Publikujemy tekst komentarza dr. hab. Aleksandra Stępkowskiego:
Artykuł 18 Konstytucji jest normą ustrojową ustanawiającą szczególną ochronę dla małżeństwa. Z tego wynika, że działania obliczone na instytucjonalizację związków, których nie sposób uznać za małżeństwo, natomiast mają pełnić analogiczne funkcje społeczne, niewątpliwie narusza tę normę ustrojową.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Spot, którego emisję zapowiedziała TVP, niewątpliwie przedstawia związek dwóch kobiet jako funkcjonalnie nie różniący się istotnie od związku małżeńskiego, natomiast rzekomo gorzej - i przez to rzekomo niewłaściwie - przez prawo polskie traktowany. Ten przekaz bez wątpienia podważa ład konstytucyjny Rzeczypospolitej i dodatkowo jest całkowicie bezzasadny. Osoby, które chcą funkcjonować w związku całkowicie sprzecznym z naturą małżeństwa, mają możliwość kompleksowego uregulowania swoich relacji w ramach zasady swobody umów i czynią to, a o przypadku takim niedawno szeroko informowały media.
Co więcej, polskie prawo w najmniejszym stopniu nie zabrania osobom oddającym się praktykom homoseksualnym zawarcia związku małżeńskiego z osobą odmiennej płci. Nie sposób mówić zatem o dyskryminacji tych osób. Dlatego eksponowanie pozornego problemu w ramach darmowych emisji w TVP budzi głęboką konsternację i powinno się spotkać ze stanowczą reakcją KRRiT. Popieranie działań podważających normy ustrojowe Konstytucji RP jest niewątpliwie sprzeczne z art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, ale również i z art. 18 ust. 2 tej ustawy. Emisja spotu ani nie szanuje bowiem chrześcijańskich wartości, ani też przekonań religijnych odbiorców, a trudno je uznać za indyferentne w tej mierze.
dr hab. Aleksander Stępkowski Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris Prezes zarządu