Najpewniej dopiero inauguracja nowego akademickiego która na katolickich uczelniach wyższych: Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego i Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, odbędzie się 6 października zakończy tegoroczną, przedłużoną rekrutację. To nie przypadek, że potrwa tak długo.
Niektóre uczelnie miały kłopoty z naborem nie tylko na kierunki typowo humanistyczne, ale co znamienne także na tzw. kierunki zamawiane, szczególnie wspieranie przez państwo mówi ks. prof. Jarosław Sobkowiak, prodziekan Wydziału Teologicznego UKSW. Do niżu demograficznego, który będziemy odczuwać na uczelniach coraz bardziej, doszły bardzo złe wyniki tegorocznych matur. Odpadli na nich nie tyle najgorsi, ale często humaniści, słabsi w przedmiotach ścisłych. A to szczególnie uderza w uniwersytety.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Grunt to Warszawa
Dane z połowy września mówiły o tym, że na pierwszym roku na UKSW studia ma rozpocząć ok. 5 tys. osób na studiach stacjonarnych i ok. 800 na niestacjonarnych. To jednak dane niepełne, bo rekrutacja trwa i na młodych ludzi czekało jeszcze kilkaset wolnych miejsc. Zajęcia dla nich, i niemal 11 tys. ich kolegów ze starszych lat, prowadzić ma ponad 720 nauczycieli akademickich.
Reklama
Władze uczelni wdrażając programu oszczędnościowy, mają nadzieję, że chętnych do studiowania w tej uczelni przyciągnie, nawet w ostatniej chwili, jej unikatowy charakter. Dokładamy wszelkich starań, aby nasi studenci i absolwenci wnosili inspirację chrześcijańską do dzisiejszego, pluralistycznego świata, do życia społecznego, politycznego i gospodarczego mówi rzeczniczka Agnieszka Pawlak, opisując to, co wyróżnia UKSW od innych uczelni, co powoduje, że studenci wybierają akurat UKSW.
Z badań karier zawodowych ubiegłorocznych absolwentów UKSW wynika, że co trzeci absolwent tuż po ukończeniu studiów rozpoczął pracę (niemal połowa z nich była aktywna zawodowo podczas studiów), a prawie dwie trzecie w niespełna trzy miesiące po zakończeniu studiów podjęło regularną pracę zarobkową. A cztery piąte z nich chciało rekomendować uczelni swoim znajomym.
To nie są zachwycające wyniki, ale są niezłe, zbliżone do osiągnięć innych dużych uczelni komentuje wykładowca UKSW. Studia na naszej uczelni są atrakcyjne szczególnie dla przyjezdnych. Wielu z nich zostaje w Warszawie, znajdują tu pracę, o której w rodzinnych stronach mogli tylko pomarzyć.
Specjalności z przyszłością
W tym roku na UKSW pojawił się nowy kierunek: pedagogika specjalna i specjalizacja: integralna pomoc i promocja społeczna. Pedagogika specjalna ma przygotować studentów do roli m.in. wychowawców, nauczycieli, pedagogów-terapeutów, pedagogów-rehabilitantów. „Integracja…” specjalizacja w ramach kierunku teologia jak informuje strona internetowa uczelni ma przygotować specjalistów w zakresie pomocy i promocji społecznej, łączących kompetencje z wielu różnych dziedzin.
Reklama
To coś zupełnie nowego, specjalność z przyszłością, którą warto wypromować mówi ks. prof. Jarosław Sobkowiak. Jedną z przesłanek jej powołania była chęć przygotowywania specjalistów m.in. dla struktur Caritas, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z imigrantami i repatriantami, z którymi mamy do czynienia coraz częściej.
Dodatkowa rekrutacja
W drugiej warszawskiej uczelni katolickiej, PWTW mającej zupełnie inny charakter, bo przygotowującej kandydatów do kapłaństwa i osoby do posługi w Kościele studiuje ok. 1200 osób, którymi opiekuje się ok. 100 nauczycieli akademickich. Osoby świeckie są tu w mniejszości, choćby z tego względu, że w tej liczbie mieszczą się studenci sześciu warszawskich i okołowarszawskich seminariów duchownych, afiliowanych w PWTW.
Świeccy stanowią większość na studiach zaocznych, kursach i nowych projektach (Szkole Duchowości, Studium Pastoralnym dla Parafialnych Rad Duszpasterskich i Szkole Liderów Wolontariatu), a także na politologii w „Bobolanum” jednej z dwóch (drugą jest sekcja św. Jana Chrzciciela) sekcji PWTW.
Władze UKSW nie ukrywają, że zainteresowanie studiami w ich uczelni zmniejszyło się. Pozyskaniu studentów miała pomóc dodatkowa rekrutacja. Potrwa tak jak w wypadku PWTW do rozpoczęcia roku akademickiego. Największym wzięciem w czasie tej rekrutacji cieszyły się kierunki nie zawsze uznawane za konkretne: administracja, stosunki międzynarodowe, informatyka, pedagogika, kulturoznawstwo i socjologia.
Szczegóły na temat studiów i zajęć na UKSW i PWTW na stronach www.uksw.edu.pl i www.pwtw.pl