Wolontariat to żywy puls Caritas. Patronalne święto organizacji i jej wolontariuszy przypada w niedzielę Miłosierdzia Bożego. Czy wielkie dzieło miłosierdzia, realizowane przede wszystkim przez Caritas Diecezji Kieleckiej mogłoby się tworzyć bez wolontariuszy? Być może tak, ale pozbawione byłoby rozmachu, kreatywności, żywotności. Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna i świadoma działalność na rzecz innych, wykraczająca poza związki rodzinno – koleżeńsko – przyjacielskie. Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, bez wynagrodzenia i świadomie działa na rzecz osób niebędących jej bliskimi.
Ilu wolontariuszy Caritas kieleckiej mamy w diecezji? – Odpowiedź na to pytanie jest prawie niemożliwa, liczba jest płynna, wciąż co 2-3 tygodnie przeprowadzamy regularne szkolenia nowych wolontariuszy – mówi Damian Zegadło, koordynator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu. Wśród kilkutysięcznej grupy wolontariuszy są wierni tej idei na całe lata, o ile nie na zawsze, ale są też wolontariusze jednorazowi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Podczas jakich akcji spotkamy najczęściej wolontariuszy z identyfikatorami Caritas? Wyliczmy: przedświąteczne zbiórki żywności (dwie Caritas i trzy Kieleckiego Banku Żywności); Pola Nadziei (promujące ideę hospicyjną, służące zbieraniu funduszy dla hospicjum); festyny (np. z okazji Dnia Dziecka); wakacyjna akcja Caritas; przygotowywanie wyprawek szkolnych; angażowanie się w zbiórki na cmentarzach, w akcje pomocy na rzecz Litwy, w przygotowanie Szlachetnej Paczki i paczek mikołajkowych i wiele innych. Obecnie wolontariusze są aktywni w kampaniach przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży i realizowanymi w związku z tym uczynkami miłosierdzia (np. 25 marca ruszyła kolejna pn. „Poczta dobra”).
Ponadto z pomocy wolontariuszy korzystają duże i w pewnym sensie samodzielne placówki Caritas (np. Dom dla Osób Niepełnosprawnych w Piekoszowie czy Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach), a także ośrodki MOPR. W tych dziełach realizuje się wolontariat akcyjny i wolontariat cykliczny, stały. Jest także piękny wolontariat w zaciszu parafii czy niewielkich placówek.
Siłą wolontariatu są, będące w strukturze Caritas – Parafialne Zespoły Caritas (jest ich w diecezji zaledwie 30, na ponad 300 parafii) oraz Szkolne Szkoła Caritas (65). Wśród wolontariuszy przeważają uczniowie szkół średnich i studenci, są też osoby starsze. – Każdy jest mile widziany, bo różnego typu zadań jest naprawdę dużo. Choćby dzisiaj był u nas starszy pan z prośbą, aby ktoś pomógł w wychodzeniu na spacer – opowiada Damian Zegadło.
Dla wolontariuszy i dla wszystkich chętnych do działalności wolontaryjnej zostało powołane Diecezjalne Centrum Wolontariatu, czekające na osoby deklarujące gotowość niesienia pomocy bliźnim, związane z dziełami Kościoła kieleckiego i utożsamiające się z ideą wolontariatu chrześcijańskiego.