Na zaproszenie bp. Antoniego Dydycza, do Hajnówki przybyły Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji. Siostry, przebywając za klauzurą, dzień i noc adorują Najświętszy Sakrament i modlą się w różnych naszych intencjach. Przybyły one z Pniew, miasta położonego na zachodnim krańcu województwa wielkopolskiego. Zgromadzenie klarysek opierające swoją duchowość na życiu i działalności św. Franciszka i św. Klary - mieszkańców Asyżu sprzed ośmiu wieków, powstało we Francji 150 lat temu. Służebnica Boża - matka Maria od Krzyża Morawska przeszczepiła tę nową rodzinę zakonną na ziemie polskie, dając początek dwóm klasztorom: we Lwowie i Kętach. Po II wojnie światowej siostry założyły sześć kolejnych placówek. Są znane w Stanach Zjednoczonych, w Indiach i innych krajach Dalekiego Wschodu. Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji pragną pozostać na zawsze w Hajnówce. Ksiądz Biskup w liście wydanym z okazji przybycia do Hajnówki Sióstr klarysek pisze m. in.: "Niech kaplica adoracyjna przy klasztorze sióstr Klarysek zacznie nas ocieplać, rozgrzewać serca, budzić wrażliwość i wpływać na wyobraźnię miłosierdzia. Tak nam tego potrzeba".
15 stycznia w kościele Sióstr Benedyktynek w Drohiczynie odbył się pogrzeb s. Ludgardy (Leonardy Skruńdź) OSB. Uroczystej Mszy św. żałobnej przewodniczył bp Antoni Dydycz. S. Ludgarda urodziła się 2 marca 1910 r. w Iwieńcu, pow. Nowogródek. Do zakonu wstąpiła w 1933 r. W 1935 r. złożyła pierwszą profesję, a w 1950 r. w Sierpcu została uroczyście konsekrowana. W 1957 r. przybyła do Drohiczyna i tu pozostała do śmierci. Zmarła 13 stycznia. Jej doczesne szczątki zostały złożone w grobowcu zakonnym w podziemiach kościoła klasztornego.
17 stycznia, z inicjatywy ks. dr. Sławomira Mazura - diecezjalnego duszpasterza nauczycieli diecezji drohiczyńskiej (od października 2002 r.) i duszpasterzy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie, w budynku szkolnym Gimnazjum odbyło się spotkanie opłatkowe nauczycieli szkół węgrowskich. W programie spotkania nauczycieli miało miejsce: przemówienie Dyrektora Gimnazjum, przemówienie ks. prał. Hipolita Hryciuka - miejscowego proboszcza, który mówił o potrzebie szacunku wobec pedagogów, przemówienie ks. Sławomira Mazura, który wspomniał o bł. Natalii Tułasiewicz (nieoficjalna patronka wszystkich nauczycieli) - nauczycielce zamordowanej w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, przemówienie Burmistrza Węgrowa i wspólny opłatek.
18 stycznia w Drohiczynie odbyło się spotkanie opłatkowe harcerek i harcerzy z terenu diecezji drohiczyńskiej. W programie spotkania miały miejsce: Msza św. z homilią bp. Antoniego Dydycza, życzenia i dzielenie się opłatkiem oraz spotkanie przy pączku i herbacie. Ks. Jan Ujma zaprosił wszystkich harcerzy do Warszawy na spotkanie w Dniu Myśli Braterskiej. 22 lutego zostanie ogłoszony nowy patron harcerstwa, bł. Wincenty Frelichowski, którego w 1999 r. Papież Jan Paweł II ogłosił błogosławionym.
18 stycznia w Drohiczynie odbyło się spotkanie przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych pracujących na terenie diecezji drohiczyńskiej. Spotkaniu i Mszy św. przewodniczył ks. Stanisław Szestowicki - diecezjalny referent ds. duszpasterstwa zakonnego.
18 stycznia, na zaproszenie Sióstr Albertynek, alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie odwiedzili pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej w Jabłonnie Lackiej prowadzonego przez Siostry Albertynki i przedstawili siostrom i pensjonariuszom jasełka bożonarodzeniowe.
W dniach 10-24 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyła się sesja egzaminacyjna alumnów, po której w dniach od 25 stycznia do 3 lutego udali się oni do domów rodzinnych na zasłużony wypoczynek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu