Zamek Królewski na Wawelu realizuje, od września ubiegłego roku, inwestycję pod nazwą: „Pieskowa Skała. Konserwacja architektury zamku i poszerzenie oferty edukacyjno-kulturalnej”, dofinansowaną ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014.
– Od czasu adaptacyjnych prac konserwatorskich przeprowadzanych w Pieskowej Skale od lat 40. do 60. XX wieku, niezbędna stała się kompleksowa konserwacja całego zespołu zabytkowego. Szeroko zakrojone prace badawcze pomogą w przywracaniu zamku do świetności, a szereg działań, mających na celu podniesienie jakości oferty turystycznej, uprzyjemni pobyt na zamku – powiedział Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, którego oddziałem jest zamek w Pieskowej Skale.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W ramach promocji projektu konserwacji zamku w Pieskowej Skale, leżącego na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego i parafii w Sułoszowej, 15 sierpnia odbył się koncert „Trzy kolory. Jedność w różnorodności”. W programie koncertu wykorzystano utwory kompozytorów trzech narodowości: polskiej, rosyjskiej – o korzeniach tatarskich – i norweskiej. Chór Kameralny „Pro Arte” (dyrygent – Maciej Tworek) oraz Orkiestra CORda Cracovia (dyrygent – Marek Moś), z solistką Aleksandrą Kuls (skrzypce), wykonali utwory Bartłomieja Pękiela (1601–1670), Henryka Mikołaja Góreckiego (1933–2010), Mikołaja Zieleńskiego (1560–1620), Wojciecha Kilara (1932–2013), Sofii Gubaiduliny (ur. 1931) oraz Edwarda Griega (1843–1907).Wśród gości koncertu byli: biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Jan Ostrowski, wójt gminy Sułoszowa Stanisław Gorajczyk, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej ks. Leszek Kołczyk, a także osoby, które przyczyniły się do przeprowadzenia prac konserwatorskich na zamku.
Wieczorny koncert poprzedził piknik na łące pod Maczugą Herkulesa, zorganizowany w ramach jubileuszu 700-lecia Sułoszowej. Dla dzieci, jak również dla dorosłych przygotowano szereg atrakcji.
Zamek w Pieskowej Skale to klejnot gminy Sułoszowa. Zbudowany przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, jest najpiękniejszym w regionie przykładem rezydencji renesansowej. Po przeprowadzeniu obecnego etapu prac konserwatorskich można już zwiedzać dziedziniec zamkowy. Całość ekspozycji muzealnej w pomieszczeniach obiektu udostępniona będzie w 2016 r.