Burmistrz Żywca Antoni Szlagor i prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult uczestniczyli w dorocznym spotkaniu opłatkowym miast papieskich – prezydentów, burmistrzów i wójtów miast, które podczas pielgrzymek do ojczyzny odwiedził św. Jan Paweł II. Spotkanie odbyło się w warszawskiej siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Organizatorem była Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Miasta papieskie to miejscowości, które odwiedził Jan Paweł II w trakcie swoich pielgrzymek do Polski. Sprawują one patronat nad kolejnymi Dniami Papieskimi: dekorują urzędy, ulice i komunikację miejską, organizują okolicznościowe wydarzenia i wspierają kampanie społeczne. Jest ich łącznie 55. Inicjatywa utworzenia tego swoistego ruchu została powzięta przez władze kilku miast, które czuły się szczególnie uhonorowane więzią z Ojcem Świętym: Krakowa, Wadowic, Warszawy, Gdańska, Gdyni i Sopotu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Podczas konferencji prasowej towarzyszącej tegorocznemu spotkaniu opłatkowemu miast papieskich w siedzibie Sekretariatu KEP, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zapowiedział, że przypadający w bieżącym roku XV Dzień Papieski będzie obchodzony pod hasłem: „Jan Paweł II – patron rodziny”. Ksiądz Kardynał zwrócił także uwagę, iż poprzez ustanowienie roku 2015 Rokiem św. Jana Pawła II przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, tegoroczny Dzień Papieski będzie miał wyższą rangę. – Poprzez różne wydarzenia, konferencje i uroczystości chcemy przedłużyć dziękczynienie za kanonizację i przybliżać osobę Jana Pawła II. Pamiętajmy także, że jest to rok 10. rocznicy śmierci Papieża, co pokazuje nam, jak czas szybko płynie i jak wiele jest do zrobienia, żeby pamięć o Janie Pawle, a zwłaszcza jego przesłanie, kim był i co zostawił swoim pontyfikatem, utrwalać także w Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i przez obchody Dnia Papieskiego – powiedział podczas spotkania miast papieskich w siedzibie Sekretariatu KEP metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.
W trakcie spotkania odbyła się także prezentacja założeń wprowadzenia bonu opiekuńczo-wychowawczego. O jego wdrożenie zaapelował do samorządów, w tym do miast papieskich, Związek Dużych Rodzin „3+”. Bon opiekuńczo-wychowawczy byłby świadczeniem nowego rodzaju, kolejnym po Karcie Dużych Rodzin rozwiązaniem, które przyczyni się do polepszenia polityki rodzinnej w naszym kraju. Bon to świadczenie, które rodzice wykorzystywaliby w dowolny sposób. Mogliby opłacać za niego opiekunkę czy klub malucha, a gdyby pozostali w domu, byłoby to świadczenie przeznaczone dla rodziny.
Spotkanie opłatkowe miast papieskich uświetnił koncert chóru stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” Konferencji Episkopatu Polski z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego.