Reklama

Niedziela Wrocławska

Umieć pomóc

Wychodzący ze sklepu z siatkami pełnymi zakupów mijają staruszkę. Ubrana bardzo skromnie nie zaczepia nikogo. Tylko raz na jakiś czas nieśmiało wyciągnie rękę. Nie każdy dostrzega ten gest, niektórzy reagują, niewielu umie prawdziwie pomóc. Sensem istnienia wielu instytucji pomocowych jest właśnie umiejętność mądrej pomocy.

Niedziela wrocławska 4/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

Caritas

Sylwia Jurczyńska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Domy Opieki Caritas

Coraz więcej rodzin nie jest w stanie zapewnić opieki nad osobami starszymi, przewlekle chorymi. Rodziny szukają specjalistycznych placówek, w której seniorzy zostaną objęci opieką. Często rodziny stają przed dylematem, czy samodzielnie opiekować się rodzicem i zrezygnować z pracy, czy szukać innej formy opieki.

Takie wsparcie dają domy pomocy społecznej Caritas: zapewniają całodobową opiekę osobom w wieku podeszłym, wymagającym stałej opieki medycznej. – Podopieczni korzystają z różnorodnych zajęć w świetlicy, z zajęć fizjoterapeutycznych, kulturalnych, uczestniczą w nabożeństwach i Mszach św. – mówi rzecznik Caritas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Magdalena Olaczek, dyrektor DPS w Malczycach: – Zainteresowanie naszą placówką jest bardzo duże. Codziennie kilka osób dzwoni, dopytując się o warunki przyjęcia. Są wśród nich osoby skierowane do nas przez gminy, ale także indywidualnie interesują się warunkami przyjęcia do nas osoby starsze, które mają trudności w samodzielnym, codziennym funkcjonowaniu. Naszą działalność reguluje Ustawa o pomocy społecznej, co oznacza, że jesteśmy zobowiązani przyjąć podopiecznych kierowanych do naszego domu przez gminy. Zwykle mamy komplet, czyli 40 miejsc, jakimi dysponujemy, jest zajęte.

Reklama

Staramy się utrzymywać placówkę na dobrym poziomie, zobowiązani jesteśmy do wypełnienia wszelkich procedur, co nieraz jest kłopotliwie. Przed laty np. musieliśmy dostosować naszą domową kuchnię do przepisów unijnych. Działanie zgodnie z wymogami Ustawy sprawia jednocześnie, że jesteśmy placówką wiarygodną na zewnątrz: nasze standardy są ściśle określone i kontrolowane przez odpowiednie instytucje Urzędu Wojewódzkiego i Starostwa. Dzięki temu nasza placówka wzbudza duże zaufanie społeczne, co jest ważne w przypadku np. złej reklamy prywatnych domów opieki, które nastawione są na zysk.

Misja Dworcowa wg ks. Jana Schneidera

Diagnoza, jaką w XIX wieku postawił ks. Jan Schneider w czasie dynamicznych zmian społecznych okresu rewolucji przemysłowej, jest aktualna do dziś. Młodzi ludzie, szczególnie dziewczęta z małych wsi i miasteczek przybywający do Wrocławia w poszukiwaniu pracy często schodziły na złą drogę. Niejednokrotnie praca na służbie w bogatych domach kończyła się pozbawieniem ich godności dziewczęcej. Ks. Schneider zobaczył potrzebę powołania miejsca, gdzie dziewczęta mogłyby się schronić na czas poszukiwania pracy i nauczyć się odpowiedzialnej samodzielności. Tak powstał pierwszy zakład dla dziewcząt oraz Zgromadzenie Sióstr Marianek, które za cel postawiło sobie ratowanie dziewcząt i kobiet przed nędzą moralną i materialną.

W roku 1895 na bazie charyzmatu ks. Schneidera we Wrocławiu znów powstała Misja Dworcowa. Siostry i świeccy wolontariusze podczas dyżurów na dworcu i na ulicach miasta odnajdywali zagubione, często bezdomne dziewczęta, proponując pomoc. Św. Gertruda od szukających schronienia została patronką placówki Misji Dworcowej, które odtąd udziela pomocy kilkuset osobom rocznie.

Reklama

Siostry prowadzą Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy ul. Pomorskiej 16b we Wrocławiu. To miejsce powstało dla młodych kobiet, które nie są w stanie same sobie poradzić; dla tych, które nie mają dokąd pójść ani z kim porozmawiać. Stale przebywa tu ok. 30 kobiet w wieku 18-30 lat. Ośrodek zapewnia im dach nad głową, pomoc socjalną, pedagogiczną, psychologiczną oraz motywuje do rozpoczęcia lub powrotu do przerwanej nauki. Młode kobiety przebywają tu ok. 3 miesięcy. W tym czasie korzystają z terapii, szkoleń zawodowych, by osiągnąć kwalifikacje niezbędne do podjęcia pracy, szukają mieszkań na czas próbny (mieszkanie chronione) oraz mieszkań i – najpierw pod dyskretną opieką – rozpoczynają samodzielne życie.

Siostra Goretti, przełożona domu: – Do naszego Ośrodka trafiają dziewczyny, często młode mamy, które znajdujemy wprost na ulicy. Czasami zgłaszają się same, czasami kierowane przez MOPS. W ostatnich miesiącach pukających było o wiele więcej niż miejsc, którymi dysponujemy. Nie jesteśmy w stanie wszystkim pomóc, skupiamy się przede wszystkim na pomocy młodym kobietom w kryzysie. Staramy się w naszym domu stworzyć namiastkę ciepła rodzinnego, aby te młode osoby zaznały w ten sposób miłości i bezpieczeństwa.

Przyjmujemy matki z małymi dziećmi (do 12 m-cy) i dla nich prowadzimy wraz z Fundacją Dzieci Niczyje program i grupę wsparcia. Nie tylko naszym podopiecznym zapewniamy pomoc. Pukają do nas inne osoby w potrzebie, stale pomagamy rodzinom wielodzietnym, dzielimy się tym, co dostajemy z każdym, kto do nas przyjdzie z prośbą o pomoc. Głodnych karmimy, potrzebujących ubrania – ubieramy.

Doświadczamy wielu pozytywnych aktów ofiarności. Nasze społeczeństwo nie jest bogate, ale dzieli się tym, co ma. Niedawno jedna pani przyniosła upieczone przez siebie ciasto. To wzruszający gest dzielenia się.

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Reklama

Działalność Caritas – instytucji, której systemowy sposób działania przynosi efektywne wsparcie dla osób potrzebujących pomocy, można opisywać na wiele sposobów. – O naszych działaniach wiele mówią liczby – mówi Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – Poznajcie Państwo niektóre z nich:

* * *

Dane z działalności CARITAS ARCHIDIECEZJI WROCŁAWSKIEJ za 2014 rok:

Pierwsze potrzeby:

5301 osób skorzystało z łaźni przy ul. Katedralnej 7

1895 osób obsłużył magazyn odzieży

137 500 posiłków wydała jadłodajnia we Wrocławiu

11 000 posiłków wydała jadłodajnia w Oławie

Akcje:

Akcja Embargo – pomoc rolnikom, których dotknęło embargowprowadzone przez Rosję – 60 000 kg przekazanych owoców i warzyw, rozdysponowanych wśród ośrodków pomocowych Unijnego Programu Dożywiania FEAD – 76 650 kg żywności rozdysponowanej dla 4240 zadeklarowanych osób

Publiczne zbiórki żywności: 22 402 kg żywności, którą zbierało 600 wolontariuszy – paczki dla kilku tysięcy gospodarstw domowych

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom: rozprowadzono 78 730 świec z przeznaczeniem na sfinansowanie wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży

Wielkanocne Dzieło Caritas: rozprowadzono 26 450 chlebków wielkanocnych na cele statutowe Caritas oraz 29 258 paschalików

Jałmużna wielkopostna: 44 000 skarbonek i ulotek trafiło do parafii

Skrzydła: 24 stypendia dla dzieci i młodzieży

Ludzie:

107 Parafialnych Zespołów Caritas:

923 osób zarejestrowanych w Parafialnych Zespołach Caritas

187 osób wspomagających

29 Szkolne Zespoły Caritas:

713 uczniów

29 szkół

200 pacjentów objętych opieką hospicjum domowego, szczególnie z mniejszych miejscowościach

36 podopiecznych Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Małkowicach

30 podopiecznych w DO w Dobroszycach

40 podopiecznych w DO w Malczycach

100 dzieci w szkole w Kotowicach

50 dzieci i młodzieży w Klubach Środowiskowych

1075 osób Wyjazdowa Aktywizacja Seniorów

Caritas pomaga i potrzebuje pomocy

Działalność Caritas można wspomóc, przekazując 1% podatku. To nic nie kosztuje, nie stanowi obciążenia budżetu, jednak przyczynia się do tego, że ktoś głodny zostanie nakarmiony, zasmucony się uśmiechnie, chory otrzyma wsparcie.

Zaufaj nam i przekaż swój 1%. Zrobimy dobry użytek z Twoich pieniędzy.

CARITAS ARCHIDIECEZJI WROCŁAWSKIEJ
KRS: 0000219742

Siostry Marianki apelują o pomoc

Szczególnie o przekazywanie na Ośrodek Interwencji Kryzysowej 1% podatku.

Okres zimowy to zwiększone wydatki, choćby na ogrzewanie domu. Siostry pomagają też innym osobom w potrzebie. Stale potrzebna jest każda ilość żywności i środków czystości.

STOWARZYSZENIE MISJA DWORCOWA
KRS: 0000176071

2015-01-23 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Polska apeluje o wsparcie dla ofiar konfliktu w Jemenie

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Jemen

W Jemenie trwa największy kryzys humanitarny na świecie, wywołany przez toczącą się już od pięciu lat wojnę domową. Caritas Polska organizuje pomoc, apeluje o wsparcie dla Jemeńczyków i większe zainteresowanie mediów sytuacją w regionie.

Pomocy humanitarnej potrzebują 24 miliony ludzi w trzydziestomilionowym kraju. Walki zbrojne doprowadziły do rozległych zniszczeń instalacji wodno-sanitarnych oraz budynków użyteczności publicznej, w tym szkół i szpitali. Tylko 51% jemeńskich ośrodków zdrowia nadal przyjmuje pacjentów, nieustannie mierząc się z niedoborem leków i rąk do pracy.
CZYTAJ DALEJ

Noc chwały, Sylwester z wartościami. Propozycji dla chrześcijan jest sporo

2024-12-30 14:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wspólnota

sylwester po chrześcijańsku

noch chwały

Adobe Stock

Dobra zabawa w Sylwestra po chrześcijańsku

Dobra zabawa w Sylwestra po chrześcijańsku

Modlitwa, Msza Święta, wieczór uwielbienia i zabawa w trzeźwej atmosferze - tak można spędzić ostatnią noc roku w duchu chrześcijańskich wartości. 31 grudnia wiele wspólnot, parafii i domów rekolekcyjnych zaprasza katolików na organizowane przez siebie sylwestrowe wydarzenia.

Zabawa bez alkoholu
CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież modlił się przy szopce na placu św. Piotra

2024-12-31 19:15

Vatican Media

Szopka na placu św. Piotra

Szopka na placu św. Piotra

Papież modlił się przy szopce na placu św. Piotra. Franciszek tradycyjnie udał się tam po odprawieniu I Nieszporów z uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi w bazylice św. Piotra, zakończonych uroczystym odśpiewaniem dziękczynnego hymnu „Te Deum” za kończący się rok 2024. Na nabożeństwie obecny był burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri.

Po drodze do szopki, stojącej przy imponujących rozmiarów choince, papież pozdrawiał i błogosławił ludzi zgromadzonych na placu, z niektórymi rozmawiał, a także rozdawał różańce dzieciom. Podobnie było w drodze powrotnej do Domu św. Marty. Ojciec Święty wysłuchał też kolędy „Cicha noc” granej przez orkiestrę Gwardii Szwajcarskiej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję