Reklama

Niedziela Podlaska

Rok 2015 w diecezji drohiczyńskiej

Rok 2015 wpisał kolejne karty w historię Kościoła drohiczyńskiego. Był to rok inauguracji obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, Roku Miłosierdzia i przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Niedziela podlaska 51/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

podsumowanie

Ks. Artur Płachno

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

• W styczniu odbyło się wiele spotkań opłatkowych. Uczestniczyli w nich biskup drohiczyński Tadeusz Pikus oraz biskup senior Antoni Dydycz. Były to spotkania z władzami i służbami różnych szczebli, organizacjami ruchami i stowarzyszeniami w Drohiczynie, spotkania z sołtysami w dekanatach i różnymi środowiskami w parafiach.

• Zarówno podczas ferii zimowych, jak i podczas wakacji odbyło się wiele rekolekcji, kolonii, obozów i warsztatów dla dzieci i młodzieży. Organizatorami większości tych akcji były: Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, Ruch Światło-Życie oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Działające przy KSM Biuro pielgrzymuj.pl organizowało też liczne pielgrzymkowe wyjazdy w kraju i za granicę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

• W Hajnówce odbyły się Diecezjalne Modlitwy Ekumeniczne, abp. Tadeusz Pikus wziął udział w prawosławnych uroczystościach na Grabarce i na Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. (3)
9 i 10 kwietnia odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę pod hasłem: „Błogosławieni czystego serca...” .
25 maja w Drohiczynie odbył się Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów. W Sokołowie Podlaskim uczczono 150. rocznicę stracenia ks. Stanisława Brzóski – naczelnego kapelana powstania styczniowego.

Reklama

• Kapłan diecezji drohiczyńskiej ks. Paweł Rytel-Andrianik podczas 369. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski został wybrany nowym rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski. Zastąpił on na tym stanowisku ks. Józefa Klocha.

Reklama

• 6 czerwca biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, podczas Eucharystii celebrowanej w katedrze pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie, udzielił błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora 96 chłopcom i mężczyznom z parafii diecezji drohiczyńskiej.
10 czerwca w Drohiczynie i w diecezji drohiczyńskiej obchodzono kolejny Dzień Podlasia, upamiętniający 16. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II. W katedrze pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie biskup drohiczyński Tadeusz Pikus wraz biskupem seniorem Antonim Dydyczem oraz biskupem seniorem z diecezji łomżyńskiej Stanisławem Stefankiem, kapłanami z diecezji drohiczyńskiej i pińskiej na Białorusi koncelebrował Eucharystię dziękczynną. (2)
13 czerwca, w liturgiczne wspomnienie św. Antoniego z Padwy, w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie modlono się także szczególnie w intencji biskupa seniora Antoniego Dydycza, który w Roku Życia Konsekrowanego przeżywał 60. rocznicę złożenia ślubów zakonnych.
„Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią ” – pod takim hasłem odbywał się tegoroczny 22. Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2015.
19 czerwca w katedrze pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie biskup drohiczyński Tadeusz Pikus udzielił święceń diakonatu sześciu alumnom V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.
20 czerwca w sanktuarium w Łazówku biskup drohiczyński Tadeusz Pikus udzielił natomiast święceń prezbiteratu: Krzysztofowi Nagórnemu z parafii Dołubowo, Emilowi Skoblowi z parafii Rudka oraz Łukaszowi Wojewódzkiemu z parafii Łazówek. (4)
28 czerwca na ołtarzu polowym, ustawionym przed świątynią w Domanowie, gdzie znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, biskup drohiczyński Tadeusz Pikus dokonał aktu jego koronacji. (1)

• Od 25 lipca do 8 sierpnia w diecezji drohiczyńskiej odbywała się peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży – krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. Znaki zostały uroczyście odebrane z diecezji łomżyńskiej, a przekazane diecezji warszawsko-praskiej. (9)
W sierpniu wyruszyła jubileuszowa, 25. Drohiczyńska Pielgrzymka Piesza na Jasna Górę. Jej hasłem były słowa: „Życie w obfitości”. Kierownikiem pielgrzymki po raz drugi był ks. Robert Grzybowski. Towarzyszyły jej krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. (6)
Na mocy dokumentu wydanego przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, podpisanego przez jej prefekta kard. Roberta Saraha, Stolica Apostolska ogłosiła św. Rocha patronem Sokołowa Podlaskiego. Proklamacja tego wydarzenia mała miejsce 16 sierpnia, w uroczystość odpustową, w sokołowskiej konkatedrze podczas Eucharystii celebrowanej przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa.(10)
W niedzielę 23 sierpnia podczas obchodów 600-lecia parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim odbyła się konsekracja świątyni konkatedralnej. Eucharystii przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak, konsekracji dokonał biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, homilię wygłosił biskup senior Antoni Dydycz, a obecni byli również biskup siedlecki Kazimierz Gurda oraz biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk. (8)

Reklama

• Diecezjalne Dziękczynienie za Plony odbyło się 12 września przy bazylice pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim.
Diecezjalny Dzień Młodzieży 14 września w Serpelicach odbył się natomiast pod hasłem: „Błogosławieni czystego serca...” i był wpisany w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. (7)

• 14 września ks. Mariusz Boguszewski został kierownikiem biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Warszawie.

• Nowy rok akademicki 2015/2016 zainaugurowano w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie 1 października. Rozpoczęło go 34 alumnów, w tym 6 na I kursie. 11 października w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach Stacji sutannę przyjęło siedmiu alumnów III roku.
17 października w Drohiczynie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej obchodziło 20. rocznicę swego istnienia. (5)

Reklama

• W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata 22 listopada w katedrze pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie, w święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Akcji Katolickiej i WSD w Drohiczynie, bp Tadeusz Pikus przyjął ślubowanie nowych członków KSM i Akcji Katolickiej oraz włączył do kandydatury do diakonatu i kapłaństwa alumnów V roku.
W nocy z 27 na 28 listopada miało miejsce włamanie do kościoła parafialnego pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach, podczas którego wyrwano metalowe tabernakulum z naczyniami liturgicznymi i przechowywanym w nich Najświętszym Sakramentem, dokonując profanacji. Modlitwy ekspiacyjne odbyły się w kościołach diecezji 6 grudnia, w Milejczycach 8 grudnia przewodniczył im bp Tadeusz Pikus.
29 listopada w katedrze Trójcy Świętej w Drohiczynie podczas Eucharystii celebrowanej przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa zainaugurowano obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w diecezji drohiczyńskiej. Delegacje parafialne odebrały z jego rąk świece jubileuszowe.

• 13 grudnia w katedrze drohiczyńskiej i diecezjalnych sanktuariach Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim i Bielsku Podlaskim otwarto obchody Roku Miłosierdzia w diecezji drohiczyńskiej. Dokonali tego bp Tadeusz Pikus i bp Antoni Dydycz.

• Z prezbiterium drohiczyńskiego w 2015 r. odszedł do Pana ks. kan. Edmund Tararuj z Domu Św. Antoniego w Drohiczynie. Odeszli także związani z diecezją drohiczyńską: ks. kan. Michał Śliwiński, salezjanin ks. Jan Bujalski, franciszkanin br. Mariusz Zieliński, sercanin br. Jerzy Cudnik, karmelitanka s. Elżbieta od Trójcy Świętej Teresa Kuncewic, sercanka s. Barbara Konobrodzka, loretanka s. Maria Zofia Alina Chomiuk oraz sercanka s. Maria Mierzejewska.

• W 2015 r. tytuł doktora na Uniwersytecie w Oxfordzie otrzymał ks. Paweł Rytel-Andrianik, zaś na Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem ks. Rafał Pokrywiński.

• Dwukrotnie w diecezji drohiczyńskiej – na Grabarce i w Sokołowie Podlaskim gościł oficjalnie prezydent Andrzej Duda. On też odznaczył w Rzymie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski ks. Bogdana Sewerynika, pracującego w Watykanie kapłana diecezji siedleckiej, pochodzącego z Węgrowa. Medalem Zasługi został uhonorowany także ks. Tadeusz Syczewski, a Medalem Zasługi dla Samorządu Terytorialnego bp Antoni Dydycz.

• W kilku parafiach dokonały się w minionym roku kolejne zmiany duszpasterzy. Bp Tadeusz Pikus mianował dziekanów, powołał nową Radę Duszpasterską, Radę Kapłańską. Powołał też inne nowe inwestycje i struktury, a wikariuszami generalnymi diecezji mianował ks. Tadeusza Syczewskiego i ks. Zbigniewa Rostkowskiego. Biskupi Tadeusz Pikus i Antoni Dydycz wizytowali parafie dekanatów sokołowskiego i sterdyńskiego.

• Odbyły się olimpiady i konkursy dla dzieci i młodzieży, organizowane przez Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego przy współpracy z innymi instytucjami.

2015-12-16 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Zrzućcie maski! Zwykłymi stańcie się ludźmi”. Za nami 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

4 dni, około 56 tysięcy odwiedzających, ponad 470 wystawców, ponad 800 autorów, ponad 600 akredytowanych dziennikarzy i twórców treści internetowych, 900 spotkań, prezentacji, warsztatów, 30 tysięcy widzów TV Targowej – tak w skrócie można podsumować 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®. Jednak to, co czyni wydarzenie naprawdę wyjątkowym, to nie tylko imponujące liczby, ale przede wszystkim pasja i zaangażowanie ludzi, którzy współtworzą literackie święto – wydawców, autorów, tłumaczy, ilustratorów, księgarzy i oczywiście… czytelników!

Mottem tegorocznej edycji, przypadającej w obchody 120. rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza był cytat pochodzący z utworu Operetka – „Zrzućcie maski! Zwykłymi stańcie się ludźmi!”. Wybierając tegoroczne hasło, organizatorzy wysłali jasny sygnał, iż wbrew otaczającej rzeczywistości, powszechnemu szufladkowaniu i stereotypom – Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® są miejscem, w którym miłośnicy literatury – bez względu na wiek, pochodzenie czy światopogląd – mogą swobodnie spotykać się i dzielić swoją pasją. Czterodniowe wydarzenie stanowiło przestrzeń do dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego, platformę wymiany pomysłów, myśli, doświadczeń. Tutaj każdy mógł być sobą i sięgać po interesujące go gatunki literackie. I choć dziś coraz trudniej jednoznacznie określić czym jest autentyczność, to z całą pewnością Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® pokazały, jak bardzo jest ona poszukiwana. – Na targi przyszłam z dużym wyprzedzeniem czasowym i zobaczyłam, że większość z tych osób, które mogłam zaobserwować, sprawia wrażenie, że są tu, bo chcą tu być. W rzeczywistości często jesteśmy w sytuacjach, w których jesteśmy – bo powinność, bo wypada, bo obowiązek szkolny, zawodowy. Tymczasem mam poczucie, że wczoraj patrzyłam na ludzi, którzy po prostu przyjęli zaproszenie na targi, że stoi za tym wybór, a praktykowanie wyboru w rzeczywistości bardzo opresyjnej jest nieprzecenione. Tutaj można być, bo się chce. Ci, którzy przyjmują to zaproszenie, przyjmują zaproszenie do świata kultury – zauważyła Agnieszka Foryś, prowadząca na targach autorskie warsztaty literackie.
CZYTAJ DALEJ

Świadek miłości Boga: Życie i posługa ks. Bogusława Wermińskiego

2025-01-23 00:23

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Bogusław Wermiński

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. prał. Bogusław Wermiński (1939-2025)

Ks. prał. Bogusław Wermiński (1939-2025)

Napełnieni bólem i smutkiem z powodu śmierci ks. prałata Bogusława Feliksa Wermińskiego, wspominamy jego pełne oddania życie i niezwykłą posługę kapłańską. Był człowiekiem, którego życie stało się świadectwem wiary, pokory i miłości do Kościoła oraz ludzi.

Ks. Bogusław Wermiński urodził się 14 stycznia 1939 roku w Stalowej Woli (obecnie diecezja sandomierska), w głęboko wierzącej rodzinie. Jego rodzice, Józef i Aniela z domu Latawiec, przekazali mu i jego rodzeństwu żywą wiarę i miłość do Boga. Bogusław został ochrzczony 2 lutego 1939 roku w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie, gdzie także przyjął pierwszą Komunię Świętą w 1948 roku oraz sakrament bierzmowania w 1953 roku z rąk bp Wojciecha Tomaki z Przemyśla.
CZYTAJ DALEJ

Iga Świątek straciła szansę na finał Australian Open

2025-01-23 14:15

[ TEMATY ]

Iga Świątek

Australian Open

PAP/EPA

Iga Świątek

Iga Świątek

Iga Świątek przegrała z Amerykanką Madison Keys 7:5, 1:6, 6:7 (8-10) w półfinale wielkoszlemowego turnieju tenisowego Australian Open.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję