Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 45/2014, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

Prezydent tłumaczył się z negocjacji z mafią

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano złożył zeznania w sprawie zwanej przez włoską prasę „Państwo-mafia”. Historia miała miejsce na początku lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to krajem wstrząsały zamachy na osoby walczące ze zorganizowaną przestępczością. Zginęli wówczas m.in. sędziowie śledczy Giovanni Falcone i Paolo Borsellino. Zlecenia wydawał szef cosa nostry Totò Riina. W pewnym momencie ataki ustały. Według zeznań niektórych gangsterów, doszło do układu - mafia zaprzestała walki z przedstawicielami państwa, a w zamian policja pozwalała jej prowadzić interesy, zaś politycy złagodzili prawo. Napolitano był wtedy przewodniczącym Izby Deputowanych z ramienia Demokratycznej Partii Lewicy (do 1991 r. należał do komunistów).

Zeznania prezydenta nie zostały ujawnione. Wiadomo jednak, że nie przyznaje się on do żadnych paktów z mafią. Wezwanie Napolitano na przesłuchanie stało się możliwe po długim sporze prawnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pakistan • Watykan

List z celi śmierci do papieża Franciszka

Skazana za rzekome bluźnierstwo pakistańska katoliczka Asia Bibi napisała list do papieża Franciszka. Prosi w nim, aby Ojciec Święty modlił się o jej uwolnienie. „Papieżu Franciszku, jestem Twoją córką Asią Bibi. Wzywam Cię: módl się o mój ratunek i o moją wolność. W tym momencie mogę się powierzyć tylko Bogu Wszechmogącemu, który może dla mnie uczynić wszystko” - czytamy w liście. W połowie października trybunał apelacyjny w pakistańskim Lahore podtrzymał wyrok śmierci na kobietę. 43-letnia matka pięciorga dzieci została oskarżona przez sąsiadów o bluźnierstwo przeciw Mahometowi. Liczne apele o jej uwolnienie nie przyniosły rezultatu.

Eutanazja dziecka

Matka zagłodziła córkę w majestacie prawa

Reklama

Nancy Fitzmaurice, 12-letnia dziewczynka z Londynu, zmarła dwa tygodnie po tym, jak zaprzestano podawania jej jedzenia. Dziewczynka urodziła się z zapaleniem opon mózgowych, posocznicą i wodogłowiem. Była niewidoma, nie chodziła i wymagała pomocy przy wszystkich czynnościach. Lekarze dawali jej 4 lata życia, jednak Nancy nie zmarła. Jako 11-latka przeszła operację, podczas której doznała infekcji. Wówczas jej matka wystąpiła do sądu o eutanazję córki. Tłumaczyła, że Nancy stale cierpi. Zamieszczała też na portalu społecznościowym jej zdjęcia. Sędziowie wydali zgodę na pozbawienie Nancy pokarmu, choć dziewczynka oddychała samodzielnie i nie cierpiała na nieuleczalną chorobę. Jest to pierwszy taki przypadek w kraju, w którym eutanazja jest nielegalna.

Unia Europejska

Walka z temperaturą na Ziemi

Zakończył się unijny szczyt klimatyczny w Brukseli. Przywódcy państw UE zdecydowali o ograniczeniu emisji CO2 do 2030 r. o 40 proc. w porównaniu z rokiem 1990. Do tego czasu przynajmniej 27 proc. energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Zasada ta ma być egzekwowana w skali całej Unii, a nie na poziomie poszczególnych państw. Kraje, których energetyka wymaga reformy, mają dostać rekompensaty finansowe. Dotyczy to m.in. Polski, ponieważ 90 proc. energii elektrycznej powstaje u nas w elektrowniach węglowych. Nasz kraj ma dostać 7,5 mld euro, co - zdaniem wielu analityków - może nie wystarczyć. Państwa UE z PKB poniżej 60 proc. średniej unijnej (w tym Polska) będą mogły przekazywać elektrowniom do 2030 r. darmowe pozwolenia na emisję CO2. Warunkiem będzie jednak spełnienie przez elektrownie dodatkowych wymagań. Nie wiadomo jeszcze, jakich.

