Parlament Europejski
Potępienie prześladowania chrześcijan na świecie
Parlament Europejski potępił prześladowania chrześcijan na świecie. Rezolucja zatytułowana „Prześladowania chrześcijan na całym świecie w związku z zamordowaniem studentów w Kenii przez islamskie ugrupowanie terrorystyczne Al-Shabaab” została przyjęta 29 kwietnia br. głosami 578 europosłów; 31 osób głosowało przeciwko, a 34 wstrzymały się od głosu. Dokument ten potępia ataki na chrześcijan i członków innych grup religijnych, a ponadto apeluje, aby Unia Europejska wspierała Kenię w walce z ekstremistami.
Na zakończenie głosowania frakcja socjalistów oświadczyła, że „trwająca fala przemocy” jest „zbrodnią przeciwko ludzkości”. Jednak przed debatą socjaliści oraz frakcja Zielonych w Parlamencie Europejskim opowiedzieli się przeciwko wyraźnemu użyciu określenia „prześladowania chrześcijan” w tytule rezolucji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Już sam tytuł rezolucji podkreśla, że wielu chrześcijan na świecie jest prześladowanych i uciskanych. Rezolucja zostanie teraz przedłożona w Komisji Europejskiej oraz w Radzie Europy.
Na początku kwietnia bojownicy z ugrupowania Al-Shabaab dokonali zamachu terrorystycznego na uniwersytet w Garissie. W tym najcięższym od lat zamachu w Kenii zginęło co najmniej 170 osób, a 80 zostało rannych. Świadkowie zeznali, że terroryści świadomie wybierali na swoje ofiary studentów chrześcijan.
(KAI)
USA
O czym Obama chce rozmawiać z Papieżem?
Reklama
Zmiany klimatyczne, ubóstwo i prześladowania będą tematami rozmowy prezydenta Baracka Obamy z papieżem Franciszkiem podczas jego wizyty apostolskiej w Stanach Zjednoczonych we wrześniu br. Do ich spotkania dojdzie 23 września w Białym Domu w Waszyngtonie.
W rozmowie z „Wall Street Journal” prezydent USA przypomniał, że już raz spotkał się z Papieżem (27 marca 2014 r.). Uważa go za „niezwykłą osobę”, „przywódcę, który przynosi zmiany nie tylko w Kościele katolickim, ale i w świecie”.
Obama oczekuje, że w rozmowie z Franciszkiem zostaną poruszone tematy, o których już mówili na poprzednim spotkaniu, w tym ubóstwo i zmiany klimatyczne. – Musimy być dobrymi włodarzami tej niesamowitej planety, którą nam dano – powiedział prezydent, dodając, że trzeba na jej rzecz podjąć pewne kroki, w przeciwnym razie zmiany klimatyczne dotkną „najuboższych z ubogich”. Obama wskazał, że jest to „bardzo wyraźna część nauczania Kościoła”, a także jego osobiste przekonanie.
(RV)
* * *
Sprawiedliwość i pokój może przynieść tylko oczyszczenie sumień.
Jan Paweł II
Krótko
Papież Franciszek utworzył nową komisję, która odniesie się do reformy mediów watykańskich. Na jej czele stanął dyrektor Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego – ks. prał. Dario Edoardo Vigano.
Kard. Béchara Boutros Raï, maronicki patriarcha Antiochii, w siedzibie UNESCO w Paryżu wystosował apel w obronie chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Błagał: „Ze środka pogrążającej nas nocy, z ciemności, które nas otaczają, apeluję do wszystkich stróżów poranka, na Wschodzie, jak i na Zachodzie, w Europie, w świecie arabskim i na całym świecie, od chrześcijaństwa po islam, aby pomogli nam wzbudzić nadzieję i pocieszyć tak wielu ludzi opuszczonych, bezbronnych, ściganych i prześladowanych w ich wytrwałej determinacji, by nie poddać się nieszczęściu”.
Za Polskę modlono się 3 maja również w Ziemi Świętej. W bazylice Bożego Grobu została odprawiona Msza św. „pro Polonia”, której przewodniczył wikariusz kustodii Ziemi Świętej – o. Dobromir Jasztal OFM. Z ojcami franciszkanami, stróżami miejsc świętych, modlili się przebywający w Jerozolimie Polacy i przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie wraz z ambasadorem Jackiem Chodorowiczem.
W Indiach każdego dnia zabijanych jest ok. 2 tys. dziewczynek. To wynik panującej tam kultury, która narodziny chłopców przyjmuje jako błogosławieństwo, a pojawienie się córki uznaje za niepotrzebny ciężar.
W Finlandii na wodach terytorialnych zauważono okręt podwodny. Fińscy marynarze rzucili ostrzegawczą bombę głębinową. Prawdopodobnie był to rosyjski okręt podwodny.
Kiężna Kate urodziła 2 maja córeczkę. Zgodnie z tradycją, natychmiast o narodzinach prawnuczki dowiedziała się królowa Elżbieta II. Obecnie pierwszy w kolejce do brytyjskiego tronu jest książę Karol, syn królowej Elżbiety II, następny – jego syn, książę William, a zaraz za nim – książę George, urodzony 22 lipca 2013 r.