Reklama

Polska

Przed nami nowe zadania

O nowym programie duszpasterskim, minionych wydarzeniach i wyzwaniach w Roku Życia Konsekrowanego z ks. dr. Krzysztofem Orą, dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Świdnicy, rozmawia Julia A. Lewandowska

Niedziela świdnicka 2/2015, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

rozmowa

Ks. Sławomir Marek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

JULIA A. LEWANDOWSKA: – Ostatnie dni kalendarzowego roku i początek nowego sprzyjają podsumowaniom i bilansom w różnych wymiarach, w tym także w wymiarze wspólnoty Kościoła lokalnego. Miniony rok diecezja świdnicka przeżywała w duchu dziękczynienia za dziesięć lat swego istnienia. Jaki on był dla diecezji i jej działań duszpastersko-ewangelizacyjnych?

Reklama

KS. DR KRZYSZTOF ORA: – Był rok bardzo aktywny i bogaty w zdarzenia. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami zaplanowaliśmy, by 10-lecie naszej diecezji miało swoje punkty kulminacyjne. Zaliczają się do nich w pierwszej kolejności obchody z udziałem Nuncjusza Apostolskiego. Abp Celestino Migliore przewodniczył diecezjalnemu dziękczynieniu 29 marca, w rocznicę ustanowienia biskupstwa oraz ingresu pierwszego Biskupa Świdnickiego. Wówczas zgromadziły się w katedrze delegacje wiernych z terenu całej diecezji. Kolejnym wydarzeniem, które się wpisywało w kalendarium obchodów dziękczynienia, była Msza św. z racji uroczystości odpustowych związanych z patronem diecezji, czyli ze św. Stanisławem. Wtedy to w świdnickiej katedrze, 8 maja, Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Kowalczyk, wówczas metropolita gnieźnieński i Prymas Polski. Ksiądz Prymas dokonał także poświęcenia na placu przed katedrą pomnika Jana Pawła II, ogłoszonego w 2012 r. patronem Świdnicy. Szczególnym wydarzeniem rocznicowym o zasięgu ogólnodiecezjalnym były rekolekcje ewangelizacyjne. Były one poprzedzone niedzielami ewangelizacyjnymi w parafiach. W oparciu o nasze siły, czyli księży i towarzyszące im osoby świeckie, utworzyliśmy tzw. zespoły ewangelizacyjne, które były skierowane do 24 dekanatów w naszej diecezji. Prawie w każdej parafii każdego dekanatu w jedną z niedziel podczas Mszy św. poprzez homilie kerygmatyczne, świadectwa dotyczące nawrócenia kierowane było do diecezjan zaproszenie zachęcające ich do udziału w rekolekcjach, którym przewodzili ojcowie – o. Enrique i o. Antonello, którzy przybyli do nas z Brazylii. Na dużym spotkaniu pod hasłem „Walczę o Ciebie” 29 czerwca na stadionie w Świdnicy zgromadziło się ponad 7000 osób, a wśród nich kilkudziesięciu kapłanów i wiele delegacji z parafii diecezji świdnickiej. Należy też wspomnieć, że 28 czerwca w Dzierżoniowie swój dzień ewangelizacji miała młodzież. Pomimo końca roku szkolnego w spotkaniu wzięło udział ponad 1,5 tysiąca młodych. W dalszym ciągu jesteśmy w roku obchodów dziesięciolecia diecezji i na przedłużeniu tego dziękczynienia trzeba zauważyć też początek diecezjalnej peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Ksiądz Biskup Ignacy podkreśla w tym czasie, że poprzez spotkanie się w każdej parafii z orędziem Matki Bożej z Fatimy, a wcześniej w latach 2007-2010 z orędziem Bożego Miłosierdzia chcemy pochylić się i zgłębić nad zasadniczym duszpasterskim przesłanie pontyfikatu św. Jana Pawła II.

– Jak Ksiądz Dyrektor podsumowuje realizację w diecezji świdnickiej ubiegłorocznego programu, który przebiegał pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– To hasło stało się swoistym dopingiem do tego, by w myśl założeń programowych wyznaczonych przez zespół ds. duszpasterstwa przy Konferencji Episkopatu Polski przeprowadzić w diecezji rekolekcje kerygmatyczne. Ze względu na to, że jesteśmy diecezją, która w dalszym ciągu kształtuje swoje struktury i niestety nie mamy jeszcze takich możliwości personalnych, żeby rekolekcje kerygmatyczne przeprowadzić w ciągu jednego roku w każdej parafii, jakimś rozwiązaniem były wspomniane już niedziele ewangelizacyjne. Miały one wymiar kerygmatyczny – tak zalecał nam ogólnopolski program roku duszpasterskiego. Ponadto temat „Wierzę w Syna Bożego” był podejmowany przy okazji rekolekcji (wielkopostnych czy adwentowych), które były prowadzone w parafiach. Dzisiaj z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że najdobitniej przesłanie zakończonego już roku duszpasterskiego było realizowane w związku z przygotowaniami do rekolekcji diecezjalnych i ich przebiegiem. W związku z tym wspomnijmy najpierw przeprowadzone w Wambierzycach rekolekcje dla duszpasterzy. Były to rekolekcje dla wszystkich księży, które poprzedziły ogólnodiecezjlane spotkanie na stadionie w Świdnicy. Najpierw do Wambierzyc byli zaproszeni księża proboszczowie, a następnie księża wikariusze. Zasadniczo przesłanie ojców rekolekcjonistów – o. Enrique i o. Antonello – dążyło do tego, by każdy uczestnik rekolekcji odnowił wyznanie wiary w Jezusa. Było to wyznanie osobiste, ale także radosne w myśl tego, do czego nas zachęca od początku swojego pontyfikatu papież Franciszek, by świadectwo naszej wiary było na tyle dynamiczne i pełne entuzjazmu, by przyciągało też innych. Nasi goście, ojcowie z Brazylii, zachęcali, by poprzez wyznanie wiary w Syna Bożego i przyjęcie mocy Ducha Świętego rozpalić w sobie na nowo charyzmat, by tym samym być świadkiem Chrystusa, a nie tylko wykonywać administracyjne funkcje proboszcza, wikariusza czy katechety. „Wierzę w Syna Bożego” poprzez świadectwo i apostolski zapał – tak najkrócej ujęty program poprzez rekolekcje kapłańskie był skierowany najpierw do duszpasterzy, a potem podczas spotkania w Dzierżoniowie do młodzieży i ostatecznie do uczestników spotkania w Świdnicy. Zarówno młodzi, jak i dorośli bardzo entuzjastycznie reagowali na głoszone przez ojców słowo, którzy zachęcali przybyłych do wspólnej modlitwy i do ponowienia wyznania wiary w Syna Bożego.

– Księże Dyrektorze, w pierwszą niedzielę Adwentu – wraz z początkiem roku liturgicznego – Kościół w Polsce rozpoczął realizację programu duszpasterskiego, którego hasłem są słowa „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”. Jakie są główne założenia tego programu duszpasterskiego?

Reklama

– Główne założenia nowego programu duszpasterskiego są konsekwencją i kontynuacją tego zeszłorocznego. Ewangeliczne wezwanie „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” po zeszłorocznym wyznaniu wiary w Syna Bożego stanowi kolejny krok na drodze. Przecież rzeczywiste spotkanie z Chrystusem skutkuje nawróceniem i prowadzi do przyjęcia Jego Słowa, Ewangelii oraz wyraża się wewnętrzną przemianą, a w najgłębszym sensie zmianą myślenia. W haśle „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię” jest zawarta bardzo konkretna podpowiedź. Chodzi w pierwszej kolejności o porzucenie grzesznego stylu życia, ale dalej musi dojść do przyjęcia Ewangelii. Akurat w naszej diecezji jesteśmy na początku trzyletniej peregrynacji figurki Matki Bożej Fatimskiej, a orędzie w Fatimie – jak wiemy – to jest echo słów: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”. Matka Boża przyszła do pastuszków, do dzieci fatimskich ze słowami wezwania do modlitwy, pokuty i nawrócenia. Ze względu na przesłanie peregrynacji tegoroczne hasło programu duszpasterskiego w naszej diecezji będzie się realizowało bardzo dosłownie. Wszędzie tam, gdzie w najbliższych miesiącach dotrze figurka Matki Bożej i gdzie będą głoszone przez ojców franciszkanów rekolekcje towarzyszące tej peregrynacji, tam hasło będzie wyjątkowo doniośle słyszane.
Kolejną inicjatywą, którą w tym roku duszpasterskim chcemy podjąć, to zachęta do głębszego, uważniejszego zasłuchania się w Słowo Boże, zasłuchania się w Ewangelię. Będziemy proponować, by rozpalanie miłości do Słowa Bożego dokonało się przez „lectio divina”. To jest metoda czytania Słowa Bożego polegająca na czytaniu, rozmyślaniu, kontemplowaniu, a następnie na wprowadzeniu tego słowa w konkretny czyn. W porozumieniu z księżmi pallotynami, którzy mają swój ośrodek w Ząbkowicach, zaproponujemy sesje formacyjne i rekolekcje metodą „lectio divina”. Myślę, że ta konfrontacja ze Słowem Bożym poprowadzi tych, którzy skorzystają z zaproszenia, do głębszego nawrócenia, a zarazem przysłuży się „ubiblijnieniu” naszego duszpasterstwa.

– Ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Życia Konsekrowanego będzie obchodzony w całym Kościele. Rozpoczął się 30 listopada 2014 r., a zakończy się 2 lutego 2016 r. uroczystą Mszą św. sprawowaną przez Papieża. Przed jakimi wyzwaniami duszpasterskimi w Roku Życia Konsekrowanego stoi Kościół w Polsce i w diecezji świdnickiej?

– Myślę, że wyzwania, przed jakimi stoi Kościół w Polsce w związku z rozpoczętym Rokiem Życia Konsekrowanego, są zbieżne w wyzwaniami naszej diecezji na tym bardzo ważnym odcinku życia Kościoła. Jestem przekonany, że najpierw należy Bogu dziękować za te powołania zakonne, które zostały rozpoznane i są wiernie wypełniane przez tyluż ojców, braci i siostry zakonne. Jesteśmy wdzięczni Panu za ich obdarowanie, za ich charyzmaty i chcemy w tym roku szczególnie Panu Bogu za osoby konsekrowane dziękować i doceniać ich obecność oraz znaczenie dla Kościoła i świata. Obserwujemy jednak od jakiegoś czasu spadek liczby powołań zakonnych. To spostrzeżenie skłania do refleksji i jest wyzwaniem dla Kościoła, by po pierwsze nie ustawał w modlitwie błagalnej o nowe powołania do życia konsekrowanego, ale także, by wskazywał, jaka jest rola i jaka jest wartość życia opartego na wypełnieniu ślubów: ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. W naszej diecezji działa referat ds. życia konsekrowanego, który jest prowadzony przez ks. prał. dr. Marka Korgula przy współpracy s. Maksymilliany Jakubaszek ze Zgromadzenia Sióstr Jadwiżanek. W naszej diecezji uroczysta inauguracja Roku Życia Konsekrowanego nastąpiła 20 grudnia 2014 r., podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem Biskupa Świdnickiego, która zgromadziła ojców, braci, siostry zakonne ze wszystkich niemal placówek zakonnych na terenie diecezji. Ksiądz Korgul podczas adwentowej konferencji księży dziekanów wskazał na priorytety w związku rokiem życia konsekrowanego. Wśród nich wymienił m.in.: większe zainteresowanie się życiem osób konsekrowanych, a także życiem osób konsekrowanych pełniących posługę na terenie parafii. Ksiądz Korgul wymienił też kilka propozycji pastoralnych na Rok Życia Konsekrowanego, które zostały opracowane przez Komisję Episkopatu Polski ds. Życia Konsekrowanego i konferencje przełożonych zakonnych. Spośród nich można z powodzeniem zrealizować choćby pomysł odwiedzania przez siostry zakonne poszczególnych parafii. Myślę, że spotkanie ze szczęśliwą w swoim powołaniu osobą zakonną jest w stanie skuteczniej oddziaływać na innych niż piękne foldery czy plakaty zachęcające do podjęcia życia według rad ewangelicznych.

2015-01-09 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radykalnie wybrała miłość

Niedziela bielsko-żywiecka 5/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

wywiad

rozmowa

rok życia konsekrowanego

Monika Jaworska

S. Daria Dobrowolska

S. Daria Dobrowolska

Odpowiadają na Boże zaproszenie całym swoim życiem. Idą za Jezusem, by poprzez to jeszcze lepiej służyć ludziom. Takie są osoby konsekrowane. 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, przypada kolejny Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W tym dniu podczas Mszy św. także nasza diecezja z Pasterzami na czele będzie dziękować Bogu za powołania zakonne i ich działalność. Jednocześnie zakończy się ogłoszony przez Franciszka Rok Życia Konsekrowanego, jaki w naszej diecezji otworzył bp Roman Pindel 22 listopada 2014 r.
W naszej diecezji działa kilkanaście zgromadzeń męskich i jeszcze liczniejsza grupa żeńskich. Posługują w kilkudziesięciu domach zakonnych i placówkach. Wśród nich są siostry serafitki CMBB. Jedna z nich, katechetka kochająca Jezusa i młodzież, do tego autorka scenariusza do projektu filmowego „M jak szaleństwo” s. Daria Dobrowolska, dzieli się z „Niedzielą na Podbeskidziu” świadectwem swojego życia. To świadectwo pokazuje, na czym polega radykalny wybór miłości.
Z s. Darią Dobrowolską – serafitką i katechetką w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu – o radykalnych wyborach, pracy z młodzieżą i projekcji „M jak szaleństwo” – rozmawia Monika Jaworska

MONIKA JAWORSKA: – Czym dla Siostry jest życie konsekrowane?
CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. W pokorze i służbie. Ostatnie pożegnanie ks. prał. Krzysztofa Moszumańskiego

2024-09-05 16:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

pogrzeb kapłana

ks. Krzysztof Moszumański

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Obrzędom ostatniego pożegnania przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski

Obrzędom ostatniego pożegnania przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski

Nigdy nie wiesz, kiedy Bóg wezwie cię do siebie, ale wiesz, że ten moment przyjdzie i musisz być na niego przygotowany - tymi słowami bp Ignacy Dec rozpoczął homilię podczas pogrzebu ks. prałata Krzysztofa Moszumańskiego.

Główne uroczystości żałobne proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu odbyły się w czwartek 5 września. Wieloletniego pasterza z Piaskowej Góry żegnali licznie obecni parafianie, mieszkańcy Wałbrzycha, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, środowiska patriotyczne, naukowe oraz duchowieństwo. Mszy świętej przewodniczył bp Ignacy Dec, który wygłosił także homilię. Wspólnie z biskupem seniorem Eucharystię sprawowali bp Andrzej Siemieniewski – biskup legnicki i kolega kursowy, a także bp Adam Bałabuch oraz 90 kapłanów z terenu metropolii wrocławskiej. Pogrzeb był nie tylko okazją do pożegnania, ale również do głębszej refleksji nad życiem kapłana i jego spuścizną duchową.
CZYTAJ DALEJ

Pomorskie/ Pożar składu styropianu i hali; z ogniem walczy 21 zastępów

2024-09-06 16:14

[ TEMATY ]

pożar

straż pożarna

Pomorze

PAP/Andrzej Jackowski

06.09.2024. Pożar składowiska styropianu w Łebieńskiej Hucie

06.09.2024. Pożar składowiska styropianu w Łebieńskiej Hucie

21 zastępów straży pożarnej walczy z ogniem składu styropianu i hali w Łebieńskiej Hucie w powiecie wejherowskim (Pomorskie). Obecnie nie ma osób poszkodowanych.

Oficer prasowy wejherowskiej straży pożarnej mł. bryg. Mirosław Kuraś poinformował PAP, że do pożaru doszło w piątek po godz. 13 w Łebieńskiej Hucie przy ulicy Kartuskiej w powiecie wejherowskim. Ogień zaczął się rozprzestrzeniać na placu, na którym były składowane łatwopalne materiały, takie jak styropian, farby i rozpuszczalniki.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję