W homilii podczas Eucharystii biskup zwrócił uwagę, że Kościół potrzebuje wspólnoty, która jest realizowana w różnych zgromadzeniach i zakonach. „Wspólnota jest bardzo wymownym i przekonującym znakiem Chrystusa, a także ogromnym narzędziem ewangelizacji” – powiedział kaznodzieja.
Przyznał, że wielokrotnie widział, jak samo życie wspólnotowe jest elementem przyciągającym ludzi nie tylko wierzących, ale i tych szukających nowej identyfikacji z Kościołem. Jednocześnie przypomniał, że wiele wspólnot, które w pewnym momencie pojawiły się w Europie Zachodniej, spełniało kryteria typowe dla sekt i uznano je za groźne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biskup przywołał za św. Pawłem koncepcję Kościoła jako jednego nadprzyrodzonego Ciała Chrystusa. „Kościół, ale także ci, którzy mają jakieś trudności z wiarą, bardzo potrzebują tego, aby było widoczne to Ciało Chrystusa w postaci konkretnych wspólnot. Jest to ogromne wyzwanie dla wszystkich wspólnot zakonnych” – powiedział ordynariusz, zwracając się do kilkudziesięciu zakonników uczestniczących w liturgii. Zaznaczył jednocześnie, że podstawą wszelkiej działalności duszpasterskiej, akcji ewangelizacyjnych i innej aktywności na tym polu jest świadectwo życia wspólnoty.
Mszę św. wspólnie ze swym biskupem koncelebrowali liczni kapłani zakonni, m.in. ks. Franciszek Mąkinia SAC, diecezjalny referent ds. instytutów życia konsekrowanego – pomysłodawca corocznych spotkań zakonników z biskupem. Po Eucharystii odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu.
W spotkaniu, zakończonym wspólną agapą, uczestniczyło ponad czterdziestu zakonników. Na terenie całej diecezji bielsko-żywieckiej w 31 placówkach i domach zakonnych pracuje około 150 kapłanów i braci zakonnych.