Zadaniem układu krążenia jest dostarczenie tkankom materiałów energetycznych oraz tlenu. Rozróżniamy niedomogę krążenia pochodzenia sercowego i naczyniowego: Niewydolność serca – niedomoga krążenia. Zaburzenia rytmu serca – nadciśnienie. Podciśnienie – miażdżyca naczyń żylnych.
Niewydolność krążenia występuje najczęściej w wieku starszym, jako skutek wyczerpania sił życiowych. Nerwica serca to wzmożona pobudliwość nerwowa, bezsenność, osłabienie, łatwe męczenie się, zadyszka, kołatanie i bóle w okolicach serca. Miażdżyca naczyń układu krążenia jest podłożem licznych schorzeń w obrębie naczyń krwionośnych szczególnie tętniczych – zarówno obwodowych, jak i wieńcowych, serca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Te zmiany wywołane są wieloma czynnikami. Wśród nich duże znaczenie ma tryb życia, odżywiania, warunki pracy. Jednym z wykładników miażdżycy jest podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Dlatego należy przynajmniej raz w roku wykonać badania u lekarza kardiologa i rozpocząć leczenie.
Oprócz leczenia farmakologicznego można zastosować leczenie ziołami. W zależności od rodzaju schorzenia dobiera się odpowiedni zestaw ziół. Leczenie ziołami jest skuteczne i daje dobre wyniki, jeżeli przy dobrej diagnozie chory pije regularnie zioła. Pacjent powinien z całym zaufaniem dostosować się do zaleceń lekarza z poradni ziołoleczniczej i przestrzegać sposobu przygotowania i picia ziół. To daje bowiem gwarancję przywrócenia zdrowia.
Do najczęściej stosowanych ziół należą: ziele serdecznika, owoc i kwiatostan głogu, korzeń kozłka lekarskiego, ziele ruty, jemioły, liście melisy, kora wierzby, kora i kwiat wierzby i kasztanowca, owoc róży, liście pokrzywy, kwiat bzu czarnego, ziele macierzanki i morsztyn.
Notowała: AS
Wszystkich, którzy chcą skorzystać z porad pana Jana, zapraszamy do łódzkiego Konwentu Bonifratrów (ul. Kosynierów Gdyńskich 61) w środy i piątki, w godz. 9-14.