Bp Pindel zastanawiając się nad zamieszczonym na dzwonie napisem „Święci Jakubie Starszy Apostole i Janie Pawle II, ożywcie chrześcijańskie korzenie Europy”, wezwał do większego osobistego zaangażowania w dziele ewangelizacji świata.
„Przeczytałem to zdanie i zastanowiłem się, po co my to w ogóle piszemy? Czy to nie jest akt desperacji, takie stwierdzenie, że już wszystko stracone? Czy chcemy tym napisem powiedzieć: róbcie coś, bo my nic nie robimy albo nie zamierzamy robić? Czy św. Jakub i św. Jan Paweł II nie zrobili swojego już? Czy nie należy się spodziewać, że to oni mówią do nas: 'ale to wy coś zróbcie!'” – podkreślił biskup.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ordynariusz zachęcił, by szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie o sposoby ewangelizowania współczesnego świata, w którym proces sekularyzacji postępuje w bardzo szybkim tempie. „Jak ratować korzenie Europy? Czy przez fundowanie dzwonu, fundowanie kolejnego pomnika Jan Pawła II? Czy przez postawienie kolejnej kaplicy ku czci św. Jakuba?” – pytał kaznodzieja i zwracał uwagę, że dziś już niewielu pielgrzymów wyrusza na Camino z motywów religijnych.
Reklama
Jako prawdziwą receptę duchowny wskazał na zakończenie Ewangelii św. Marka, która wzywa do misji głoszenia królestwa Bożego i Chrystusa Zmartwychwstałego. Zaapelował jednocześnie, by oprócz rzeczy zewnętrznych – takich jak nowo poświęcony dzwon czy rozwijający się kult św. Jakuba – nieustannie dążyć do pogłębiania i przekazywania swej wiary w najbliższym otoczeniu.
„Czy jest w nas wiara, żeby ją przekazywać tym, którzy niedowierzają, wątpią i czekają, by dotrzeć do nich z orędziem zbawienia?” – zapytał biskup. Zaznaczył, że są różne formy dotarcia do ludzi z dobrym słowem o zbawieniu. „Gest wyciągniętej ręki, przebaczania, uczciwość” – dodał i zasugerował, by prosić św. Jakuba i św. Jana Pawła II, by wypraszali wiarę i usunęli niewiarę oraz niedowierzanie w sercu.
Podczas sobotniej uroczystości poświęcenia dzwonu burmistrz Szczyrku Wojciech Bydliński przypomniał, że 200 lat temu ze składek szczyrkowian zakupiono dwa dzwony. Do dziś został tylko jeden – „Jakub”, a los drugiego jest nieznany. „Dziś mamy okazję uzupełnić ten brak” – dodał podczas powitania.
W uroczystości udział wzięli liczni księża, w tym także proboszcz szczyrkowskiej parafii luterańskiej ks. Jan Byrt, siostry zakonne, wierni oraz przedstawiciele Bractwa Jakubowego w Szczyrku oraz delegacje bractw z bliźniaczych Jakubowych miast i parafii, poczty sztandarowe i kapele góralskie.
Na nowo poświęconym przez biskupa dzwonie umieszczono podobizny św. Jakuba i papieża Polaka oraz napis: „Ad maiorem Dei gloriam” (Ku większej chwale Boga), także fragment „Aktu Europejskiego” Jana Pawła II o tym, że tożsamości europejskiej nie można zrozumieć bez chrześcijaństwa.