Reklama
Zamek Królewski w Warszawie obok Wawelu, a także Łazienek i Wilanowa to jedna z czterech historycznych rezydencji królewskich na obszarze dzisiejszej Rzeczypospolitej. W ostatnich dniach miały miejsce okrągłe rocznice związane z zamkiem, które w sposób syntetyczny ukazywały tragiczne dzieje Polski w XX wieku. 75 lat temu 17 września 1939 r., a więc w dniu, gdy Armia Czerwona na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow przystąpiła do IV rozbioru Polski, Niemcy zbombardowali zamek, siedzibę ówczesnego prezydenta Rzeczypospolitej, a symbolem wojny stała się paląca zamkowa wieża zegarowa. Dzieło zniszczenia zostało dokończone przez Niemców 70 lat temu przez wysadzenie resztek zamku w czasie Powstania Warszawskiego, pomiędzy 8 a 13 września 1944 r., w ramach planu całkowitej zagłady stolicy Polski. Władze komunistyczne przez wiele lat blokowały odbudowę zamku ze zniszczeń wojennych, uznając dawną rezydencję królewską i siedzibę prezydentów w okresie międzywojennym za atrybut niepodległości Rzeczypospolitej i wolnościowych aspiracji Polaków. Decyzję o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie ze zniszczeń wojennych podjęto 20 stycznia 1971 r. w wyniku nacisku społecznego po tragicznych wydarzeniach grudniowych. Powołano Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, który wystosował apel: „Rodacy! Polki i Polacy w kraju i na obczyźnie! (…) Zamek Królewski będzie odbudowany. Podniesiemy go z ruin wspólnym, narodowym wysiłkiem”.
W odbudowę włączyła się cała Polska i Polacy rozsiani po świecie. Na placu Zamkowym stała słynna szklana skarbona, do której wrzucano datki. Była to pełna euforii społecznej, bezprecedensowa akcja w PRL, dzięki której zamek został odbudowany całkowicie ze składek Polaków. Budynek w stanie surowym oddano w 1974 r., a 30 lat temu dokonano uroczystego otwarcia zamku i udostępniono go zwiedzającym, choć prace wykończeniowe trwały jeszcze kilka lat.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Od dnia otwarcia rezydencję królewską zwiedziło 15 mln osób. Odbyło się w niej 15 tys. koncertów, pokazano blisko 200 wystaw czasowych, zorganizowano 82 tys. lekcji edukacyjnych dla młodzieży. Na zamku jest ponad 50 tys. dzieł sztuki, w tym 2 obrazy Rembrandta z kolekcji Karoliny Lanckorońskiej. Zamek Królewski to obecnie cały zespół obiektów, poza nim samym Pałac pod Blachą, Arkady Kubickiego, oficyny i pawilony na Podzamczu oraz ogrody, które są obecnie przywracane do stanu świetności. To także ważny ośrodek naukowy i edukacyjny. W ocenie dyrektora zamku prof. Andrzeja Rottermunda, do najważniejszych dokonań tego okresu należy stworzenie bogatej kolekcji dzieł sztuki. Kiedy udostępnialiśmy zamek dla zwiedzających mówił podczas jubileuszu 30. rocznicy otwarcia zamku dla publiczności w naszym inwentarzu było nie więcej niż tysiąc obiektów uratowanych podczas wojny, obecnie kolekcja liczy ok. 50 tys. obiektów, przede wszystkim darów.
W Zamku Królewskim w Warszawie odbywają się uroczystości państwowe, spotkania o charakterze kulturalnym, społecznym i promujące polskie osiągnięcia gospodarcze. Jak w przeszłości, tak i dzisiaj Zamek Królewski służy Rzeczypospolitej, wzmacniając poczucie narodowej dumy i tworząc piękną scenerię dla naszych dziejów.