„Oboedientia et pax”, księga jubileuszowa dedykowana bp. Marianowi Błażejowi Kruszyłowiczowi, to obok zwięzłego życiorysu także zbiór refleksji, wspomnień i artykułów przyjaciół, którzy w ten sposób składają hołd biskupowi. Uroczystość jej wręczenia odbyła się w poniedziałek na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
„Dzięki swojemu pochodzeniu, obranej drodze powołania zakonnego, połączonej z kapłaństwem, dosyć wcześnie zainteresowałem się niszczonym przez ideologię komunistyczną Kościołem w Europie Wschodniej – powiedział bp senior Kruszyłowicz podczas uroczystości. - W Polsce przeżywaliśmy to na własnej skórze. Zająłem się podtrzymaniem Kościoła w krajach realizmu socjalnego - wspominał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Księga jest niewątpliwie jakimś odzwierciedleniem działalności, a więc jakoś dotyczy mojej osoby. Mogę się cieszyć, że zostało utrwalone to, czym się zajmowaliśmy, bo zawsze działaliśmy we wspólnotach. Ale tak jak mówimy, że historia jest nauczycielką życia, tak i ta książka może być pomocą w rozwiązywaniu podobnych problemów bieżącemu lub przyszłym pokoleniom – powiedział jubilat, który obchodzi 25-lecie biskupiej posługi.
Reklama
- Pan Bóg uchronił jego życie od wywózki na Sybir, bo wiele osób z miejscowości, w której żył, zostało wysłanych na Sybir i tam zginęło. Są pokazani jego bracia i ojciec, który jest zaangażowany w walce o niepodległość Polski i obronę Żołnierzy Wyklętych. Za to i ojciec i jego bracia zostali skazani - poinformował ks. dr Andrzej Maćkowski, odpowiedzialny za przygotowanie życiorysu biskupa.
Bp Marian Błażej Kruszyłowicz ma 78 lat i jest franciszkaninem. Był biskupem pomocniczym w diecezji, a następnie w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. 11 maja 2013 przeszedł na emeryturę.
Urodził się w Gliniszczach, w diecezji grodzieńskiej. Święcenia kapłańskiej w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych otrzymał 7 lutego 1960 r. w Łodzi. 9 grudnia 1989 r. został mianowany biskupem pomocniczym ówczesnej diecezji szczecińsko-kamieńskiej, a 6 stycznia 1990 konsekrowany przez papieża Jana Pawła II. Święcenia biskupie przyjął w Rzymie.
Był m.in. członkiem Komisji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu, uczestniczył w Zgromadzeniu Synodu Biskupów w 1994 r. Pełni funkcję przewodniczącego Zespołu KEP ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Polsko-Katolicką.
Pracując w Kurii Generalnej Franciszkanów w Rzymie, jako członek Papieskiej Komisji ds. Rosji, opiekował się franciszkanami w krajach Europy Wschodniej wobec zlikwidowania struktur zakonnych.