Caritas Polska ma przyjemność zaprosić Państwa na Seminarium Przyszłość pielęgniarskiej opieki domowej, które odbędzie się 23 października w Centrum Edukacyjno-Charytatywnym Caritas Polska, w Warszawie, przy ul. Okopowej 55. Początek seminarium o godzinie 9.00.
Zaproszenia na Seminarium, z prośbą o wygłoszenie referatów, zostały skierowane do P. Bartosza ARŁUKOWICZA, Ministra Zdrowia, P. Tadeusza JĘDRZEJCZYKA, Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, P. Krystyny Barbary KOZŁOWSKIEJ, Rzecznika Praw Pacjenta oraz P. prof. dr hab. n. med. PIOTRA MAŁKOWSKIEGO, Dziekana Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM. Gośćmi i uczestnikami Seminarium będą delegaci Konferencji Episkopatu Polski, Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonnych, uczelni, samorządów, delegacje z 44 Caritas diecezjalnych oraz organizacji charytatywnych innych Kościołów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Caritas prowadzą w całym kraju blisko 250 Stacji Opieki, działających jako podmioty lecznicze zapewniające tysiącom pacjentów świadczenia pielęgniarskie z zakresu opieki środowiskowej, długoterminowej i paliatywno-hospicyjnej. W stolicy Dolnego Śląska jest także Stacja ekumeniczna. W połowie tego roku kilka z nich musiało zmniejszyć zakres swojej działalności, z powodu braku kontraktu na kontynuowanie dotychczasowych świadczeń.
Od momentu reaktywacji swej działalności przed 25 laty Caritas w Polsce aktywnie włączyła się w starania zmierzające do poprawy zdrowia i zmniejszania nierówności w dostępie do należnych świadczeń. Jednym z projektów mających na celu niwelowanie różnic społecznych i terytorialnych w stanie zdrowia Polaków były Stacje Opieki Caritas. Rozpoczęły swoją działalność w 1992 roku, zatem przed wprowadzeniem finansowania opieki zdrowotnej przez kasy chorych, a następnie NFZ. Dzięki nowatorskiej organizacji od początku docierały do chorych i osób niesamodzielnych, pomijanych przez ówczesny system opieki środowiskowej. Inicjowały swoją działalność i rozwijały ją w zgodnej współpracy z Ministerstwem Zdrowia, terenową administracją rządową i samorządami. Stacje zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt do opieki nad chorymi i niepełnosprawnymi w domu oraz w samochody, które umożliwiały pielęgniarkom dojazd do pacjentów nawet w odległych miejscowościach. Stacje prowadzone przez pielęgniarki i położne dawały im możliwości wykorzystania w pełni swych kompetencji i rozwoju zawodowego oraz budowania tożsamości i wizerunku tej grupy zawodowej jako samodzielnych pracowników ochrony zdrowia.
Ponad dwudziestoletnia działalność Stacji przynosi bogate doświadczenia: pozwala odnotować wydatną poprawę w zapewnieniu najbardziej potrzebującym niezbędnej opieki, jak też wyraźniej dostrzegać występujące niedostatki obecnego systemu. Analizie aktualnej sytuacji ludzi chorych, osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych oraz ocenie nowych wyzwań i potrzeb w kompleksowej i holistycznej opiece domowej będzie poświęcone bieżące Seminarium.
Seminarium objęły patronatem: KAI, portal „OPOKA”, tygodnik NIEDZIELA
8.3o - 9.oo - rejestracja uczestników
9.oo - otwarcie Seminarium - Ks. dr Marian SUBOCZ - Dyrektor Caritas Polska
9.15 - 9.45 - stanowisko Ministerstwa Zdrowia
9.45 - 10.15 - stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia
10.15 - 10.3o - pytania i odpowiedzi
10.3o - 11.oo - przerwa
11.oo - 11.3o - informacja Rzecznika Praw Pacjenta
11.3o - 12.oo - Kierunki rozwoju pielęgniarskiej opieki domowej - Wydział Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
12.oo - 12.15 - pytania i odpowiedzi
12.3o - Msza św.
13.3o - obiad
14.3o - 16.oo - warsztaty
I. Domowa opieka pielęgniarska, perspektywy, trudności oraz propozycje rozwiązań.
II. Rozwój i wzmacnianie kompetencji ośrodków Caritas w zakresie pielęgniarskiej opieki domowej
16.oo 16.3o - przerwa
16.30 - 16.5o - relacje z warsztatów
16.5o - Podsumowanie i zakończenie Seminarium