2014-11-04 15:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Niedziela szczecińsko-kamieńska 32/2002

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

15 sierpnia obchodzimy w Kościele uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość ta należy do centralnych świąt maryjnych w roku kościelnym. O ile święto Bożego Narodzenia jest najwspanialszym i największym świętem Boga Ojca, Wielkanoc - Syna Bożego, Zielone Świątki - świętem Ducha Świętego, o tyle Wniebowzięcie jest największym świętem Matki Bożej.

Pierwotnie było to święto dla uczczenia Maryi jako Matki Boga. Na początku VI wieku w Palestynie i Syrii święto to staje się wspomnieniem zaśnięcia Maryi i pod tym tytułem przyjęło się w Rzymie w połowie VII wieku, a w VIII wieku zaczęto je obchodzić jako Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Uroczystość ta koncentruje naszą uwagę na zakończeniu ziemskiego życia Maryi, obejmuje wspomnienie Jej narodzin dla nieba (dies natalis) . 1 listopada 1950 r. papież Pius XII ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Konstytucją Apostolską "Munificentissimus Deus" (Najszczodrobliwszy Bóg): "Na chwalę Boga Wszechmogącego, który szczególną swą łaskawość Maryi Pannie okazał (...), ogłaszamy, określamy i definiujemy jako objawiony przez Boga dogmat wiary, że Niepokalana Boża Rodzicielka, zawsze Dziewica, Maryja, po wypełnieniu żywota ziemskiego, została wzięta z ciałem i duszą do chwały niebieskiej". Powyższe słowa potwierdziły prawdę, w którą od wieków wierzyli chrześcijanie. My dziś wypowiadamy Bogu i Kościołowi wdzięczność za uroczyste ogłoszenie tej prawdy.

Fakt, że Maryja została wzięta z ciałem i duszą do nieba nadaje dzisiejszemu świętu charakter niespotykanej radości. Dlatego śpiewem dominującym w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest "Magnificat" (Łk 1, 39 - 56). Nie zaznała skażenia grobu, a ten nowy przywilej wypływa z pierwszego. Maryja zachowana została od zmazy grzechu pierworodnego, dlatego też teraz nie ponosi jego skutków. Porodziła Syna Bożego, Dawcę wszelkiego życia, dlatego śmierć nie może Jej dotknąć. Uczestniczyła najpełniej w zbawczej tajemnicy Chrystusa i stąd w Niej już teraz objawia się pełnia zbawienia przyniesionego przez Chrystusa. Maryja pierwsza osiągnęła zbawienie, stała się obrazem Kościoła w chwale, a dla ludu pielgrzymującego - znakiem nadziei. " Na koniec Niepokalana Dziewica - jak mówi Konstytucja dogmatyczna o Kościele - zachowana wolną od wszelkiej skazy winy pierworodnej, dopełniwszy biegu życia ziemskiego z ciałem i duszą wzięta została do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana jako Królowa wszystkiego, aby bardziej upodobniła się do Syna swego, Pana panujących oraz Zwycięzcy grzechu i śmierci" (nr 59).

"W odniesieniu do osoby Maryi Wniebowzięcie (tajemnica eschatologiczna) oznacza osiągnięcie kresu, pełnionego przez Nią w Bożym planie zbawienia, posłannictwa i uwieńczenie wszystkich Jej przywilejów. Z punktu widzenia chrystologicznego, chwała Wniebowzięcia i królewskości Maryi oznacza wypełnienie owego jedynego przeznaczenia, które wiąże życie, przywileje, współpracę Maryi nie tylko z historycznym życiem i dziełem Chrystusa, ale również- z Jego królewskością i chwałą Pana. Wniebowzięcie jest eschatologiczną konkluzją owego stopniowego upodobnienia się do Chrystusa, które na etapach historycznej drogi Maryi wyraziło się w bolesnych próbach, przez jakie przeszła Jej wiara. Jej nadzieja i miłość, w Jej zgodzie i gotowości wobec zbawczej woli Boga, w Jej wspaniałomyślności i odpowiedzialnej służbie odkupieńczemu dziełu Syna" (Jan Paweł II) .

Z uroczystością Wniebowzięcia łączy się zwyczaj święcenia w tym dniu ziół i pierwocin płodów rolnych, zwłaszcza zbóż i owoców. Zwyczaj ten powstał w X wieku i nawiązuje genetycznie do ogólnoludzkiej wiary w dobroczynne, terapeutyczne działanie ziół. Dokonuje się to w sierpniu, gdy żniwa wieńczą trud pracy rolnika, a zioła i owoce osiągają szczytowa fazę letniej wegetacji. Błogosławienie ich staje się w najpełniejszym tego słowa znaczeniu błogosławieniem Boga za coroczne zbiory, za wszystko, "co z Bożej mamy ręki". Wybór dnia Wniebowzięcia dla ich benedykcji wykazuje związek z porą żniwną i odnoszoną do Maryi pochwałą Kościoła, który nazywa Matkę Bożą Kwiatem pól i Lilią dolin (Pnp 2, 1), spośród zaś wszystkich kwiatów łączy z Jej postacią wdzięk róży i lilii.

Nastąpiło przedziwne zespolenie w duszy ludu polskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z dożynkami. Piękny wyraz daje temu poetka:

Zamroczyło nam Panną Nietkniętą

rozmarynem, maruhą t miętą

od kadzideł i kwiatów, i zielska

zachorzała nam Panna Anielska!

Zachorzała chwalebnie przy święcie

na tęsknotę i sen i wniebowzięcie,

w kwietnym durze, w obciążeniu powiek,

śmierć ze snem Ją naszły po połowie.....

Nim Ją błękit kadzidłem podpłynął,

z rąk nam parną zwisła zieleniną,

z rąk Ją potem żywą a umarłą -

srebrny poszum skrzydłami podgarnął...

Oczadziułą tak w kwiatach i pieśni

Śpiacą w niebo Anieli ponieśl (B. Obertyńska)

CZYTAJ DALEJ

Wierna, niezłomna, z bliznami, młoda - 313. Warszawska Pielgrzymka Piesza już na Jasnej Górze

2024-08-14 18:51

[ TEMATY ]

Warszawska Pielgrzymka Piesza

Karol Porwich/Niedziela

O. Melchior Królik

O. Melchior Królik

Dotarła na Jasną Górę po raz 313-ty, a w niej 4,1 tysiąca pątników - Warszawska Pielgrzymka Piesza, nazywana paulińską. Przez ponad trzy wieki stała się symbolem polskiego pieszego pielgrzymowania, dziedzictwem Zakonu Paulinów i dobrem narodowym wpisanym na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Jest znakiem pielgrzymiej wierności, nawet za cenę męczeńskiej krwi, o czym przypomina do dziś pomnik zamordowanych pątników w 1792 r. w Woli Mokrzeskiej. Pielgrzymka nazywana jest „matką”, bo stała się źródłem i wzorem pielgrzymowania dla wielu pielgrzymek diecezjalnych.

- To nie tylko dziedzictwo narodowe, ale wymiar metafizyczny, doświadczenie obecności Boga i pisanej przez Niego historii zbawienia - mówił kierownik pielgrzymki o. Krzysztof Wendlik.

CZYTAJ DALEJ

Dyspensa i modlitwa w intencji papieża

Na jutro – piątek 16 sierpnia – biskupi obu stołecznych diecezji udzielili wiernym dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i od zachowania charakteru pokutnego tego dnia.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podkreślił, iż udziela wiernym dyspensy „ze względu na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzoną 15 sierpnia br., zważywszy, że dzień następny – piątek, wypada między dnami ustawowo wolnymi od pracy, co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tego czasu”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję