Każdego roku w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince z początkiem listopada odbywa się Droga Krzyżowa na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Birkenau. Tradycyjnie modlitwa kończy się Mszą św. celebrowaną w parafialnej świątyni, która mieści się w budynku planowanej przez Niemców komendantury obozu. Tym razem wierni nawiedzający świątynię z pewnością dostrzegli zmianę w wystroju kościoła. W prezbiterium pojawiła się polichromia, która jest znakiem, że w tym miejscu zło nie ma ostatniego słowa. Poświęcenie nowego malowidła zaplanowano na niedzielę 14 grudnia.
Proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince ks. Józef Święcicki przyznaje, że pierwotnie zakładał minimalistyczną koncepcję wystroju prezbiterium. I rzeczywiście, przez wiele lat wchodzącym do kościoła w Brzezince rzucał się w oczy centralnie umieszczony krzyż z cierniową koroną. Znak cierpienia i zbawienia wyrastał nad tabernakulum. Do dramatycznej i bolesnej historii, którą naziści napisali w pobliskim obozie, nawiązują dwa obozowe słupy z rozciągniętym drutem kolczastym, stojące po obu stronach krzyża.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Wydawało mi się, że ta surowość, powściągliwość i ubóstwo wystroju dobrze pasuje do świątyni, która znajduje się naprzeciw obozu zagłady, w budynkach planowanej przez Niemców komendantury – podkreśla ks. proboszcz Józef Święcicki. – Ale od pewnego czasu dojrzewała myśl, że można tutaj jeszcze coś więcej powiedzieć, nie tylko o bolesnej historii. Nasz kościół odwiedza bardzo wielu ludzi nie tylko z Polski, lecz także z zagranicy, warto więc umieścić ową pamięć o cierpieniu, o grzechu ludzkim, o złu, jakie się obok dokonało w szerszej perspektywie naszej wiary – tłumaczy duszpasterz.
Artystyczną realizację projektu proboszcz z Brzezinki zlecił Wiesławowi Wnętrzakowi. Spod pędzla tego artysty wyszła m.in. polichromia kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Brzezince, obrazy w ołtarzu kaplicy adoracji w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Jak wyjaśniał Wiesław Wnętrzak, gdy szukał wyrazu dla nakreślonej przez ks. Święcickiego koncepcji, przyszły mu do głowy ręce Bożej Opatrzności wyciągnięte w stronę obozowych słupów. – Chcieliśmy podkreślić, że ostatnie słowo nie należy tutaj do zła. Ono szalało tu pięć lat i zebrało swoje śmiertelne żniwo, ale przecież to Bóg jest tym, który w takim właśnie miejscu wypowiada ostatnie słowo – stwierdza proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince ks. Józef Święcicki. – To słowo miłosierdzia, zwycięstwa miłości, dzięki której ten okrutny czas został przezwyciężony – tłumaczy proboszcz parafii.
Główny motyw polichromii stanowią schodzące ku ziemi wielkich rozmiarów otwarte dłonie Boga Ojca. W centrum znajduje się tabernakulum, miejsce obecnego w Eucharystii Chrystusa, otoczone płomieniem, a nad krzyżem widnieje Gołąb – symbol Ducha Świętego. Umieszczony przy krzyżu obraz Matki Bożej podtrzymują anioły. Ważnym elementem polichromii są postacie papieży: św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, stojących przed umęczonymi ofiarami obozów. Warto przy tej okazji wspomnieć, że jeden i drugi nawiedzili obóz Birkenau i sąsiadującą z nim parafię: Jan Paweł II w 1979 r., a jego następca w roku 2006.
Nowa polichromia stanowi zwieńczenie dotychczasowej troski parafii o wystój świątyni. Dotychczas udało się m.in. zamontować witraże projektu Tomasza Furdyny, a w tyle kościoła powstała oryginalna kaplica poświęcona św. Edycie Stein, którą zaprojektował ks. Stanisław Czernik.