- Rozpoczynamy ten jubileusz z błogosławieństwem Ojca Świętego. Abp Celestino Migliore w najważniejszym dniu naszego jubileuszu reprezentuje właśnie osobę Ojca Świętego – podkreślał metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
W auli Metropolitalnego Seminarium Duchownego wybrzmiało uroczyste „Gaude Mater Poloniae” i rozpoczęła się inauguracja roku akademickiego 2014/2015 z immatrykulacją kleryków I roku. W czasie inauguracji rektor seminarium, ks. dr Marek Słomka, przypomniał historię seminarium sięgając do wspomnień jego absolwentów oraz przybliżył ostatnie wydarzenia z życia wspólnoty, która przez ostatni rok przygotowywała się do obchodów 300. jubileuszu
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Metropolita lubelski wręczył odznaczenia „Lumen mundi” zapoczątkowane przez abp. Józefa Życińskiego. – Chcemy dzisiaj odznaczyć trzy osoby, z trzech różnych narodów, aby przypomnieć, że Ewangelia jest uniwersalna, że alumni naszego seminarium przez wieki pracowali i pracują obecnie na wszystkich kontynentach, że Kościół idzie z Ewangelią do wszystkich kultur i narodów, łamiąc bariery i granice, gromadząc nas w jedną rodzinę dzieci Bożych – podkreślał abp Budzik. Odznaczenia odebrali: s. dr Mirosława Grunt, przełożona generalna sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, ks. kan. Gian Paolo Giovanatsi z Włoch oraz ks. Gottfried Fellner z Augsburga.
Reklama
Wykład inauguracyjny pt. „Wartości europejskie w kontekście wyzwań nowej ewangelizacji” wygłosił abp Zbigniew Stankiewicz z Rygi. – W seminarium usłyszałem słowa, że kapłan jest przywódcą narodu. To w moim życiu szczególnie się spełniło, bo zostałem metropolitą arcybiskupem ryskim – mówił do alumnów abp Stankiewicz.
Hierarcha z Łotwy, który w 2011 r. otrzymał tytuł „Europejczyka roku na Łotwie” mówił o zagrożeniach, z którymi we współczesnym świecie spotykają się katolicy. Wśród podstawowych wartości europejskich opartych o wiarę katolicką i o Pismo Święte wskazał tę, iż „człowiek sam w sobie jest wartością”. – Człowiek jest koroną stworzenia. Chrystus oddał swoje życie za wszystkich; za prostytutkę, za narkomana, za pijaka. Jeżeli Syn Boży oddał swoje życie za każdego człowieka, to życie ludzkie ma nieopisaną wartość – mówił abp Stankiewicz.
Wymienił też prawo do życia w wolności. – Człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boże jest wolny w swoich wyborach. Jesteśmy istotami moralnymi, które potrafią odróżnić dobro od zła oraz ponosić za to odpowiedzialność – dodał.
Reklama
Hierarcha jako kolejną wartość podał znaczenie równości. – Musimy pamiętać, że przesłanie ewangeliczne dotyczy wszystkich ludzi – zaznaczał. Wśród szczególnych zagrożeń równości skupił się na feminizmie. – Błąd feminizmu polega na przeciwstawieniu kobiety mężczyźnie. Kobiety próbują odebrać rolę mężczyźnie i we wszystkim jemu dorównać. Jednak w planie Bożym kobieta i mężczyzna powołani są do współpracy, do wzajemnego uzupełniania się – podkreślał arcybiskup. Czwartą pozycję w katalogu wartości według arcybiskupa zajmuje braterstwo. – Musisz pomagać biednemu, temu który jest w potrzebie. To pochodzi z Ewangelii. Trzeba mieć tę wrażliwość. Musimy wzajemnie się wspierać – zaznaczał arcybiskup.
Jako ostatnią wartość metropolita Rygi podał szacunek do przyrody. – Przyrodę musimy szanować, dbać o ekologię. Pan Bóg przecież dał człowiekowi ziemię i kazał ją pielęgnować, rozwijać. Mamy twórczo przemieniać otaczającą nas rzeczywistość – mówił.
- Jaka jest podstawowa wartość Europy? Długo się nad tym zastanawiałem. Przyszła mi myśl, że główną wartością Europy jest godność człowieka. Człowiek jest faktycznym celem w sobie, a nie może być tylko środkiem do osiągnięcia innych celów. Z godności człowieka wynikają jego prawa – podsumował abp Stankiewicz.
Hierarcha z Łotwy wskazał też na główne zadania Kościoła. - Główną misją Kościoła jest ewangelizacja, krzewienie wiary, rozpowszechnianie Królestwa Bożego. Tylko jak my mamy dzisiaj głosić Ewangelię? – stawiał pytanie zebranym na obchodach jubileuszu. Jednocześnie zwrócił uwagę, iż wymienione wartości ewangeliczne bywają współcześnie zniekształcane i odrywane od swoich pierwotnych znaczeń. Jako przykład wskazał wolność, która – jak powiedział - staje się anarchią, samowolą niszczącą naturę człowieka.
Reklama
Podczas jubileuszowej inauguracji nowego roku akademickiego głos zabrał także ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL. Przypomniał, że w momencie utworzenia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego nie miał on swojej siedziby i korzystał wówczas z gościnności diecezji lubelskiej u wybitnego biskupa Mariana Fulmana. Przez cztery lata lubelskie seminarium to była siedziba KUL. Tutaj wszyscy studenci odbierali swoje wykształcenie –przypomniał ks. prof. Dębiński
- Seminarium to dla mnie miejsce szczególne dlatego, że ono w bardzo dużym stopniu służy nie tylko Kościołowi lokalnemu, czy powszechnemu, ale służy całemu społeczeństwu Lublina i Lubelszczyzny - powiedział Wojciech Wilk, wojewoda lubelski. – Tutaj przyszli kapłani zdobywają wykształcenie i kształtują powołanie, by stąd wyjść i służyć ludziom. Należy pamiętać, że bardzo często kapłani poświęcają swoje osobiste plany po to, by nam służyć. Dla nas, świeckich, jest to najważniejsze – dodał.
- Trzysta lat seminarium duchownego, za dwa lata siedemset lat istnienia naszego miasta, za trzy lata stulecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego . Wchodzimy zatem w okres wspaniałych jubileuszy. A jubileusze to okazja do wdzięczności, a z drugiej strony do podkreślania osiągnięć i życzeń na przyszłość – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Na zakończenie przemówił abp Stanisław Budzik. – Gdyby nie było seminarium to pewnie nie byłoby Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a potem nie powstałby Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Lublin nie byłby tym, czym jest dzisiaj – zauważył metropolita lubelski. – Mówiłem papieżowi Franciszkowi o uniwersalnym wymiarze naszego seminarium. Wychowankowie tego seminarium pracują we wszystkich zakątkach świata, od Argentyny aż po Papuę Nową Gwinee. – zaznaczył.
W uroczystościach wzięło udział wielu hierarchów kościelnych obrządku rzymskokatolickiego i greko-katolickiego, duchowieństwo archidiecezji lubelskiej, zaproszeni przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, przedstawiciele służb mundurowych, seminarzyści i absolwenci lubelskiego seminarium.