Reklama

Aspekty

Wszystkie drogi prowadzą do... Jakubowa

W tym roku obchodzimy dziesiątą rocznicę otwarcia pierwszego w naszej Ojczyźnie odcinka szlaku św. Jakuba (z Jakubowa do Zgorzelca) oraz dziesiątą rocznicę sprowadzenia z Rzymu relikwii św. Jakuba Starszego Apostoła. Z okazji jubileuszu w sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie dzisiaj, tj. w niedzielę 28 czerwca, zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 26/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

szlaki św. Jakuba

Archiwum „Aspektów”

Sanktuarium pielgrzymkowe św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie

Sanktuarium pielgrzymkowe św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okres wakacji to piękny czas wypoczynku, podróżowania i pielgrzymowania. Planując wakacyjną podróż, warto zwrócić uwagę na Jakubów, niewielką wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, położoną niedaleko Głogowa i na znajdujące się w niej sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła.

Pierwsze w Polsce

Reklama

Sanktuarium w Jakubowie jest jednym z sześciu sanktuariów należących do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Sanktuarium św. Jakuba jako pierwsze w Polsce zostało ustanowione 20 czerwca 2007 r. w Jakubowie przez ówczesnego biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Adama Dyczkowskiego (w uroczystość św. Jakuba 25 lipca 2010 r. dekretem biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi zostało ustanowione sanktuarium św. Jakuba Apostoła Starszego w Lęborku. 22 kwietnia 2011 r. biskup diecezji bielsko-żywieckiej ustanowił sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku). 13 czerwca 2005 r. sprowadzono z Rzymu relikwie Świętego, które stały się obiektem kultu w Jakubowie. Wpłynęło to na ożywienie kultu św. Jakuba na tych ziemiach. Relikwie znajdują się w dwóch pozłacanych relikwiarzach. Pierwszy z nich ma kształt sześcianu, na którym stoi figurka św. Jakuba, ubranego w typowy pątniczy strój – długą szatę, kapelusz i laskę. Na szacie postaci i na jej podstawie widnieją muszle, które są symbolem pielgrzyma na szlaku do Santiago de Compostela. Drugi relikwiarz, również ozdobiony muszlami, kształtem przypomina zarówno wbity w skałę miecz, jak i krzyż.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół w Jakubowie

Reklama

Pierwsza wzmianka o kościele w Jakubowie dotyczy czasów Mieszka I i pochodzi z 991 r. Jakkolwiek podważana przez historyków, świadczy o istnieniu na tych ziemiach pierwotnej wspólnoty chrześcijańskiej. Faktem natomiast jest, że nieopodal Jakubowa znajduje się, znane już w XII wieku, cudowne źródełko – cel pielgrzymowania średniowiecznych pątników. Od 1376 r. funkcjonował tu podległy kanonii głogowskiej kościół, który w okresie reformacji w 1571 r. został przemieniony na protestancki zbór. Zniszczony ołtarz i zrabowane wota były natomiast skutkiem prowadzonej w pierwszej połowie XVII wieku wojny trzydziestoletniej (1618-48) i najazdu szwedzkiego. Do ponownego odrodzenia Kościoła katolickiego na tych ziemiach doszło dopiero w połowie XIX wieku. Kościół w Jakubowie składa się z trzech brył o różnych wysokościach (nie licząc przedsionków i zakrystii). Surowy charakter świątyni nadaje zarówno zdecydowana przewaga kamienia polnego jako budulca, jak i wielość kubicznych form. Brama w wieży, będącej jednocześnie dzwonnicą, prowadzi do wnętrza świątyni, a całość budowli ma niewątpliwie gotycki charakter. Po lewej stronie od wejścia znajduje się późnobarokowa kaplica cmentarna wybudowana w 1752 r. przez ród Stochów. Data wykuta jest w arkadzie piaskowcowego portalu, który wieńczy herb rodu (liście układające się w kształt serca). Płyty nagrobne wmurowane w ściany kaplicy oraz ornament przedstawiający czaszkę z piszczelami świadczą, iż wcześniej był to prawdopodobnie grobowiec rodziny Krekwiczów z Wierzchowic. Ufundowany w XVI wieku ołtarz szafkowy z figurami 12 Apostołów stanowi ciekawy element wnętrza świątyni. W jego środkowej części znajdują się figury Najświętszej Maryi Panny, św. Barbary i św. Jakuba. Z kolei w ołtarzu głównym sanktuarium znajduje się obraz przedstawiający patrona świątyni w stroju pielgrzymim. Za postacią Świętego przedstawione są dwie sceny – przemienienie Pana Jezusa na górze Tabor oraz męczeńska śmierć Apostoła.

Szlak św. Jakuba

Z Jakubowem związany jest niewątpliwie szlak pielgrzymkowy. Już w średniowieczu miejscowość była celem wypraw pątniczych. W XII i XIII wieku do źródła św. Jakuba przybywali bowiem pielgrzymi z Francji, Czech, Moraw, a także Śląska. Decyzja o utworzeniu pierwszego w Polsce stałego szlaku św. Jakuba, łączącego Dolny Śląsk z europejską siecią szlaków do Santiago de Compostela w Hiszpanii, została podjęta 18 października 2004 r. Oficjalne otwarcie szlaku pod nazwą Dolnośląska Droga św. Jakuba, prowadzącego z Głogowa do Zgorzelca, nastąpiło 24 lipca 2005 r. Liczy on ok. 130 km i wiedzie przez: Głogów – Jakubów – Grodowiec – Polkowice – Chocianów – Bolesławiec – Lubań – Zgorzelec. Z kolei szlak pątniczy do Jakubowa ze Zgorzelca do Jakubowa wyznaczony został w 2009 r. Przebieg obu tras, oznakowanych charakterystycznymi symbolami w postaci muszli na tabliczkach czy naklejkach, jest ten sam. 10 lat temu, w kwietniu 2005 r., została natomiast reaktywowana pielgrzymka z Głogowa do źródła św. Jakuba w Jakubowie, zwana papieską. Liczni wierni, wyruszając spod głogowskiej kolegiaty i wędrując do sanktuarium w Jakubowie, nawiązują tym samym do wielowiekowej tradycji pielgrzymowania głogowian do tego miejsca.

Kustosz i bractwo

Reklama

Bp Adam Dyczkowski, powołując w 2007 r. sanktuarium w Jakubowie, funkcję kustosza powierzył ks. Stanisławowi Czerwińskiemu. Ks. Stanisław przybył do Jakubowa w 1999 r. Z tą chwilą rozpoczął się nowy rozdział w historii parafii. Ksiądz Kustosz reaktywował bowiem kult św. Jakuba i jego szlaków. Został także opiekunem założonego w czerwcu 2004 r. Bractwa św. Jakuba w Jakubowie. Pierwszym prezesem stowarzyszenia skupiającego katolików z okolicznych miast i miejscowości został Henryk Karaś. Celem członków bractwa było przywrócenie ośrodkowi kościelnemu w Jakubowie dawnej świetności oraz ożywienie ruchu pielgrzymkowego. Tworząc pierwszy polski odcinek szlaku pątniczego włączony do europejskiej sieci dróg pielgrzymkowych św. Jakuba, bractwo nawiązało do wspaniałej i bogatej tradycji pielgrzymowania do grobu Apostoła w Santiago de Compostela, będącego obok Jerozolimy i Rzymu jednym z trzech najważniejszych chrześcijańskich ośrodków pątniczych. Cele bractwa to również: pomoc w odtwarzaniu wspólnego dziedzictwa kulturowego chrześcijańskiej Europy, które niegdyś łączyło kraje, regiony i ludzi, wspieranie tradycji europejskich związanych z szerzeniem ruchu pielgrzymkowego pw. św. Jakuba Apostoła, włączenie Polaków w coraz powszechniejszy ruch osób świeckich z Niemiec, Francji, Austrii, Szwajcarii i Czech, wspierających ideę pielgrzymek związanych ze św. Jakubem, oraz opieka i nadzór nad powstającymi z inicjatywy bractwa szlakami św. Jakuba Apostoła w Polsce. Bractwa św. Jakuba Apostoła w Polsce działają również w Szczyrku, Żabnie, Więcławicach Starych i Ośnie Lubuskim.

Pierwszy z Dwunastu

Św. Jakub Apostoł był synem Zebedeusza i Salome, kuzynki Najświętszej Maryi Panny, oraz bratem św. Jana Apostoła Ewangelisty. Zgodnie z legendą, tuż po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Hiszpanii, gdzie głosił Chrystusa. Po powrocie do Jerozolimy został jej pierwszym biskupem, ponosząc tam w 44 r. jako pierwszy z Dwunastu męczeńską śmierć (Euzebiusz z Cezarei podaje jako głos tradycji, że św. Jakub ucałował swojego kata, który wzruszony czynem Apostoła miał się nawrócić, wyznać Chrystusa i ponieść z nim męczeńską śmierć). W VII wieku, gdy Arabowie zajęli Ziemię Świętą, jego ciało miało być w tajemnicy przewiezione do Hiszpanii i tam złożone do grobu. Ciało Świętego ukryto jednak, gdy na Półwysep Iberyjski wtargnęli Maurowie. Po kilkuset latach zapomniany grób św. Jakuba odnalazł biskup Teodomir, prowadzony w cudowny sposób na pole spadających gwiazd. Dzisiaj jest to Santiago de Compostela – miejsce pielgrzymek całej Europy.

Słowo na jubileusz

Ks. kan. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium: – Uroczystość 10-lecia otwarcia pierwszego w Polsce szlaku św. Jakuba Starszego Apostoła z Jakubowa do Zgorzelca i połączona uroczystość przywiezienia relikwii św. Jakuba z Watykanu do Jakubowa to na pewno zwieńczenie wszystkich wysiłków członków Bractwa św. Jakuba w Polsce, zmierzających do propagowania kultu św. Jakuba poprzez odtwarzanie szlaków św. Jakuba w Polsce, ale przede wszystkim troski o pielgrzymów, którzy zdążają tymi szlakami polskimi do grobu św. Jakuba Starszego Apostoła. (…) Te uroczystości to nie tylko spojrzenie w przeszłość, na to, co udało się uczynić, ale w przyszłość, czyli co dalej czynić, aby kult św. Jakuba rozwijał się tak dynamicznie, jak rozwija się dotychczas. (…) Z nadzieją patrzymy na to, żeby zobaczyć kult św. Jakuba nie tylko w Europie, ale na całym świecie.

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedzielne pielgrzymowanie

Niedziela przemyska 17/2016, str. 3

[ TEMATY ]

szlaki św. Jakuba

Dariusz Balicki

Odsłonięcie Słupa Kilometrowego na Rynku w Przemyślu

Odsłonięcie Słupa Kilometrowego na Rynku w Przemyślu
Drugi etap tegorocznego „niedzielnego” pielgrzymowania odbędzie się 8 maja. Rozpocznie je Msza św. o godz. 7 w przemyskiej bazylice archikatedralnej. Z centrum Przemyśla Szlak Jakubowy wiedzie na Winną Górę, przechodzi obok pozostałości XIX Fortu pierścienia wewnętrznego Winna Góra. Nieco dalej, obok kościoła św. Józefa Sebastiana Pelczara, znajduje się obelisk Pax Vobis z wyrytym nań wezwaniem do modlitwy za poległych, którzy podczas licznych wojen, zwłaszcza walk o Twierdzę Przemyśl 1914-15, oddali swoje życie. Dalej szlak biegnie przez Lipowicę obok pozostałości XVIII Fortu pierścienia wewnętrznego, a następnie przez Ujkowice, gdzie Szlak Jakubowy prowadzi polną drogą do prawosławnego monasteru. Potem przez las przedziera się do wsi Maćkowice, a przez następny las do Woli Rokietnickiej, by przez kolejne lasy i pola dotrzeć do Tuligłów. W Tuligłowach, przy pielgrzymim szlaku, postawiono dużych rozmiarów figurę św. Jakuba Apostoła.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: ogłoszono kalendarz papieskich celebracji w styczniu i lutym

2025-01-08 13:00

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Ks. Tomasz Podlewski

Nabożeństwo ekumeniczne, jubileuszowe celebracje z dziennikarzami, żołnierzami, policjantami i pracownikami służb bezpieczeństwa, a także liturgia z zakonnicami i zakonnikami zostały wymienione w opublikowanym dziś w Watykanie kalendarzu papieskich celebracji w styczniu i w lutym.

25 stycznia, w święto nawrócenie św. Pawła Apostoła papież będzie przewodniczył w bazylice św. Pawła za Murami o godz. 17.30 II nieszporom tego święta, łączącym się z obchodami 58 Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
CZYTAJ DALEJ

Związkowcy protestują w Warszawie przeciwko likwidacji elektrowni węglowych

2025-01-09 13:17

[ TEMATY ]

Warszawa

protest

związkowcy

elektrownie węglowe

PAP/Marcin Obara

Przed siedzibą PGE w Warszawie rozpoczął się protest związkowców zrzeszonych m.in. w śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Sprzeciwiają się oni m.in. zamykaniu elektrowni węglowych, w tym Elektrowni Rybnik, Dolna Odra i Łaziska. Mają złożyć też dwie petycje do władz PGE oraz resortu aktywów państwowych.

Protest rozpoczął się w czwartek po godz. 11 przy ul. Mysiej. Związkowcy stawili się na miejscu z flagami Solidarności i banerami, na których napisano m.in. "Dolny Śląsk to Bezpieczeństwo Energetyczne Pomorza i Kraju" oraz "Na kolana przed węglem". Towarzyszy im dźwięk syreny alarmowej, wuwuzeli i bębnów.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję