8500 paczek z darami wyjechało w styczniu z głównej siedziby Caritas Diecezji Świdnickiej przy ul. Westerplatte do Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej w Wałbrzychu, Dzierżoniowie, Nowej Rudzie, Kłodzku i Bielawie.
W każdej z nich potrzebujący znajdą trzy opakowania makaronu, dwie mielonki wieprzowe, dwa kilogramy cukru, dwa litry mleka. Ci znajdujący się w najtrudniejszych warunkach otrzymają maksymalnie trzy takie zestawy. Aby otrzymać paczkę żywnościową, należy zgłosić się do Gminnego lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który wystawi zaświadczenie, że osoba lub rodzina kwalifikuje się do otrzymania pomocy i wskaże organizację, do której można zgłosić się w celu odbioru żywności. Dary są owocem współpracy z Europejskim Funduszem Pomocy Najbardziej Potrzebującym – realizującym Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Program ten zastąpił realizowany w Polsce od 2004 r. Europejski Program Pomocy Żywnościowej (PEAD), który zakończył się w marcu 2014 r. Do realizacji PO PŻ w latach 2014-2015 zostały wybrane cztery organizacje pozarządowe: Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż, Federacja Polskich Banków Żywności oraz Polski Komitet Pomocy Społecznej.
W maju ruszy kolejny program, w którym przywrócona będzie możliwość wykorzystania produktów w jadłodajniach – co jest słabą stroną styczniowego programu. Wielu bezdomnych bowiem nie ma możliwości ugotowania ciepłego posiłku i suchy makaron nie jest tym rodzajem pomocy, którego najbardziej oczekują – podkreśla Sabina Dorozik, koordynatorka świdnickiej akcji. Każdy beneficjent pomocy żywnościowej w ramach programu będzie mógł skorzystać z działań towarzyszących, które będą miały na celu wzmocnienie samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego, włączenie osób doświadczających trudnej sytuacji materialnej w funkcjonowanie społeczności lokalnych oraz pomoc towarzyszącą niezbędną dla zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych osób korzystających z pomocy żywnościowej.