61-letni bp Jan Piotrowski jest znawcą problematyki misyjnej. Jest jednym z nielicznych członków Konferencji Episkopatu Polski, którzy pracowali na misjach. Przez 6 lat w Kongu-Brazzaville (1985-1991) oraz 4 lata w Peru, gdzie pracował w jednym z ubogich przedmieść Limy. Biskup kielecki nominat włada pięcioma językami: francuskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim oraz monokutuba (język używany na południu Republiki Konga).
Bp Jan Piotrowski urodził się 5 stycznia 1953 r. w Szczurowej, która jest jednocześnie jego parafią rodzinną. Po ukończeniu szkoły średniej w Radłowie i złożeniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w bazylice katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 25 maja 1980 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po święceniach pracował w parafiach: Przecław i Mielec – Ducha Świętego. W latach 1984-1991 pełnił posługę misyjną w Republice Konga w Afryce. Po powrocie został mianowany sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła a w 1995 r. sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.
Reklama
Z kolei w roku 1992 podjął studia specjalistyczne w Instytucie Katolickim w Paryżu otrzymując tytuł licencjata z teologii. Doktorat z teologii uzyskał w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, na podstawie rozprawy pt.: „Zakładanie i dojrzewanie Kościoła w Kongijskiej Krainie Grand Niari (druga ewangelizacja 1883-1991)”.
W latach 1997-1999 podjął, z krótką przerwą (w czasie której pełnił obowiązki kierownika administracyjnego Katolickiego Ośrodka Studiów Społecznych w Lipnicy Murowanej, a po śmierci proboszcza administratora miejscowej parafii), posługę duszpasterską w jednym z ubogich przedmieść Limy, stolicy Peru.
W latach 2000-2010 pełnił z nominacji Kongregacji ds. Ewangelizacji, funkcję dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Ponadto w dniu 24 marca 2003 r. papież Jan Paweł II mianował go członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Ponadto w czerwcu 2001 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała go na konsultora Komisji ds. Misyjnych.
Od 22 listopada 2009 r. pełnił urząd proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Był dziekanem dekanatu Nowy Sącz-Centrum oraz prepozytem Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu. W wymiarze diecezjalnym - także członkiem Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej oraz Rady Kapłańskiej.
W dowód uznania za gorliwą posługę kapłańską Ojciec Święty Jan Paweł II obdarzył go w dniu 26 stycznia 2004 r. godnością Kapelana Jego Świątobliwości.
Reklama
14 grudnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. dr. Jana Piotrowskiego, biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Siniti. 25 stycznia 2014 r. w katedrze tarnowskiej ks. Jan Piotrowski przyjął sakrę biskupią. Głównym konsekratorem był bp Andrzej Jeż, a towarzyszyli mu abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz biskup senior Władysław Bobowski.
Na hasło swojej posługi wybrał słowa: „In Caritate Evangelium praedicare” - W miłości głosić Ewangelię.
Pasją ks. Jana Piotrowskiego są misje. Poza zdolnościami duszpasterskimi charakteryzują go szerokie zainteresowania naukowe w zakresie misjologii, historia misji, antropologii kulturowej. Inne zainteresowania to: muzyka klasyczna, rower, pływanie.
Osoby znające księdza Piotrowskiego mówią, że dużo wymaga od siebie, jest człowiekiem otwartym na potrzeby konkretnego człowieka i życzliwym.
Komunikat
Ojciec Święty Franciszek:
1. Przyjął rezygnację księdza biskupa Kazimierza Ryczana z posługi biskupa kieleckiego, złożoną zgodnie z kan. 401 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
2. Mianował biskupem kieleckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Jana Piotrowskiego.
+ Celestino Migliore
Nuncjusz Apostolski
Warszawa, 11 października 2014 roku.