Reklama

Niedziela Częstochowska

Śp. Stanisław Krzemiński (1921-2014)

Żołnierz II wojny światowej

Niedziela częstochowska 47/2014, str. 7

[ TEMATY ]

wspomnienia

zmarły

Archiwum rodzinne

Stanisław Krzemiński otrzymuje alianckie odznaczenie wojskowe

Stanisław Krzemiński otrzymuje alianckie odznaczenie wojskowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zmarły 22 października 2014 r. w Częstochowie Stanisław Krzemiński był weteranem II wojny światowej, żołnierzem Września, jeńcem obozów internowanych w ZSRR, lotnikiem Polskich Dywizjonów na Zachodzie. Miał też ogromne zasługi w dziedzinie medycyny jako pionier badań cytologicznych.

– To był bardzo wierny parafianin. Uczestniczył każdej niedzieli we Mszy św. i miał swoje stałe miejsce w kościele – wspomina ks. Stanisław Mendakiewicz, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. W rozmowie z „Niedzielą” ks. Mendakiewicz podkreśla, że zmarły „wiedział, jakie są zasady katolickiej etyki i według nich żył zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym”. – Na początku swojej kariery zawodowej złożył przysięgę, że w swoim życiu nigdy nie dokona aborcji (był ginekologiem) i przysięgi dotrzymał. Myślę, że możemy być dumni, że mieliśmy w parafii człowieka miary prof. dr. Bogdana Chazana – kontynuuje ks. Mendakiewicz i dodaje, że o zmarłym „można powiedzieć również, że to był człowiek dobrze wychowany, chciałoby się przywołać zwrot – kindersztuba – w najlepszym tego słowa znaczeniu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stanisław Krzemiński urodził się 3 lipca 1921 r. w Warszawie. W latach 1931-39 odbywał naukę gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. W 1939 r. zdał maturę. Po wybuchu II wojny światowej był żołnierzem. W dniach 20-21 września 1939 r. brał udział w walkach w rejonie Grodna, 23 września 1939 r. został internowany na Litwie, a później w ZSRR: Alytus (Olita), Ukmerge (Wiłkomierz), Juchnowo. Doświadczył „nieludzkiej ziemi” na Półwyspie Kolskim. Od 1941 r. był żołnierzem V Dywizji Piechoty na terenie ZSRR (Armia gen. Andersa, dowódca – gen. Boruta-Spiechowicz). W latach 1943-44 służył jako nawigator-lotnik Dywizjonu Bombowego 300 (Anglia) i Dywizjonu Bombowego 301 Brindisi (Włochy). W 1947 r. powrócił do kraju i rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Dyplom uzyskał w maju 1952 r. (wtedy już Akademia Medyczna). W latach 1952-99 pracował w szpitalu i w otwartym lecznictwie w Częstochowie. W latach 1986-99 pracował na ½ etatu. W 1956 r. zorganizował Poradnię Cytologiczną. Był także wykładowcą w Szkole Położnych w Częstochowie. 18 lipca 1959 r. Stanisław Krzemiński poślubił Jadwigę z d. Czajka, z którą przeżył w małżeństwie 55 lat; razem wychowali dwóch synów: Jana i Tomasza. W 1967 r. obronił pracę doktorską w Śląskiej Akademii Medycznej (tytuł doktora nauk medycznych).

Stanisław Krzemiński otrzymał różne odznaczenia za swoje oddanie Polsce i służbie zdrowia. Otrzymał: Krzyż Walecznych (trzykrotnie nadany), Medal – Wojna Obronna 1939, Krzyż Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Air Crew Europe Star, France – Germany Star, Italy Star, War Medal 1939-1945, Defence Medal. W 1999 r. otrzymał Odznakę Honorową „Za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia”.

2014-11-20 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz z wyrokiem

Niedziela Ogólnopolska 35/2019, str. 44-45

[ TEMATY ]

wspomnienia

stock.adobe.com

Ks. Roman Kotlarz grany przez Mirosława Bakę.

Ks. Roman Kotlarz grany przez Mirosława Bakę.

Sługa Boży ks. Roman Kotlarz jest postacią poza Radomiem prawie nieznaną. Poświęcony mu film „Klecha” może to zmienić

Komunistyczna bezpieka inwigilowała ks. Kotlarza przez całe lata. Ale za szczególnie niebezpiecznego wroga uznano go, gdy w czerwcu 1976 r. błogosławił uczestników protestów w Radomiu, a potem głosił kazania, w których upominał się o prawa robotników.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Niedziela szczecińsko-kamieńska 32/2002

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

15 sierpnia obchodzimy w Kościele uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość ta należy do centralnych świąt maryjnych w roku kościelnym. O ile święto Bożego Narodzenia jest najwspanialszym i największym świętem Boga Ojca, Wielkanoc - Syna Bożego, Zielone Świątki - świętem Ducha Świętego, o tyle Wniebowzięcie jest największym świętem Matki Bożej.

Pierwotnie było to święto dla uczczenia Maryi jako Matki Boga. Na początku VI wieku w Palestynie i Syrii święto to staje się wspomnieniem zaśnięcia Maryi i pod tym tytułem przyjęło się w Rzymie w połowie VII wieku, a w VIII wieku zaczęto je obchodzić jako Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Uroczystość ta koncentruje naszą uwagę na zakończeniu ziemskiego życia Maryi, obejmuje wspomnienie Jej narodzin dla nieba (dies natalis) . 1 listopada 1950 r. papież Pius XII ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Konstytucją Apostolską "Munificentissimus Deus" (Najszczodrobliwszy Bóg): "Na chwalę Boga Wszechmogącego, który szczególną swą łaskawość Maryi Pannie okazał (...), ogłaszamy, określamy i definiujemy jako objawiony przez Boga dogmat wiary, że Niepokalana Boża Rodzicielka, zawsze Dziewica, Maryja, po wypełnieniu żywota ziemskiego, została wzięta z ciałem i duszą do chwały niebieskiej". Powyższe słowa potwierdziły prawdę, w którą od wieków wierzyli chrześcijanie. My dziś wypowiadamy Bogu i Kościołowi wdzięczność za uroczyste ogłoszenie tej prawdy.

Fakt, że Maryja została wzięta z ciałem i duszą do nieba nadaje dzisiejszemu świętu charakter niespotykanej radości. Dlatego śpiewem dominującym w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest "Magnificat" (Łk 1, 39 - 56). Nie zaznała skażenia grobu, a ten nowy przywilej wypływa z pierwszego. Maryja zachowana została od zmazy grzechu pierworodnego, dlatego też teraz nie ponosi jego skutków. Porodziła Syna Bożego, Dawcę wszelkiego życia, dlatego śmierć nie może Jej dotknąć. Uczestniczyła najpełniej w zbawczej tajemnicy Chrystusa i stąd w Niej już teraz objawia się pełnia zbawienia przyniesionego przez Chrystusa. Maryja pierwsza osiągnęła zbawienie, stała się obrazem Kościoła w chwale, a dla ludu pielgrzymującego - znakiem nadziei. " Na koniec Niepokalana Dziewica - jak mówi Konstytucja dogmatyczna o Kościele - zachowana wolną od wszelkiej skazy winy pierworodnej, dopełniwszy biegu życia ziemskiego z ciałem i duszą wzięta została do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana jako Królowa wszystkiego, aby bardziej upodobniła się do Syna swego, Pana panujących oraz Zwycięzcy grzechu i śmierci" (nr 59).

"W odniesieniu do osoby Maryi Wniebowzięcie (tajemnica eschatologiczna) oznacza osiągnięcie kresu, pełnionego przez Nią w Bożym planie zbawienia, posłannictwa i uwieńczenie wszystkich Jej przywilejów. Z punktu widzenia chrystologicznego, chwała Wniebowzięcia i królewskości Maryi oznacza wypełnienie owego jedynego przeznaczenia, które wiąże życie, przywileje, współpracę Maryi nie tylko z historycznym życiem i dziełem Chrystusa, ale również- z Jego królewskością i chwałą Pana. Wniebowzięcie jest eschatologiczną konkluzją owego stopniowego upodobnienia się do Chrystusa, które na etapach historycznej drogi Maryi wyraziło się w bolesnych próbach, przez jakie przeszła Jej wiara. Jej nadzieja i miłość, w Jej zgodzie i gotowości wobec zbawczej woli Boga, w Jej wspaniałomyślności i odpowiedzialnej służbie odkupieńczemu dziełu Syna" (Jan Paweł II) .

Z uroczystością Wniebowzięcia łączy się zwyczaj święcenia w tym dniu ziół i pierwocin płodów rolnych, zwłaszcza zbóż i owoców. Zwyczaj ten powstał w X wieku i nawiązuje genetycznie do ogólnoludzkiej wiary w dobroczynne, terapeutyczne działanie ziół. Dokonuje się to w sierpniu, gdy żniwa wieńczą trud pracy rolnika, a zioła i owoce osiągają szczytowa fazę letniej wegetacji. Błogosławienie ich staje się w najpełniejszym tego słowa znaczeniu błogosławieniem Boga za coroczne zbiory, za wszystko, "co z Bożej mamy ręki". Wybór dnia Wniebowzięcia dla ich benedykcji wykazuje związek z porą żniwną i odnoszoną do Maryi pochwałą Kościoła, który nazywa Matkę Bożą Kwiatem pól i Lilią dolin (Pnp 2, 1), spośród zaś wszystkich kwiatów łączy z Jej postacią wdzięk róży i lilii.

Nastąpiło przedziwne zespolenie w duszy ludu polskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z dożynkami. Piękny wyraz daje temu poetka:

Zamroczyło nam Panną Nietkniętą

rozmarynem, maruhą t miętą

od kadzideł i kwiatów, i zielska

zachorzała nam Panna Anielska!

Zachorzała chwalebnie przy święcie

na tęsknotę i sen i wniebowzięcie,

w kwietnym durze, w obciążeniu powiek,

śmierć ze snem Ją naszły po połowie.....

Nim Ją błękit kadzidłem podpłynął,

z rąk nam parną zwisła zieleniną,

z rąk Ją potem żywą a umarłą -

srebrny poszum skrzydłami podgarnął...

Oczadziułą tak w kwiatach i pieśni

Śpiacą w niebo Anieli ponieśl (B. Obertyńska)

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: jesteśmy w samym środku zdobywania lub utracenia wolności

2024-08-15 13:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Wniebowzięcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Jesteśmy w samym środku zdobywania lub utracenia wolności - mówił w czwartek na Jasnej Górze metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przywołując refleksje krakowskiej szkoły historycznej. Podkreślił, że słowa te - z przełomu XIX i XX wieku - są cały czas aktualne.

W czwartek w najważniejszym polskim sanktuarium obchodzone jest uroczyście święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; 15 sierpnia to także rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., zwanej "Cudem nad Wisłą".

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję