 marca

Ok. tysiąc maturzystów z naszej diecezji modliło się w jasnogórskim sanktuarium. Mszy św. w bazylice przewodniczył bp Roman Pindel. To pierwsza pielgrzymka maturzystów zorganizowana w ciągu dnia, dotychczas obywały się nocne czuwania.

2 kwietnia

Reklama

Z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek ok. 40 osób wyruszyło w ponad 40-kilometrową trasę w ramach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej prowadzącej m.in. przez szczyty Beskidów. Trasy wybrane przez uczestników były bardzo wymagające, dodatkowo spadło sporo śniegu.

13 kwietnia

Zainaugurowano 16. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica”. Podczas koncertu inaugurującego festiwal znane arie i pieśni sakralne wykonali w bielskim kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka księża i zakonnicy z zespołu „Servi Domini Cantores”.

14 kwietnia

Odbyło się pierwsze spotkanie duszpasterstwa samorządowców powołanego wcześniej przez bp. Romana Pindla. Przed przedstawicielami lokalnych władz wystąpił ks. Tomasz Jaklewicz mówiąc o związku polityka z mediami. Spotkanie poprzedziła Msza św. sprawowana przez Biskupa Ordynariusza.

17 kwietnia

Bp Roman Pindel, który przewodniczył Mszy św. w kościele w Harmężach, zainaugurował 14. Dni Kolbiańskie w Centrum św. Maksymiliana. Specjalnym gościem franciszkańskiego projektu był osobisty fotograf św. Jana Pawła II Arturo Mari.

29 kwietnia

W obchodach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau uczestniczyła kilkuosobowa delegacja kapłanów diecezji bielsko-żywieckiej pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera. Bielsko-żywiecka delegacja modliła się m.in. za kapłanów, którzy byli więźniami tego obozu.

30 kwietnia

Ponad 1370 osób wyruszyło z Bielska-Białej w III Pieszej Pielgrzymce Diecezji Bielsko-Żywieckiej do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Pielgrzymkę zwieńczyła uroczysta Eucharystia sprawowana 3 maja w centrum kultu Bożego Miłosierdzia przez bp. Roman Pindla.

8 maja

Reklama

„Różnorodność i bogactwo, które nosicie w sobie, jest nadzieją naszego Kościoła” – powiedział biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, który udzielił 8 maja w katedrze w Bielsku-Białej święceń diakonatu trzynastu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

10 maja

W kościołach odbyła się zbiórka pieniężna dla poszkodowanych przez trzęsienie ziemi w Nepalu. Efekt: Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej przesłała 250 tys. zł na pomoc dla ofiar tragedii.

22 maja

Biskup senior Tadeusz Rakoczy przewodniczył Mszy św. w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie dokładnie 20 lat wcześniej modlił się Papież. Dla uczczenia tej okrągłej rocznicy pobytu św. Jana Pawła II na Podbeskidziu zorganizowano szereg inicjatyw religijnych i kulturalnych.

24 maja

Ok. 2 tys. osób wzięło udział w Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę 24 maja ulicami Oświęcimia. Uczestnicy manifestacji w obronie życia i małżeństwa wzięli wcześniej udział w Eucharystii pod przewodnictwem bp. Romana Pindla celebrowanej w salezjańskim sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Podobne manifestacje zorganizowano także w czerwcu w Cieszynie i Bielsku-Białej.

28 maja

III Ogólnopolski Konkurs Organowy i Kompozytorski z udziałem ok. 20 uczniów szkół muzycznych II stopnia z całej Polski rozpoczął się w auli Kurii biskupiej w Bielsku-Białej. Konkurs towarzyszył zorganizowanemu w Czechowicach-Dziedzicach Festiwalowi Muzyki Sakralnej.

28 maja

Działalność zainaugurowała „Luce Arena” – wielofunkcyjny obiekt, w którym Fundacja „Luce” prowadzi szereg działań sportowych i kulturalnych dla młodzieży.

30 maja

Reklama

Diecezja wzbogaciła się o nowych kapłanów. W katedrze św. Mikołaja Biskup Ordynariusz udzielił święceń prezbiteratu 13 diakonom.

2 czerwca

Podsumowano 18. Międzynarodowy Ekumeniczny Konkurs Wiedzy Biblijnej „Jonasz”. Tematem ubiegłorocznej edycji konkursu, adresowanego do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, były dzieje Mojżesza. We wszystkich edycjach konkursu uczestniczyło ponad 300 tys. uczniów z różnych Kościołów chrześcijańskich.

6 czerwca

„Dla lekarza sumienia pacjent jest podmiotem, a nie przedmiotem” – podkreślił prof. Bogdan Chazan, który był gościem sympozjum „Ludzie sumienia wczoraj i dziś” w Skoczowie, zorganizowanego dla uczenia papieskiej homilii na Kaplicówce.

10 czerwca

170 zawodników – ministrantów i lektorów z różnych parafii wzięło udział w XII Diecezjalnej Spartakiadzie na stadionie w Zabrzegu k. Czechowic-Dziedzic. Trzy dni później w Dankowicach najlepsze ministranckie i lektorskie drużyny walczyły w finałach rozgrywek w piłce nożnej o puchar biskupa.

22 czerwca

Ponad 222 tys. zł zgromadziły szkoły w ramach kolejnej edycji programu „Pola nadziei” na rzecz Hospicjum Stacjonarnego im. Jana Pawła II. W programie wzięło udział ok. 80 szkół z powiatów: bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego.

4 lipca

Ruszyła kolejna edycja projektu „Ewangelizacja w Beskidach”. W wakacyjne soboty od lipca do sierpnia odbyły się rodzinne i wspólnotowe wyprawy na osiem szczytów beskidzkich, gdzie celebrowano Eucharystie.

19 lipca

Reklama

Prymas Polski wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem i licznymi biskupami celebrował Eucharystię przy ołtarzu polowym dla uczczenia 50-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej w Rychwałdzie. Jubileuszowi towarzyszyło szereg inicjatyw zorganizowanych przez franciszkanów z Rychwałdu.

8 sierpnia

Odbył się pogrzeb śp. Tadeusza Cozaca, znanego bielskiego działacza charytatywnego, organizatora ekumenicznych wieczerzy wigilijnych, wielkanocnych śniadań, licznych akcji i imprez pomocowych dla dzieci z ubogich rodzin. Uroczystościom przewodniczył bp Piotr Greger.

11 sierpnia

2630 pątników dotarło na Jasną Górę w pieszej pielgrzymce naszej diecezji do Częstochowy. Pielgrzymom towarzyszyło 60 księży, 7 diakonów, 23 kleryków oraz 25 sióstr zakonnych. Do pieszych dołączyły dwie grupy rowerowe liczące łącznie 143 osoby. Dwa tygodnie później przed obraz Maryi dotarła 404. Pielgrzymka Żywiecka.

6 września

Ulicami Cieszyna przeszła transgraniczna procesja ku czci św. Melchiora Grodzieckiego. W kościołach po obu stronach Olzy modlili się wierni z Polski i Czech pod przewodnictwem biskupów diecezji bielsko-żywieckiej i ostrawsko-opawskiej.

12 września

Ponad 2 tys. osób modliło się w Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu podczas rozpoczęcia roku formacyjnego w diecezji bielsko-żywieckiej. Był to etap diecezjalnych przygotowań do spotkania z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży.

13 września

Odbył się finał VI Międzynarodowych Warsztatów Gospel. W bielskim kościele św. Maksymiliana wystąpił blisko 300-osobowy chór złożony głównie z młodych ludzi. Trwające trzy dni warsztaty organizuje Fundacja „Drachma”.

19 września

Reklama

Na placu Rajskim przed bazyliką w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej bp Roman Pindel przewodniczył Mszy św. dla uczestników VIII Pielgrzymki Rodzin Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Podczas Eucharystii kilkadziesiąt par odnowiło przysięgę małżeńską.

20 września

W Godzinie Miłosierdzia powitano na Rynku w Cieszynie obraz Jezusa Miłosiernego oraz relikwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II, rozpoczynając w ten sposób peregrynację znaków miłosierdzia w diecezji bielsko-żywieckiej. Hasło peregrynacji jest takie samo jak ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia – „Miłosierni jak Ojciec”.

27 września

Ruszył 14. Tydzień z Ewangelią. Pod hasłem „Pozwól się urad (t)ować”, przez dwa tygodnie w rejonach Żywca, Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic i Cieszyna organizowano modlitwy, akcje ewangelizacyjne, spotkania ze świadkami wiary, konferencje, koncerty i projekcje filmowe.

4 października

Po raz jedenasty procesja różańcowa przeszła ulicami Bielska-Białej. Modlitwę bielszczan i członków wspólnot różańcowych zakończył bp Roman Pindel błogosławieństwem w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

20 października

Nagrodą „Dzban św. Jana Kantego” bielsko-żywiecka Caritas po raz pierwszy uhonorowała darczyńców, współpracowników i wolontariuszy, którzy wspierają na co dzień potrzebujących. Uroczysta gala z udziałem Biskupa Ordynariusza odbyła się w Kętach.

24 października

Reklama

Pod hasłem „Święci – świadkowie miłosierdzia” ulicami Bielska-Białej przeszedł Korowód Świętych. Nabożeństwo zgromadziło kilkadziesiąt delegacji, które przywiozły w sumie 86 relikwiarzy różnych świętych i błogosławionych. Mszy św. wieńczącej procesję ze świętymi przewodniczył w katedrze bp Roman Pindel.

8 listopada

Kilka tys. osób przeszło w tradycyjnej Drodze Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Brzezince.

28 listopada

Podczas Nieszporów w bielskiej katedrze bp Roman Pindel zainaugurował w diecezji obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, wręczając delegacjom ponad 200 parafii zapalone świece – znak obchodzonego jubileuszu.

5-6 grudnia

Bp Roman Pindel i pielgrzymi z naszej diecezji uczestniczyli w uroczystościach beatyfikacyjnych pochodzącego z Łękawicy franciszkanina o. Michała Tomaszka. Modlono się m.in. w Chimbote, Pariacoto i Limie. Tym samym mamy błogosławionego męczennika z naszej ziemi.

2015-12-23 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sztuka sacrum niemal z całego świata prezentowana na Sacroexpo! To najważniejsze spotkanie branży sakralnej w Europie

Wystawa Sacroexpo już od ćwierć wieku gromadzi przedstawicieli sztuki sakralnej niemal z całego świata. Oferta tegorocznej edycji zachwyciła różnorodnością dewocjonaliów, akcesoriów i szat liturgicznych oraz elementów wyposażenia kościołów. Wydarzenie obfitowało także w różnorodne ekspozycje: współczesnej sztuki religijnej i słowackiego malarstwa sakralnego, bogactwa tradycji maronickiej oraz wystawę szkoły pisania ikon. Swoją ofertę prezentowało blisko 200 wystawców z 14 krajów, a wystawę odwiedziło kilka tysięcy osób z niemal całego świata.

Miniona, 25. edycja Wystawy Sacroexpo zgromadziła blisko 200 Wystawców z 14 krajów, w tym m.in. z Austrii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Francji, Grecji, Niemiec, Polski, Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Węgier i Włoch. Oprócz stałej oferty w postaci obrazów, ikon, rzeźb i figurek, a także gadżetów i pamiątek religijnych. Stałą ofertą są również produkty do ubioru od stóp do głów w tym m.in. oryginalne obuwie od polskich zakładów rzemieślniczych, najwyższej jakości szaty liturgiczne i koszule w najmodniejszych wzorach, a także różnorodne nakrycia głowy od renomowanych producentów odzieży. Wyjątkowy ornat „Św. Stanisława Patrona Polski” oferowało Studio Prata , a kolekcję szat liturgicznych zdobionych regionalnym haftem kaszubskim, Pracownia Haftu Artystycznego ZYGZAK. Na jubileuszowych targach Sacroexpo można było zobaczyć również najnowsze rozwiązania technologiczne dla kościoła i wiernych. Wśród prezentowanych produktów znalazł się system e-kuria.pl - nowoczesna platforma ułatwiająca zarządzanie, administrację oraz codzienne funkcjonowanie wspólnot kościelnych. Szeroką gamę produktów wspierających działania kościelne oferowała również firma Indico Plus. Jednym z nich jest aplikacja drogowskaz wskazująca wiernym drogę do Kościoła, najbliższe miejsca Mszy Świętych, spowiedzi oraz nabożeństw. Umożliwia także wpłatę ofiar na parafię, zamówienie ślubu, chrztu, intencji Mszy, wizyty u chorego czy spotkania z księdzem. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem prezentowanym przez firmę Parafia Plus była elektroniczna księga intencji – system rezerwacji intencji Mszy świętych oraz aplikacja do przyjmowania i zarządzania intencjami. Bezgotówkowe zbieranie darowizn jest już możliwe za pomocą urządzenia "eDatek" oferowanego przez przedsiębiorstwo prywatne Numen oraz nowoczesne ofiaromaty od M13 Group.
CZYTAJ DALEJ

Zwolenniczka aborcji pobiła katolicką działaczkę pro-life podczas wywiadu

2025-04-07 09:17

[ TEMATY ]

wywiad

aborcja

pro‑life

Nowy Jork

zwolenniczka

Savannah Craven Antao

Harlem

Live Action - YouTube

Zwolenniczka aborcji rzuciła się z pięściami na katolicką działaczkę pro-life

Zwolenniczka aborcji rzuciła się z pięściami na katolicką działaczkę pro-life

To miał być wywiad jak każdy inny. Katolicka działaczka pro-life Savannah Craven Antao przeprowadzała na Harlemie w Nowym Jorku wywiad ze zwolenniczką aborcji. To, co stało się później szokuje.

Jak relacjonuje portal wPolityce.pl, do ataku doszło, gdy napastniczka dowiedziała się o pro-life’owym stanowisku Savannah.
CZYTAJ DALEJ

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy wjeżdżał do Jerozolimy?

2025-04-12 20:50

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

Adobe Stock

Figura Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy

Figura Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy

Wszyscy znamy opis wjazdu Jezusa do Jerozolimy, który szczegółowo przypominamy sobie w Niedzielę Palmową. Chrystus witany jak król palmowymi gałązkami, za chwilę będzie wyszydzany i wysyłany na śmierć. Czy Jezus miał świadomość, co go czeka?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Youcat – katechizm Kościoła katolickiego dla młodych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję