Metropolita wrocławski w liście skierowanym do wiernych archidiecezji, w którym zaprosił wszystkich do uczestnictwa w pielgrzymce, nawiązał do gestu papieża Franciszka, który po wyborze na Stolicę Piotrową udał się do Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, by Maryi powierzyć swoją posługę. Przypomniał także wypowiedziane przez Ojca Świętego słowa: „kiedy Kościół szuka Chrystusa, zawsze puka do domu Matki i prosi: „Ukaż nam Jezusa”. To od Niej uczymy się bycia prawdziwymi uczniami”.
Hierarcha zwrócił także uwagę, że pielgrzymowanie diecezjalne, które tradycyjnie odbywa się u progu nowego roku szkolnego i akademickiego oraz przed rozpoczęciem roku duszpasterskiego, ma szczególny charakter. „Stajemy w tych dniach przed Maryją jako jedna wielka rodzina diecezjalna, by podziękować za opiekę nam nami i powierzyć Jej siebie samych, nasze rodziny, parafie, całą Archidiecezję i naszą Ojczyznę” – napisał abp Kupny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po zakończonej Eucharystii wierni z Dolnego Śląska przez 12 godzin będą czuwać i modlić się w Kaplicy Cudownego Obrazu. O 21.00 wspólnie z pielgrzymami zgromadzą się na Apelu Jasnogórskim, a o północy na Mszy św. Pielgrzymka zakończy się Eucharystią o 6.00 rano, której będzie przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski.
W ubiegłych latach liczba wiernych uczestniczących w pielgrzymce dochodziła do 5 tys. Organizatorzy spodziewają się w tym roku podobnej frekwencji. Hasło przyświecające pątnikom brzmi: „Maryjo uproś nam łaskę nawrócenia”. Ma być ono wprowadzeniem w nowy rok duszpasterski, któremu towarzyszyć będą słowa: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”.
Diecezjalne pielgrzymowanie na Jasną Górę zapoczątkował kard. Henryk Gulbinowicz, który w 2000 r. postanowił oddać Dolny Śląsk w macierzyńską niewolę Maryi, niejako dopełniając ślubów Jana Kazimierza. Każdego roku wierni wraz z pasterzami odnawiają złożone wówczas ślubowanie.