Oficjalne uroczystości związane z przyjęciem kardynała Nycza w struktury Zakonu Maltańskiego odbędą się w Rzymie w lutym 2015 roku.
W swoim komunikacie prezydent ZPKM wyjaśnia, że obecność kardynała w Związku Polskich Kawalerów Maltańskich wpisuje się w tradycję tej organizacji. - Od 1921 roku, kiedy Zakon Maltański w Polsce zaczął działalność jako związek narodowy, jego szeregi zasilali najwybitniejsi przedstawiciele Kościoła katolickiego jak Prymasi Polski kardynałowie: August Hlond, Stefan Wyszyński, Józef Glemp oraz Andrzej Maria Deskur a także przedstawiciele życia publicznego - marszałek Józef Piłsudski, prezydent Ignacy Mościcki i generał Władysław Anders. Ich obecność podkreślała wagę pomocy chorym i najuboższym oraz sposobu jej sprawowania przez jedną z najstarszych organizacji zachodniej cywilizacji, która czynnie i nieprzerwanie działa od ponad 900 lat. Wstąpienie Księdza Kardynała do Związku Polskich Kawalerów Maltańskich jest dla nas zaszczytem, ale również wielką pomocą - pisze Aleksander Tarnowski. Przypomina też, że aktualnie przynależą do Związku - w kategorii Baliwa Wielkiego Krzyża Honoru i Dewocji – kardynał Franciszek Macharski oraz kardynał Stanisław Dziwisz.
Zakon Maltański, którego częścią jest Związek Polskich Kawalerów maltańskich jest zrzeszeniem religijnym o charakterze świeckim, rycerskim i tradycyjnie szlacheckim. Jego członkowie - kawalerowie i damy - szerzą chwałę Bożą niosą pomoc humanitarną, medyczną i duchową pielgrzymom, chorym, ubogim i uchodźcom. zakon powstał w Jerozolimie na przełomie XI i XII w. Dziś maltańczycy prowadzą szpitale w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Szczególna opieką otaczają ofiary konfliktów zbrojnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu