Reklama

List Metropolity Częstochowskiego na Boże Narodzenie 2000 r.

Chrystus rodzi się w nas

Niedziela częstochowska 1/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani Diecezjanie!

Z ogromnym wzruszeniem i przejęciem słuchamy dziś, w Boże Narodzenie roku 2000, słów Ewangelii według św. Łukasza, który z taką mocą ukazuje, że Boże Narodzenie jest faktem historycznym. Boga nie da się wytrzeć z historii ludzi na ziemi, tak jak nie da się Go wymazać z ich dusz.

Boże Narodzenie jest wydarzeniem wciąż żywym i obecnym w nas. "Chrystus się rodzi, nas oswobodzi" - śpiewamy w polskiej kolędzie. Narodził się w nas, gdy przyjęliśmy chrzest św. Rodzi się w czasie dobrze odprawionej sakramentalnej spowiedzi, we Mszy św. na ołtarzach i w sercach naszych, gdy Go przyjmujemy w Komunii św. " Ty wierzysz, że Bóg się narodził w betlejemskim żłobie, Lecz biada ci, gdy nie narodził się w tobie".

Poeta o tym wiedział i to rozumiał. A czy my to wiemy i przyjmujemy?

Błogosławieni jesteście, gdy się tak stało w Roku Świętym, na te miłe, serdeczne święta. Gratuluję odwagi i madrości tym, którzy z pokorą i skruchą zwrócili się do Boga, prosząc Go o odpuszczenie grzechów. Winszuję wszystkim, którzy w Roku Świętym przeszli przez bramę, oznaczającą Chrystusa, i uzyskali odpust zupełny. Dziękuję też bardzo księżom rekolekcjonistom i spowiednikom za trud adwentowy, a także wielu chorym, starszym i osobom żyjącym konsekracją, którzy modlitwą i ofiarą cierpienia wspierali wysiłek nawróceniowy w Adwencie. Bóg zapłać Wam, drogie matki, odpowiedzialni ojcowie i dziadkowie, którzyście zachęcili do spowiedzi adwentowej młodych i zaniedbujące się nieraz dorosłe Wasze dzieci. Przyczyniliście się do rzeczywistego Bożego Narodzenia w ich życiu. Św. Jan w swojej Ewangelii napisał przecież:

"Na poczatku było Słowo,

a Słowo było u Boga

i Bogiem było Słowo (...)

Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi.

Na świecie było (Słowo) a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał.

Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli.

Wszystkim tym jednak, którzy je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym którzy wierzą w imię Jego - którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili"

(J 1, 1. 9-13)

Gdy rodzimy się z Boga, sam Chrystus w nas się rodzi. Nie może być inaczej. Jak długo jeszcze będziemy tolerować pustą i nieodpowiedzialną postawę, wyrażającą się w powiedzeniu: "jestem wierzący, ale niepraktykujący"? Jeżeli ktoś nie może przystąpić do nawrócenia sakramentalnego, niech chociaż za nim zatęskni, by choćby z daleka w tym szczególnym roku Bożego Narodzenia dostąpić łaski miłosierdzia Bożego.

Chrystus dziś rodzi się też jeszcze inaczej. Przychodzi do nas w tajemniczej obecności w konkretnym żywym człowieku. Objawił nam to całkiem wyraźnie, że jest obecny w naszym bliźnim, oczekującym od nas pomocy: w głodnym, spragnionym, przybyszu, nagim, chorym, więźniu (por. Mt 25, 31-46). Św. Mateusz wymienił tylko niektóre kategorie potrzebujących i cierpiących ludzi. Jest ich tysiące. W każdym człowieku będącym w potrzebie przychodzi do nas Chrystus, a gdy Go przyjmujemy, zamieszkuje w nas i jakby się rodzi. Czytamy o profesorach Uniwersytetu Jagiellońskiego mieszkających w bursie w czasach św. Jana Kantego, że gdy przychodził ubogi z prośbą o pomoc, jeden z profesorów obwieszczał to innym słowami: "Ubogi przyszedł", a oni odpowiadali: "Chrystus przyszedł", i spieszyli z konkretną pomocą.

Z okazji Bożego Narodzenia Roku Pańskiego 2000 wszyscy uwrażliwiamy się na problematykę społeczną. Na przełomie tysiącleci mimo ciągłego postępu ekonomicznego, powiększają się obszary nędzy i rośnie liczba bezrobotnych. Nie zmniejsza się też wcale przestępczość. Co gorsza, legalizuje się praktykę aborcji, a nawet eutanazji - czyny haniebne, godzące wprost w życie człowieka, jego godność i wielkie przeznaczenie. Blisko nas i wśród nas rośnie liczba bezdomnych, źle wynagradzanych, a nawet prawdziwie głodnych i niedożywionych. Chwała tym, którzy reagują na te wszystkie braki i cierpienia, i próbują, choć w skromnym może zakresie, na nie odpowiedzieć. Dziękuję gorąco wszystkim, którzy kupując świece "Caritas" z okazji tych świąt, otworzyli serca dla drugich.

Nie może to być jednak jakaś tylko chwilowa akcja służby bliźniemu. Ubogich zawsze będziemy mieli między sobą i Chrystus ciągle będzie pukał do naszych bram, prosząc o przyjęcie. Dlatego powołujemy do życia Parafialne Zespoły Caritas, do których pod przewodem księdza proboszcza będą przynależeć wierni odznaczający się charyzmatem i gotowością posługi charytatywnej. Powinny one, na miarę środków finansowych i rzeczowych, pomagać chorym, starszym i niepełnosprawnym, a także rodzinom niepełnym, wielodzietnym i patologicznym. Winny wspierać ubogie dzieci i młodzież, osoby przeżywające losowe trudności, a w miarę możności bezrobotnych i bezdomnych. Parafialne Zespoły Caritas będą także współpracować z Caritas archidiecezjalną przez zbieranie do puszek na rzecz pomocy międzynarodowej, dla ludzi przymierających głodem w krajach dotkniętych klęskami żywiołowymi i kataklizmami, i w krajach misyjnych. Błogosławione niech będą ręce starszych i młodych, które nie wstydzą się kwestować na rzecz biednych i zbierać do puszek na te ważne cele. Parafialne Zespoły Caritas to jakaś nowa szansa dla nas, by w czasie bolesnych i trudnych w wielu przypadkach przekształceń ku społeczeństwu nowoczesnemu, bardziej zorganizować się w większej jeszcze wzajemnej pomocy. Ogłaszam to księżom, Akcji Katolickiej, różnego rodzaju ruchom i organizacjom w czasie Świąt Bożego Narodzenia, by w imię Jezusa narodzonego dla nas w ubogiej stajni, tym bardziej poszerzyli swoje serca ku większej jeszcze wrażliwości na człowieka w potrzebie.

Rok Święty, który się kończy, przeżywaliśmy przekraczając bramę archikatedry, Jasnej Góry i innych kościołów jubileuszowych. Brama oznacza zarówno Chrystusa - nasze zbawienie, jak i Chrystusa obecnego w ubogich i cierpiących różnego rodzaju braki. Zachowajmy pamięć tych dni. Brama święta bazyliki św. Piotra w Rzymie zostanie zamknięta 6 stycznia o godz. 10.00. Zachęcam do przeżywania tej ceremonii drogą telewizji. W poszczególnych diecezjach zakończenie Roku Świętego będzie miało miejsce 5 stycznia wieczorem. Tak będzie też u nas. Rozpocznie się o godz. 18.00 przy kościele św. Zygmunta, potem pójdziemy w procesji ku drzwiom archikatedry pw. Świętej Rodziny. Tam odśpiewamy uroczyste Te Deum za łaski wielkiego Roku Świętego i oficjalnie wejdziemy w trzecie tysiąclecie ery chrześcijańskiej. Pamiątką Roku Świętego 2000 będą parafie pw. Bożego Narodzenia. Jedna z nich powstaje w samym centrum Częstochowy, przy dworcach kolejowym i autobusowym. Powinna ona być wraz z katedrą miejscem aktywnej działalności wśród ubogich materialnie i duchowo. Niech to będzie też jakiś znak dla Kościoła częstochowskiego w jego preferencji na rzecz ubogich. Niech Pan Jezus znajduje w nas przytulne Betlejem.

Umiłowani Bracia i Siostry! Umiłowane Rodziny!

Wpatrzony w Świętą Rodzinę z Nazaretu i Betlejem, a także z ucieczki do Egiptu - widzę nasze rodziny zgromadzone we wspólnotach parafialnych. Wiele przeżywacie trudności w dzisiejszych czasach, ale też wielka jest łaska miłosiernego Boga, która Wam towarzyszy. Wierzcie mocno w nieskończone miłosierdzie Boże wobec Was, Drodzy Rodzice, i wobec Waszych dzieci. Zaufajcie chrześcijańskiej drodze wychowywania człowieka. W oparciu o słowo Boże, które dociera do Was w Waszych kościołach, a także o katolicką prasę i radio, pogłębiajcie wciąż swoją wiarę, religijność i moralność. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej niech Was na nowo umocni w najświętszych wartościach Kościoła. Przeżyjcie głęboko nawiedzenie rodzin. Zapraszam też na uroczystość Świętej Rodziny do archikatedry 31 grudnia o godz. 10.00.

W te święta wielkiej rocznicy przyjścia do nas Syna Bożego i zamieszkania na zawsze między nami, z białym opłatkiem w dłoni składam Wam wielkie życzenia. Niech Pan Jezus rodzi się wciaż w Waszych sercach, w Waszych rodzinach, miejscach pracy i służby Ojczyźnie. Niech się rodzi w domach miłości ubogim i potrzebującym, w szpitalach, w szkołach i domach apostolskich. Niech się rodzi we wszystkie dni nowego roku, nowego wieku i nowego tysiąclecia. Niech się objawia nam pokojem. Bo Jego imię: Miłość, Pokój i Dobro. Wobec niepewności jutra, jedno jest w naszych sercach przekonanie - jest nim wiara we wszechmoc Bożą i ufność w Jego nieskończone miłosierdzie. "W Tobie, Panie, zaufałem, nie zawstydzę się na wieki". Nowy Rok i nowy wiek rozpoczyna uroczystość świętej Bożej Rodzicielki. Jej opiece ufnie się zawierzamy: Pod Twoją obronę uciekamy się święta Boża Rodzicielko. Od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Panno chwalebna i błogosławiona, Ty, co czuwasz nad nami z Jasnej Góry.

Błogosławię wszystkim na Święta i na Nowy Rok 2001:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

2025-01-11 10:31

[ TEMATY ]

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Autorstwa MemicznyJanusz/commons.wikimedia.org

Jak poinformował portal lubie.krakow.pl, w stolicy Polski z dawnych wieków, trwają przygotowania do 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jednym z wydarzeń finału będzie rewia krakowskich Drag Queens.

– Różowa barka w Slay Space zaprasza na wyjątkowy wieczór, gdzie zabawą i sztuką przede wszystkim chcemy pomóc dzieciakom! Aż 16 krakowskich Drag Queens zjednoczy siły, żeby dać Wam najlepsze show w mieście – i to na wodzie! – piszą organizatorzy na stronie swojego wydarzenia.
CZYTAJ DALEJ

Zgodnie z życzeniem papieża Kuba uwolni 553 więźniów

2025-01-15 16:56

[ TEMATY ]

Kuba

więzień

papież Franciszek

Adobe Stock

Z okazji ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Świętego 2025 Kuba planuje uwolnić 553 więźniów. Prezydent Miguel Díaz-Canel ogłosił tę decyzję w liście do papieża Franciszka na początku stycznia, poinformował portal Vatican News. W oświadczeniu kubańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych podano, że zwolnienie jest uzasadnione „bliskimi i aktywnymi relacjami z Państwem Watykańskim”, ze szczególnym uwzględnieniem spotkania papieża Franciszka z prezydentem Miguelem Díaz-Canelem w sierpniu 2022 r., kiedy omawiano m.in. sytuację więźniów i politykę Stanów Zjednoczonych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kuby poinformowało 14 stycznia, że kraj utrzymuje „pełne szacunku, otwarte i konstruktywne stosunki z Watykanem i Ojcem Świętym”, co ułatwiło podjęcie decyzji o uwolnieniu więźniów.
CZYTAJ DALEJ

Twoja „pustynia” to miejsce obecności Boga

2025-01-15 21:52

Marzena Cyfert

Eucharystii w uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika przewodniczył o. Piotr Łoza, definitor generalny paulinów

Eucharystii w uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika przewodniczył o. Piotr Łoza, definitor generalny paulinów

W uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika w Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu Mszy św. odpustowej przewodniczył o. Piotr Łoza, definitor generalny paulinów.

Podczas Eucharystii ojcowie i bracia odnowili swoje śluby zakonne. – Dzisiaj my, paulini, przypominamy sobie drogę św. Pawła do świętości i sięgamy do korzeni naszej duchowości, czyli do życia pustelniczego. Można zadać pytanie, czy ma ono jakieś odniesienie i związek z dzisiejszymi czasami? Tak, ma taki związek. To hasło przewodnie paulinów „Sam na sam z Bogiem” nie jest tylko hasłem pustelników. Ono może być hasłem każdego człowieka, który ma swoją relację z Bogiem – mówił o. Tomasz Chmielewski, przeor konwentu i proboszcz parafii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję