"Postawiliśmy na prawdę. Jest to wartość, która wyznacza kierunek pracy w szkole" – powiedział przewodniczący Rady Szkół Katolickich w Polsce ks. Zenon Latawiec. Podkreślił, że "nie można budować czegokolwiek bez prawdy. To ona jest fundamentem budowania rzeczywistości, budowania człowieka i jego istoty”.
Konferencje i panele dyskusyjne związane są z ukazywaniem prawdy jako naczelnej wartości w życiu człowieka. O odkrywaniu piękna daru życia mówił Piotr Klimas, ginekolog-położnik. Przekonywał, że w czasach, gdy wartość życia jest w przeróżny sposób deprecjonowana, należy ukazywać zakłamanie, tam gdzie się ono pojawia. Zdaniem mówcy, "młodzież ma to do siebie, że szuka prawdy, chce wiedzieć, jak jest i należy jej to powiedzieć". Gdy tzw. media mainstreamowe i całe społeczeństwo mówi coś innego, trudno iść pod prąd - dodał lekarz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Robert Jaczyński, wicedyrektor Liceum Katolickiego w Częstochowie, nawiązując do przypadającej dzisiaj 75. rocznicy inwazji Sowieckiej na Polskę, podkreślił, że wychowywanie młodych w duchu prawdy we wszystkich płaszczyznach życia, także w dziedzinie historii, to największy kapitał budowany przez szkoły katolickie. "Szkoły te, formując człowieka, przygotowując go do właściwego odbioru historii, zakorzeniając w wierze, budują największy kapitał, który możemy młodym ludziom przekazać. Bez korzeni drzewo usycha, bez prawdy człowiek także nie może normalnie funkcjonować" – powiedział pedagog.
Według Dominiki, uczennicy tejże szkoły Forum jest okazją nie tylko do umocnienia wiary we wspólnocie, ale też ciekawą formą wymiany myśli i opinii. "Próbujemy dowiedzieć się mnóstwa ciekawych rzeczy dotyczących życia, kim jesteśmy, jakimi ludźmi jesteśmy. Np. zrozumiałam, jaka jest wartość człowieka; kim jest i jak powinien się zachowywać, by stawać się coraz lepszym" – wyjaśniła licealistka.
Forum jest stałą, międzyszkolną formułą pracy wychowawczej, adresowaną do najstarszych wiekowo uczniów. Wrześniowe spotkanie młodzieży ze szkół katolickich odbywa się od 2000 r. "Jest ono potrzebne, aby w dzisiejszym świecie pełnym chaosu poglądów, też różnych zagrożeń, dać możliwość spotkania młodzieży, tak jak w tym roku, z prawdą” – podkreśliła s. Maksymiliana Wojnar z Rady Szkół Katolickich. Forum powstało, jak zaznaczyła pomysłodawczyni, z potrzeb przeciwstawienia się propozycjom władz co do kształcenia młodych Polaków.
W programie Forum znalazły się m.in. konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza św., Droga Krzyżowa w intencji pokoju na świecie, a także koncert dziękczynny za kanonizację papieża z Polski, przygotowany przez młodzież Szkół Stowarzyszenia św. Rodziny w Olsztynie pod opieką Anny Szybanow i Katarzyny Korol. Spotkanie zakończy ok. godz. 18.00 błogosławieństwo przy pomniku Jana Pawła II na Wałach Jasnogórskich.
Każdy uczestnik Forum otrzyma książeczkę pt. „Nie lękajcie się prawdy. Św. Jan Paweł II. Ojcowskie słowa do młodzieży”.