Jak powiedział ks. płk January Wątroba, wikariusz generalny biskupa polowego, rekolekcje obok wymiaru duchowego, są także okazją do braterskiego spotkania i wymiany doświadczeń. – Diecezja polowa to chyba największa diecezja na świecie, bo sięga do Iraku, Afganistanu i do innych krajów. Spotkanie na Jasnej Górze to okazja do wspólnego spotkania, tym bardziej potrzebnego, że w związku ze zmianami w wojsku nastąpiła wymiana pokoleń. Wielu kapłanów odeszło na emeryturę, przyszli nowi, wiec jest to sposobność, by nie tylko odnowić ducha, ale także porozmawiać i wymienić się doświadczeniami – zauważył ks. Wątroba.
Tegorocznym dniom skupienia kapelanów wojskowych towarzyszy modlitwa o pokój na świecie i za prześladowanych chrześcijan. Ks. płk Zbigniew Kępa, notariusz Kurii Polowej, zauważył, że w sytuacji bardzo realnego zagrożenia wojną także wśród kapelanów widać większą mobilizację. – To jest przede wszystkim motywacja do jeszcze większej modlitwy o pokój a także za tych, którzy w imię Chrystusa giną w Iraku czy Afryce – powiedział ks. Kępa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W Wojsku Polskim służy teraz 125 kapelanów. Ordynariat Polowy, w ramach którego w wojsku działają kapelani, reaktywował w 1991 roku papież Jan Paweł II. Utworzono Kurię Polową i dekanaty dla poszczególnych rodzajów sił zbrojnych i okręgów wojskowych.
Reklama
Tegorocznym rekolekcjonistą dla księży kapelanów jest jezuita, o. Józef Augustyn, profesor Akademii Ignatianium w Krakowie, kierownik duchowny, redaktor naczelny kwartalnika „Życie Duchowe”, autor wielu książek z dziedziny duchowości. Tematem przewodnim dni skupienia jest intymność i wolność w spotkaniu z Jezusem. Jak mówi o. Augustyn więź z Chrystusem leży u fundamentów pracy kapłańskiej. Bez niej, kapłaństwo, które stanowi dar Boga i powołanie, jest zawieszone w próżni.
W programie rekolekcji są: Msza św. z rozważaniem rekolekcjonisty, Droga Krzyżowa na Wałach, Apel Jasnogórski, a także rekolekcyjna spowiedź.
W środę, 24 września, do kapelanów dołączyć ma ks. Józef Guzek, biskup polowy Wojska Polskiego, który przebywa teraz w Włodzimierzu Wołyńskim, gdzie modli się nad ekshumowanymi pomordowanymi podczas II wojny światowej.