Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Zawalowie to kolejne miejsce, które odwiedziło Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej. Już od XVIII wieku w Zawalowie duszpasterstwo prowadzili franciszkanie konwentualni. Na terenie tej parafii działał kościół greckokatolicki i prawosławny. Parafia rzymskokatolicka w Zawalowie została erygowana w 1918 r. przez bp. Mariana Fulmana. W latach 1939-47 opiekę nad parafią sprawowali bernardyni z Radecznicy. Od 1947 r. znów pracują tu księża diecezjalni.
Pierwotny kościół wzniesiono jeszcze w wieku XVIII jako świątynię unicką. Obecny kościół jest z 1986 r., natomiast ten stary przeniesiono do parafii Moniatycze, do miejscowości Janki. Służy jako kościół filialny. Obecny kościół został wybudowany z projektu mieszkańca parafii Edwarda Wiatra i dzięki życzliwości pozostałych parafian.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Dziś do parafii należy ok. 1386 wiernych. Msze św. sprawowane są o godz. 18. W niedzielę w kościele parafialnym o godz. 8 i 12 i w kaplicy w Koniuchach o godz. 10. Zaangażowani są ludzie, którym zależy, by parafia istniała – podkreślił ks. Robert Fuk.
Reklama
Dzieci głównie angażują się w śpiewanie w scholi albo są ministrantami. Jak na niewielką parafię bardzo dużo młodych ludzi przychodzi do kościoła. Ks. Robert Fuk, zapytany o receptę na przyciągnięcie młodych do Kościoła przyznał, że to zasługa Jana Pawła II, którego relikwie znajdują się w kościele w Zawalowie: – 13 października 2013 r. abp Mieczysław Mokrzycki podarował relikwie św. Jana Pawła II. Jako ksiądz jestem z Ojcem Świętym szczególnie związany. W roku, w którym Papież przybył do Zamościa, otrzymałem święcenia kapłańskie. Później na swojej posłudze byłem w parafiach związanych z Ojcem Świętym – parafia pw. św. Stanisława w Lubaczowie, Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu czy parafia św. Karola Boromeusza w Lubaczowie, która jest wotum wdzięczności za pobyt Jana Pawła II w Lubaczowie. Św. Jan Paweł II czyni wiele dobrego dla wszystkich parafian.
Ważną wspólnotą w parafii z racji jej wezwania są Koła Żywego Różańca. Obecnie istnieją dwa i spotykają się w pierwszą niedzielę miesiąca. Pani Stanisława bardzo sobie ceni modlitwę na różańcu i wie, że dzięki Matce Bożej Różańcowej z Zawalowa wyprosiła wiele łask.
Życie parafialne to nie tylko sprawy duchowe, ale także materialne. Jak mówią członkowie Rady Parafialnej, Władysław Trocz i Krystyna Trochimowicz, wiele udało się w tym roku zrealizować. To przede wszystkim dobra organizacja pracy i ludzi przez proboszcza, ale także dobroczynność ludzi – mówią. To właśnie w tym roku udało się dokończyć inwestycję ogrzewania kościoła, już jest podjazd dla osób niepełnosprawnych, teren wokół świątyni jest oczyszczony – dodają, mówiąc: – Planów jest bardzo dużo, a tylko brakuje finansów. Udało się zrobić wiele, ale np. teraz trzeba odmalować kościół, odnowić schody. Przygotowujemy się do obchodów 100-lecia istnienia parafii.
Dzięki dobroci parafian i zorganizowaniu ks. Roberta Fuka, proboszcza, na pewno uda się dokonać wiele rzeczy. W świątyni znajdują się relikwie św. Jana Pawła II, więc można być pewnym, że życie parafialne będzie kwitło.