Reklama

Świat

Jeden grosz za jeden kilometr

„Niesiemy Chrystusa na peryferie świata” – to hasło tegorocznego Tygodnia św. Krzysztofa organizowanego przez MIVA Polska, który będzie trwał w dniach 19-26 lipca 2015 r. Akcja połączona ze zbieraniem funduszy na środki transportu dla misjonarzy jest już dobrze znana w wielu parafiach – w tym roku odbywa się po raz szesnasty

Niedziela Ogólnopolska 29/2015, str. 24-26

[ TEMATY ]

akcja

Archiwum – MIVA Polska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tydzień św. Krzysztofa ma dwa cele – tłumaczy ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska: – pomaga wyposażyć misjonarzy w samochody, motocykle lub inne środki transportu niezbędne w ich pracy, jednocześnie uwrażliwia kierowców na zachowanie na drodze. Jest to czas, kiedy szczególnie przypominamy, że przykazanie miłości bliźniego obowiązuje także na drogach.

Posłani na peryferie

Reklama

Tegoroczne hasło nawiązuje do słów papieża Franciszka, który apeluje do katolików, by docierali na peryferie wiary. Praca misjonarzy jest zazwyczaj posłaniem na peryferie, i to nie tylko w sensie geograficznym. Slumsy Rio de Janeiro, Buenos Aires czy Delhi, afrykańskie czy indonezyjskie wioski to miejsca, gdzie ludzie nie znają Chrystusa, gdzie panują bieda i głód, a często także agresja i zło. – Parafie i stacje misyjne są często jedynymi instytucjami prowadzącymi na swoim terenie edukację szkolną, ośrodki wychowawcze, domy dziecka, szpitale i inne placówki charytatywne – podkreśla ks. Kraśnicki, który przez 11 lat pracował na misjach, m.in. w rejonie pustyni Kalahari w Republice Południowej Afryki. – Nasza misja w 2002 r. otrzymała od MIVA Polska pomoc na zakup samochodu terenowego – wspomina. – Ten znak, że nie jesteśmy zdani na samych siebie, że pamiętają o nas w kraju, był dla nas ważnym umocnieniem. Samochód umożliwiał nam m.in. dojazd do 20 kaplic i kościołów, które mieliśmy pod opieką, także do chorych; pomagał w dostarczaniu produktów do prowadzonej przez nas kuchni dożywiającej dzieci. Kiedy opuszczałem misję, miał na liczniku 400 tys. km i jeszcze służył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Misje czekają

Pracownicy MIVA mają nadzieję, że dzięki Tygodniowi św. Krzysztofa uda się spełnić 30 czekających w kolejce próśb polskich misjonarzy pracujących m.in. w Nigerii, na Madagaskarze, w Gabonie, Mali, Ekwadorze, Peru, Kazachstanie. Dlatego apelują, aby podróżujący przekazywali na środki transportu dla misjonarzy jeden grosz za każdy kilometr bezpiecznie przebytej drogi. – Dzięki temu każda nasza podróż będzie w pewnym sensie podróżą misyjną – podkreśla ks. Kraśnicki.

Od dwóch lat, na prośbę misjonarzy, MIVA gromadzi fundusze również na zakup rowerów dla katechistów – ich miejscowych współpracowników, którzy w miejscach, dokąd trudno jest regularnie docierać – w swoich wioskach czy dzielnicach – gromadzą wiernych na wspólną modlitwę, czytanie Słowa Bożego i pomagają misjonarzom jako tłumacze i przewodnicy. Wyposażenie ich w rowery – a jest to wydatek rzędu ok. 500 zł – rozwiązuje wiele problemów. W tej chwili potrzebne są fundusze na kilkaset rowerów dla misji w Kongu, Senegalu, Kamerunie, Tanzanii, Sierra Leone, Burundi, Zambii, Burkina Faso, Czadzie i w innych krajach.

Reklama

Dość realistyczne wyobrażenie o pracy na misji daje informacja o tym, że do MIVA wpływają prośby o pomoc w zakupie różnych, czasem nietypowych środków transportu, które w danych warunkach sprawdzają się najlepiej. W sumie w latach 2000-14 MIVA Polska zrealizowała projekty pomocowe na zakup 405 samochodów, 90 motocykli, 449 rowerów, 3 traktorów, 2 quadów, 12 łodzi i 7 silników do nich, dwóch koni, jednej rikszy, 7 busów – dla misyjnych szkół, 10 ambulansów – dla placówek opieki zdrowotnej i 2 skuterów śnieżnych. W każdą pierwszą sobotę miesiąca polscy misjonarze pracujący na różnych kontynentach odprawiają Mszę św. w intencji ofiarodawców. Chociaż dzielą nas tysiące kilometrów, doświadczamy w ten sposób powszechności Kościoła, zarówno w Arktyce, jak i w amazońskiej dżungli.

Grzechy kierowców

Tydzień św. Krzysztofa jest także okazją do tego, by każdy kierujący zrobił rachunek sumienia ze swoich zachowań za kierownicą: Czy dbam o bezpieczeństwo i przestrzegam przepisów? Czy nie jestem egoistą zadufanym w sobie, nieszanującym innych uczestników ruchu drogowego? Czy nie ryzykuję i nie narażam życia i zdrowia swojego i bliźnich?

W trosce o kierowców MIVA Polska propaguje Dekalog kierowcy. W świat poszło już kilka milionów obrazków z jego tekstem, nie tylko po polsku, ale także po francusku, hiszpańsku, portugalsku. – Ten Dekalog powinien być dla kierowców ważniejszy niż lęk przed mandatem i utratą punktów – podkreśla ks. Kraśnicki. – Mamy świadomość tragicznej statystyki. Co roku na polskich drogach ginie ok. 3 tys. osób, znacznie więcej jest rannych, wielu pozostaje niepełnosprawnymi na całe życie. W Polsce jest zarejestrowanych ok. 25 mln pojazdów i z każdym rokiem przybywa ich. Musimy wspólnie tworzyć kulturę jazdy – wystarczy podstawowa zasada: Kierujmy się na drodze przykazaniem miłości bliźniego.

Reklama

Tegoroczny Tydzień św. Krzysztofa z udziałem MIVA Polska rozpocznie się 19 lipca w parafii pw. św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim. To parafia, która od początku istnienia MIVA Polska, czyli od 15 lat, systematycznie i hojnie wspiera zakup środków transportu dla misjonarzy. Tradycyjny Dzień Bezpiecznego Kierowcy z udziałem krajowego duszpasterza kierowców – ks. Mariana Midury odbędzie się w parafii św. Krzysztofa w Białymstoku. Zakończenie tygodnia planowane jest w Tychach – mieście, którego patronem jest św. Krzysztof.

– Tydzień św. Krzysztofa przypomina, że na naszą pomoc czeka wielu misjonarzy, którzy bardzo na nas liczą – przypomina ks. Jerzy Kraśnicki. – Sprawmy poprzez nasz czyn, modlitwę i ofiarę, by dobra w świecie było więcej – dodaje.

* * *

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji
MIVA Polska – środki transportu dla misjonarzy
ul. Byszewska 1, 03-729 Warszawa 4, skr. poczt. 112
Pekao S.A. I O/Warszawa 69 1240 1037 1111 0000 0691 6802

2015-07-14 13:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” rozpoczęta!

Niedziela świdnicka 31/2017, str. 1

[ TEMATY ]

kresy

cmentarz

akcja

Ryszard Wyszyński

Organizatorzy wyjazdu, wolontariusze, opiekunowie i rodzice uczniów zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na schodach Publicznego Gimnazjum nr 6 w Wałbrzychu

Organizatorzy wyjazdu, wolontariusze, opiekunowie i rodzice uczniów
zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na schodach Publicznego Gimnazjum
nr 6 w Wałbrzychu

Wraz z wakacjami rozpoczęła się organizowana już po raz ósmy akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, która jest głośną inicjatywą Grażyny Orłowskiej-Sondej ze Studia Wschód TVP Wrocław i Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty

Akcja ma na celu porządkowanie starych polskich nekropolii, na których są pochowani nasi przodkowie na dawnych polskich Kresach, obecnie Ukraina, a które popadły w zapomnienie. Oprócz porządkowania cmentarzy młodzież przy okazji wyjazdu na Kresy odwiedza najważniejsze miejsca związane z polską historią. Do blisko 1100 wolontariuszy ze szkół z całego Dolnego Śląska wyjeżdżających w tym celu na Ukrainę 8 lipca dołączyła 20-osobowa grupa wolontariuszy z Wałbrzycha. Są to uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 6, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego oraz II Liceum Ogólnokształcącego.
CZYTAJ DALEJ

Święto świętych Młodzianków

[ TEMATY ]

Betlejem

dzień Świętych Młodzianków

Ks. Piotr Nowosielski

Rzeź niewiniątek, detal z ołtarza katedry Notre Dame w Paryżu

Rzeź niewiniątek, detal z ołtarza katedry Notre Dame w Paryżu

28 grudnia, Kościół obchodzi Święto Młodzianków, czyli dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda. Choć jeszcze nieświadome, oddały życie za Chrystusa. Tradycja podkreśla, że otrzymały one chrzest krwi i nazywa je "pierwocinami Kościoła".

Kult Młodzianków rozpoczął się już w II wieku.
CZYTAJ DALEJ

Msza św. żałobna za duszę śp. ks. inf. Adama Kubisia

2024-12-28 20:43

Biuro Prasowe AK

    - Dziękujemy Ci, Księże Rektorze, za to, że pokazałeś nam etos akademickiego życia na naszej uczelni. Dziękujemy za wszystkie wykłady, rozmowy, pisane prace, naukowe dociekania, za działania dla dobra uczelni i pokazanie drogi poszukiwania prawdy, posługi myślenia. Dziękujemy za materialne dzieła, jakie nam pozostawiłeś. I prosimy, wstawiaj się teraz za nami przed Bogiem, za przyszłość tej twojej umiłowanej uczelni, bo my pozostajemy jeszcze jakiś czas tutaj na ziemi – mówił rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. Robert Tyrała podczas Mszy św. żałobnej za duszę śp. ks. inf. Adama Kubisia w katedrze na Wawelu.

Na początku Mszy św. odczytano list abp. Marka Jędraszewskiego, w którym metropolita wyraził wdzięczność Bogu za życie i posługę ks. infułata Adama Kubisia. Zmarły pracował jako wikariusz w parafiach w Trzemeśni, Wadowicach i Oświęcimiu. W roku 1962 został prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Krakowie. W latach 1963-1968 studiował w Rzymie i wrócił na stanowisko prefekta w Arcybiskupim Seminarium Duchownym. Był wykładowcą teologii fundamentalnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. W 1982 został prorektorem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie, a w 1992 roku – rektorem. Był kanonikiem Kapituły Metropolitalnej w Krakowie, pełnił funkcję archiwariusza Kapituły Metropolitalnej. Wiele serca i pracy włożył przy tworzeniu Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. „Dziękując za dar życia i kapłaństwa świętej pamięci księdza infułata, powierzam jego duszę miłosiernemu Bogu z głęboką wiarą i nadzieją w powstanie z martwych wszystkich wiernych. Rodzinie, przyjaciołom oraz uczestnikom uroczystości pogrzebowej składam wyrazy współczucia, wypraszam potrzebne łaski i z serca błogosławię” – napisał arcybiskup.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję