Szwajcaria
Więzienie za wierność Pismu świętemu?
Kara trzech lat więzienia grozi szwajcarskiemu biskupowi Vitusowi Huonderowi za przypomnienie biblijnego nauczania o pożyciu homoseksualnym. 31 lipca ordynariusz Chur w konferencji na temat rodziny przypomniał, że Stary Testament potępia takie zachowania i zacytował odnoszące się do tego zdanie z Księgi Kapłańskiej.
Związek szwajcarskich homoseksualistów o osobliwej nazwie Pink Cross – Różowy Krzyż uznał to za podżeganie do przestępstwa i złożył oficjalny donos na biskupa. Bp Huonder wyraził ubolewanie. Zapewnił, że został źle zrozumiany. Nie chciał szydzić z homoseksualistów, a jedynie pokazać, w jakiej perspektywie postrzega pożycie homoseksualne nasza wiara. Pink Cross nie przyjął tych przeprosin i domaga się ukarania biskupa. Rzecznik szwajcarskiego Episkopatu oświadczył, że biskupi zajmą się tą kwestią na swym najbliższym posiedzeniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
(KAI)
Irak
Kościół w obozie dla uchodźców
Inicjatywę budowy kościoła dla chrześcijańskich uchodźców w stolicy irackiego Kurdystanu podjęło powstałe przed czterema laty we Francji stowarzyszenie „Fraternité en Irak”. Kościół będzie mógł pomieścić 650 osób. Koszt budowy szacuje się na 100 tys. euro.
Reklama
Rok od zajęcia równiny Niniwy przez tzw. Państwo Islamskie 1200 wygnanych stamtąd rodzin przebywających w Irbilu w obozie Ashti jako jedyne miejsce modlitwy ma płócienny namiot udostępniony przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Mieści się w nim tylko 150 osób i nie chroni on w lecie przed gorącem, a w zimie nie jest ogrzewany. Ponadto służy nie tylko jako kaplica, ale też jako miejsce zabaw dzieci, lekcji szkolnych i rozdawania posiłków.
– Pośród doświadczeń, w których nasz lud zdaje się tylko na Boga, 6 tys. uchodźców w obozie Ashti pilnie potrzebuje kościoła, który byłby wystarczająco duży i do którego byłoby blisko – powiedział syryjskokatolicki arcybiskup Mosulu Yohanna Petros Moshe, również będący wygnańcem w Irbilu. – Wtedy będą mogli się modlić i codziennie uczestniczyć w Mszy św., jak to czynili w swoich wioskach – dodał. Większość przebywających tam uchodźców to katolicy obrządku syryjskiego, ale są też wierni chaldejscy i syryjskoprawosławni.
(KAI)
Taizé
Wyzwania solidarności w centrum modlitw młodych
Konkretne sytuacje domagające się solidarności chrześcijan na całym świecie są w centrum modlitw ponad 4 tys. młodych zgromadzonych w Taizé. Jest to kulminacyjne wydarzenie obchodów 100. rocznicy urodzin założyciela – Brata Rogera i 10. rocznicy jego tragicznej śmierci, a także 75-lecia jego przybycia do Taizé.
Każdego dnia przed modlitwą wieczorną krótkie świadectwa przedstawiali chrześcijanie z miejsc dotkniętych szczególnymi nieszczęściami. Jak zaznaczył przełożony Wspólnoty z Taizé, brat Alois – ludzkość przeżywa czas trudnych przemian, które nie wiadomo, do czego doprowadzą. Są tacy, którzy tracą nadzieję. Inni umieją dostrzec zalążki nowego życia, które dowodzą, że istota ludzka nie została stworzona, by rezygnować. Kryzysy mogą wyzwalać niespodziewane energie, gromadzić osoby gotowe do działania.
(RV)
* * *
Reklama
Kapłan jest człowiekiem żyjącym samotnie po to, aby inni nie byli samotni.
Jan Paweł II
Krótko
• Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego mają już broń chemiczną. Zdaniem amerykańskiej prasy, w walkach z Kurdami użyli gazu musztardowego.
• John Kerry – sekretarz stanu USA 13 sierpnia br. w rozmowie telefonicznej z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem wyraził „poważne zaniepokojenie” nagłym wzrostem ataków prorosyjskich separatystów na oddziały rządowe na wschodzie Ukrainy.
• Sytuacja we wschodniej Ukrainie zaostrza się. Nieznani sprawcy podpalili pancerne samochody OBWE w Doniecku. Rebelianci atakują także ukraińską armię, dążąc do przerwania linii frontu. Fatalne są notowania rządzących – prezydenta Poroszenki, a szczególnie premiera Jaceniuka. Jedynie 16,8 proc. Ukraińców ocenia go pozytywnie.
• Polak zginął w samobójczym ataku w Iraku – podał portal TVN24.pl. Według dziennikarzy, Jacek S. pochodził z woj. pomorskiego. W młodości wyjechał do Niemiec i przyjął tamtejsze obywatelstwo. Rok temu przeszedł na islam. W zamachu zginęło 11 osób, a 27 zostało rannych.
• Państwo Islamskie uwolniło 22 chrześcijan porwanych niemal pół roku temu w północno-wschodniej Syrii. Stało się tak w wyniku negocjacji prowadzonych przez Asyryjski Kościół Wschodu z miasta Hassaké – poinformowało Asyryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
• Rycerze Kolumba postanowili utworzyć Fundusz Pomocy dla Chrześcijańskich Uchodźców. Ma on wesprzeć prześladowanych wyznawców Chrystusa w Iraku i Syrii.
• W gigantycznym wybuchu w strefie przemysłowej w Tiencin na północnym wschodzie Chin zginęło ponad 100 osób, a ponad 700 odniosło rany. Wybuch nastąpił w miejscu, gdzie znajdowały się chemikalia. Był odczuwalny w promieniu wielu kilometrów.