Bielsko-żywiecki biskup ordynariusz Roman Pindel celebrował Eucharystię 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w najważniejszym maryjnym sanktuarium Żywiecczyzny w Rychwałdzie. Msza św. sprawowana przy polowym ołtarzu była także częścią obchodów Święta Wojska Polskiego, które obchodzone jest na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., nazywanej przez historyków również Cudem nad Wisłą.
Podczas Eucharystii modlili się razem z licznie zgromadzonymi wiernymi przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojskowi i delegacje innych mundurowych służb, m.in. policji, straży pożarnej, straży granicznej i straży miejskiej, przedstawiciele organizacji kombatanckich, harcerze i rodziny żołnierzy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Odwołując się do ewangelicznego tekstu z hymnem Magnificat wypowiedzianym przez Maryję w domu Elżbiety, bielsko-żywiecki biskup ordynariusz Roman Pindel wskazał na kryteria oceniania ludzi. Podkreślił, że o człowieku świadczą czyny, działania, które podejmuje w swoim życiu, a także modlitwa przed Bogiem.
Kiedy oceniamy człowieka, trzeba by zajrzeć w jego duszę; co tam się kryje, że to właśnie robi, tak myśli i to deklaruje. Jaka jest prawda najbardziej wewnętrzna jego serca mówił biskup ordynariusz Roman Pindel, zaznaczając, że modlitwa Magnificat odkrywa piękno wnętrza Matki Bożej.
Do istotnych kryteriów kształtujących ludzi bielsko-żywiecki biskup Roman Pindel zaliczył także ideologię, środowisko w którym człowiek wzrasta, myślenie którym się karmi. Ta ideologia jest bardzo ważna. Nieraz dobry człowiek zostaje pociągnięty przez bardzo złe myślenie, zgubną i bardzo przewrotną filozofię tłumaczył bp Roman Pindel, podkreślając, że przeciwnie Maryję kształtowało Pismo Święte, Słowo Boże. Dlatego taki był Jej pośpiech, by usłużyć krewnej, taka była Jej modlitwa, takie było Jej serce mówił w homilii bp Roman Pindel.
Na zakończenie celebracji Ksiądz Biskup Ordynariusz poświęcił przyniesione przez wiernych kwiaty i zioła. Po Mszy św. zebrani w rychwałdzkim sanktuarium mieli okazję zobaczyć pokaz wojskowego sprzętu i umiejętności żołnierzy 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego im. kpt. Ignacego Gazurka z Bielska-Białej. Odbyła się także historyczna rekonstrukcja zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r.