Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Archidiecezjalne Dni Młodych w Barlinku

W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w duchu przygotowań do Światowych Dni Młodzieży odbyły się kolejne Archidiecezjalne Dni Młodych zorganizowane przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Szczecinie, Miasto i Gminę Barlinek oraz Starostwo Powiatowe w Myśliborzu

Niedziela szczecińsko-kamieńska 20/2015, str. 2-3

[ TEMATY ]

dni młodych

ks. Marcin Miczkuła

Mszy św. na zakończenie Archidiecezjalnych Dni Młodych przewodniczył bp Henryk Wejman

Mszy św. na zakończenie Archidiecezjalnych Dni Młodych przewodniczył
bp Henryk Wejman

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trwa kolejny rok przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Na to spotkanie przybędzie Ojciec Święty Franciszek. W tym roku Papież w ramach przygotowań zachęcił do rozważenia słów Jezusa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Błogosławieni czystego serca”.

W tym roku, tak jak w ubiegłym, spotkanie młodych odbyło się w Barlinku. Msza św. przygotowująca mieszkańców, wolontariuszy i organizatorów sprawowana była 30 kwietnia w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. Marcin Szczodry, wicedyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej. W piątek 1 maja tuż po porannej Eucharystii zaczęli przyjeżdżać do Barlinka młodzi z naszej archidiecezji oraz goście z Bambergu i Berlina. W południe Mszę św. rozpoczynającą świętowanie młodych w Barlinku sprawował abp Andrzej Dzięga. Słowa powitania skierował do młodych burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński, starosta myśliborski Arkadiusz Janowicz oraz dziekan ks. kan. Bronisław Lose. Słowo pozdrowienia skierował również Ksiądz Arcybiskup. W homilii nawiązał do św. Józefa Robotnika, którego tego dnia wspominaliśmy. Wskazał również, że zbliżające się Dni Młodzieży w Krakowie będą dla wszystkich wielkim przeżyciem, ponieważ związane są z jubileuszem początku wiary w Polsce oraz Rokiem Miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie homilii powiedział: „Popatrz w czasie Dni Młodych na ten krzyż, popatrz na tę ikonę i popatrz też na ten obraz w kościele barlineckim Najświętszej Maryi Panny, na jej Niepokalane Serce. Zawierz się Maryi, Oblubienicy Ducha Świętego, i proś Ducha Świętego, by cię poprowadził. Nie bój się prosić Ducha Świętego, by oświecił twoje myśli, by rozpalił miłością i nadzieją, i miłosierdziem twoje serce, by poruszył twoją wolę i umocnił ją w czynieniu dobra i by dłoń twoją prowadził do dłoni innych ludzi, by połączone nasze dłonie dokonywały cudu odmiany oblicza tej ziemi”. Na zakończenie Mszy św. Arcypasterz udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa, zawierzając Bogu wszystkich, którzy rozpoczynają czas wspólnej modlitwy na spotkaniu w Barlinku.

Reklama

Po Eucharystii i obiedzie na Rynku Miejskim klerycy Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a następnie w kościele zespół „Full Power Spirit” przedstawił program muzyczno-mulitimedialny „Znajdź pomysł na siebie”. Kolejnym punktem programu były warsztaty tematyczne, które odbywały się w różnych miejscowościach dekanatu Barlinek. Podczas tych zajęć młodzież mogła zdobyć nowe umiejętności, bądź udoskonalić już te znane. W tym samym czasie opiekunowie, którzy przybyli z grupami, uczestniczyli w spotkaniu formacyjnym pt. „Jak słuchać, aby podejmować dzieła Boga?”. Wieczorem po kolacji Szkoła Nowej Ewangelizacji z Koszalina w kościele poprowadziła nabożeństwo „Czas pojednania”.

W sobotę 2 maja po śniadaniu klerycy prowadzili w kościele jutrznię. Przed południem prowadzony był przez Szkołę Nowej Ewangelizacji z Koszalina program zatytułowany „Marzenia, pragnienia, talenty a ślepe uliczki...”. W południe sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem ks. kan. Piotra Skiby, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej. Homilię wygłosił ks. Rafał Jarosiewicz. Podkreślał, że świat duchowy naprawdę istnieje. Na zakończenie pytał młodych: „Do kogo w tym świecie należysz, pod czyim sztandarem stajesz? Pod sztandarem Jezusa, żeby rozwijać się, iść do przodu, realizować marzenia, pomagać innym? Czy pod sztandarem tego, który jest Jego przeciwnikiem?”. Po błogosławieństwie młodzi udali się na obiad, po którym uczestniczyli w City Tour, programie rekreacyjno-sportowym. Mogli wtedy korzystać z obiektów sportowych na terenie miasta oraz innych atrakcji turystycznych. Po południu odbyły się po raz drugi warsztaty tematyczne, podczas których opiekunowie uczestniczyli w spotkaniu formacyjnym pt. „Jak wierzyć, aby chodzić po wodzie...”.

Reklama

Wieczorem po kolacji na Rynku Miejskim wystąpił zespół „Strona B”, a na zakończenie dnia odprawione zostało w kościele nabożeństwo chwały i uwielbienia. Niedzielny poranek, 3 maja, rozpoczął się śniadaniem, po którym młodzież przeszła do kościoła na modlitwę brewiarzową. Następnie Sławomir Pyrko przedstawił program „Dekalog najlepszym kompasem”. Przed południem na scenie w Rynku Miejskim odbył się koncert zespołu „Som Gorsi”, po którym został sformowany marsz biało-czerwony zakończony złożeniem kwiatów przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego.

W samo południe sprzed pomnika wyruszyła procesja wraz ze sztandarami i przedstawicielami władzy samorządowej, aby na Rynku Miejskim uczestniczyć we Mszy św. kończącej Archidiecezjalne Dni Młodych. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Henryk Wejman. Wskazał, że każdy z nas jest winną latoroślą wszczepioną w krzew winny – Chrystusa. Podkreślił, że trwamy w Chrystusie, czyniąc miłosierdzie i dzięki temu możemy być szczęśliwi. Na zakończenie homilii powiedział: „Zatem trwanie w Chrystusie to nie tylko uczucie, czy nawet podziw dla Niego, ile wierne realizowanie zadań swego powołania. Zatem jeśli słowa Chrystusa, Boże przykazania i Jego wola staną się dla nas prawdą i drogowskazem; jeśli będziemy wcielać je w swoje myślenie i ciągle się nimi karmić, to będziemy trwać w Chrystusie. (...) Jeżeli zatem nie chcemy zmarnować swojego życia, to trwajmy wiernie przy Chrystusie i w codzienności życia wypełniajmy Jego wolę, jak czyniła to Jego i nasza Matka, Maryja”. Przed rozesłaniem Ksiądz Biskup podziękował młodzieży, mieszkańcom Barlinka i organizatorom. Słowa wdzięczności skierowali również ks. kan. Piotr Skiba, ks. kan. Bronisław Lose oraz burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński. Zaprosili oni także młodzież na przyszłoroczne Dni Młodych, które po raz trzeci odbędą się w Barlinku i będą bezpośrednim przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Eucharystię zakończyło pasterskie błogosławieństwo, po którym młodzi pełni przeżyć i duchowych owoców wraz z opiekunami powrócili do swych parafii i domów.

2015-05-14 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Goleniów: rozpoczynają się Archidiecezjalne Dni Młodych

Młodzi z Kościoła nad Odrą i Bałtykiem rozpoczynają świętowanie na Archidiecezjalnych Dniach Młodych, które we wtorek rozpoczynają się w Goleniowie. Spotkanie potrwa do czwartku, a zainauguruje je we wtorek msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego.

W licznych warsztatach, koncertach, wspólnej modlitwie weźmie udział ponad tysiąc osób. W programie także warsztaty tematyczne m.in. filmowe, muzyczne, taneczne, liturgiczne, medyczne czy żeglarskie.

CZYTAJ DALEJ

Szkaplerz „kołem ratunkowym”

Szkaplerz to najpopularniejsza obok Różańca świętego forma pobożności maryjnej. Historia szkaplerza sięga góry Karmel w Ziemi Świętej, kiedy to duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili tam życie modlitewne. Było to w XII wieku. Z powodu prześladowań ze strony Saracenów bracia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel przenieśli się do Europy i dali początek zakonowi zwanemu karmelitańskim.
W południowej Anglii w Cambridge mieszkał pewien bogobojny człowiek - Szymon Stock, generał zakonu, który dostrzegając grożące zakonowi niebezpieczeństwa, modlił się gorliwie i błagał Maryję, Najświętszą Dziewicę, o pomoc. Pewnej nocy, z 15 na 16 lipca 1251 r., ukazała mu się Najświętsza Panienka w otoczeniu aniołów. Szymon otrzymał od Maryi brązowy szkaplerz i usłyszał słowa: „Przyjmij, Synu najmilszy, szkaplerz Twego zakonu jako znak mego braterstwa, przywilej dla Ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania”. Od tamtej pory karmelici noszą szkaplerz, czyli dwa prostokątne skrawki wełnianego sukna z naszytymi wyobrażeniami Matki Bożej Szkaplerznej i Najświętszego Serca Pana Jezusa, połączone tasiemkami. Słowo „szkaplerz” pochodzi od łacińskiego słowa „scapulae” (plecy, barki) i oznacza szatę, która okrywa plecy i piersi. Papież Pius X w 1910 r. zezwolił na zastąpienie szkaplerza medalikiem szkaplerznym.
Do wielkiej Rodziny Karmelitańskiej chcieli przynależeć wielcy tego świata - królowie, książęta, możnowładcy, ale i zwykli, prości ludzie. Dzięki papieżowi Janowi XXII - temu samemu, który wprowadził święto Trójcy Świętej i wyraził zgodę na koronację Władysława Łokietka - szkaplerz stał się powszechny. Papież miał objawienia. Matka Boża przyrzekła szczególne łaski noszącym pobożnie szkaplerz karmelitański. A Ojciec Święty ogłosił te łaski światu chrześcijańskiemu bullą „Sabbatina” z dnia 3 marca 1322 r. Bulla mówiła o tzw. przywileju sobotnim. Szczególne prawo do pomocy ze strony Maryi w życiu, śmierci i po śmierci mają ci, którzy noszą szkaplerz. Jest to niejako suknia Maryi, czyli znak i nieomylne zapewnienie macierzyńskiej opieki Matki Bożej. Kto nosi szkaplerz karmelitański, ten otrzymuje obietnicę, że dusza jego wkrótce po śmierci będzie wyzwolona z czyśćca. Stanie się to w pierwszą sobotę miesiąca po śmierci. Oczywiście, pod warunkiem, że ta osoba nosiła szkaplerz w należytym duchu i żyła prawdziwie po chrześcijańsku, zachowała czystość według stanu i modliła się modlitwą Kościoła.
Jan Paweł II pisał do przełożonych generalnych Zakonu Braci NMP z Góry Karmel i Zakonu Braci Bosych NMP z Góry Karmel, że w znaku szkaplerza zawiera się sugestywna synteza maryjnej duchowości, która ożywia pobożność ludzi wierzących, pobudzając ich wrażliwość na pełną miłości obecność Maryi Panny Matki w ich życiu. „Szkaplerz w istocie jest «habitem» - podkreślał Ojciec Święty. - Ten, kto go przyjmuje, zostaje włączony lub stowarzyszony w mniej lub więcej ścisłym stopniu z zakonem Karmelu, poświęconym służbie Matki Najświętszej dla dobra całego Kościoła. Ten, kto przywdziewa szkaplerz, zostaje wprowadzony do ziemi Karmelu, aby «spożywać jej owoce i jej zasoby» (por. Jr 2, 7) oraz doświadczać słodkiej i macierzyńskiej obecności Maryi w codziennym trudzie, by wewnętrznie się przyoblekać w Jezusa Chrystusa i ukazywać Jego życie w samym sobie dla dobra Kościoła i całej ludzkości” (por. Formuła nałożenia szkaplerza).
Papież Polak od wczesnych lat młodości nosił ten znak Maryi. I zawsze zaznaczał, jak ważny w jego życiu był czas, gdy uczęszczał do kościoła na Górce (Karmelitów) w Wadowicach. Szkaplerz przyjęty z rąk o. Sylwestra nosił do końca życia. (Szkaplerz św. Jana Pawła II znajduje się w klasztorze Karmelitów w Wadowicach.) W orędziu z okazji jubileuszu 750-lecia szkaplerza karmelitańskiego pisał, że szkaplerz „staje się znakiem przymierza i wzajemnej komunii między Maryją i wiernymi, a w rezultacie konkretnym sposobem zrozumienia słów Jezusa na krzyżu do Jana, któremu powierzył swą Matkę i naszą duchową Matkę”.
Matka Boża, kończąc swe objawienia w Lourdes i w Fatimie, ukazała się w szatach karmelitańskich jako Matka Boża Szkaplerzna. Wszystkie osoby noszące szkaplerz karmelitański mają udział w duchowych dobrach zakonu karmelitańskiego. Ten, kto go przyjmuje, zostaje na mocy jego przyjęcia związany mniej lub bardziej ściśle z zakonem karmelitańskim. Rodzinę Karmelu tworzą następujące kręgi osób: zakonnicy i zakonnice, Karmelitańskie Instytuty Życia Konsekrowanego, Świecki Zakon Karmelitów Bosych (dawniej zwany Trzecim Zakonem), Bractwa Szkaplerzne (erygowane), osoby, które przyjęły szkaplerz i żyją jego duchowością w różnych formach zrzeszania się (wspólnoty lub grupy szkaplerzne) oraz osoby, które przyjęły szkaplerz i żyją jego duchowością, ale bez żadnej formy zrzeszania się. Do obowiązków należących do Bractwa Szkaplerznego należy: przyjąć szkaplerz karmelitański z rąk kapłana; wpisać się do księgi Bractwa Szkaplerznego; w dzień i w nocy nosić na sobie szkaplerz; odmawiać codziennie modlitwę zaznaczoną w dniu przyjęcia do Bractwa; naśladować cnoty Matki Najświętszej i szerzyć Jej cześć.

Modlitwa do Matki Bożej Szkaplerznej

CZYTAJ DALEJ

Na Jasnej Górze trwa pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy

2024-07-15 21:29

[ TEMATY ]

Pielgrzymki 2024

Karol Porwich /Niedziela

Przede wszystkim z modlitwą za rodziny, o powołania kapłańskie, o ducha jedności w małych wspólnotach i w Ojczyźnie, ze świadectwem wiary na Jasną Górę przybyły pierwsze w tym roku diecezjalne pielgrzymki piesze, a także kilka mniejszych grup. To tradycyjnie na lipcowy odpust Matki Bożej z Góry Karmel - 16 lipca. Na Jasnej Górze trwa pierwszy wakacyjny tzw. szczyt pielgrzymkowy.

Suma odpustowa sprawowana będzie we wtorek o godz. 11.00 na jasnogórskim Szczycie. Mszy św. przewodniczyć ma karmelita bosy o. Marcin Fizia. Drogę Krzyżową o godz. 15.00 odprawią pielgrzymi 90. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki. O godz. 21.00 Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej poprowadzi ks. Jan Markowski, kierownik Pielgrzymki Poznańskiej. Po Apelu odbędzie się Procesja Maryjna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję