Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Jeden z Nas”

Pozew przeciw instytucjom europejskim

Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z Nas” złożyła przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej oficjalny pozew przeciwko Komisji Europejskiej, Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie Unii Europejskiej. To reakcja na odrzucenie przez KE postulatów inicjatywy, dotyczących finansowania aborcji i badań na ludzkich embrionach.

Inicjatywa w swoim pozwie domaga się unieważnienia decyzji Komisji Europejskiej z 28 maja br., a także zmiany rozporządzenia dotyczącego mechanizmu europejskiej inicjatywy obywatelskiej poprzez usunięcie z niego punktu, który opisuje możliwości podjęcia bądź niepodjęcia odpowiednich działań przez Komisję Europejską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Komisja, odmawiając jakichkolwiek działań prawnych wokół inicjatywy „Jeden z Nas”, uzasadniła to rzekomym brakiem potrzeby zajmowania się zaproponowanym postulatem podniesienia standardów etycznych związanych z wydatkowaniem pieniędzy unijnych, powołując się na aktualnie obowiązujące najwyższe standardy.

– Pozew, obok przywołania całej listy mankamentów w postępowaniu Komisji, stawia najwyższy unijny organ sądowy przed koniecznością orzeczenia, czy samo narzędzie europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest narzędziem demokratycznym, czy tylko jego fasadą – mówi Jakub Bałtroszewicz z Fundacji „Jeden z Nas”.

Eurojam

Młodzi wciąż szukają Chrystusa

Reklama

Zakończył się Eurojam 2014. 12 tys. młodzieży z 18 krajów, w tym z USA i Kanady, w dniach 3-10 sierpnia zamieszkało na polach Normandii, niedaleko Lisieux, w Saint-Evroult-Notre-Dame-du-Bois we Francji. To międzynarodowe spotkanie harcerskie zgromadziło przewodniczki i skautów – członków katolickich organizacji skautowych wchodzących w skład Federacji Skautingu Europejskiego (FSE). Polskę reprezentowało ponad 1700 dziewcząt i chłopców (wyruszyli w 30 autokarach), towarzyszyło im 20 kapłanów. Polacy stanowili trzecią grupę narodowościową pod względem liczby uczestników – po Francuzach i Włochach. Katolikom towarzyszyli również młodzi prawosławni z Rosji. Patronami zlotu byli św. Teresa od Dzieciątka Jezus i sługa Boży Robert Schuman. Mottem Eurojamu 2014 były słowa: „Venite et videte” (Przyjdźcie i zobaczcie!), zaczerpnięte z Ewangelii wg. św. Jana (por. J 1, 39). Przez 8 dni młodzi wspólnie modlili się, pracowali, bawili się i poznawali swoją narodową odmienność w duchu Chrystusowego Kościoła. Punktem kulminacyjnym była pielgrzymka do Bazyliki św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Lisieux. List do uczestników Eurojamu skierował papież Franciszek.

Agnieszka Bugała

Argentyna

„Papieska” wystawa w La Placie

W Argentynie trwa pierwsza wystawa obrazów przedstawiających papieża Franciszka. Można je oglądać w muzeum katedralnym w mieście La Plata koło Buenos Aires. Obrazy tworzące wystawę „Habemus Papam” namalowała argentyńska artystka Mercedes Fariña, która zainspirowała się pobożnością i ważnymi miejscami kapłańskiej posługi obecnego Papieża, jak również jego przesłaniem.

Na obrazach Franciszek jest przedstawiony z postaciami i wizerunkami, które otacza wielką czcią. Są to m.in.: św. Teresa od Dzieciątka Jezus, Najświętsze Serce Jezusowe, Madonna z Dzieciątkiem i Maryja Rozwiązująca Supełki.

Ludzie

Abp Emil Nona

Wygnany przez islamistów z Mosulu abp Emil Nona wezwał Zachód, aby wyzbył się złudzeń co do islamu. – Dżihadyści są prawdziwą wersją islamu. Podstawą ich ideologii jest sam islam – powiedział iracki hierarcha. Przypomina on, że w Koranie są wersety, które mówią o zabijaniu chrześcijan i wszystkich innych niewiernych. – Słowo „niewierny” jest w islamie bardzo mocne. Dla islamu niewierny nie ma godności, nie ma praw. Z niewiernym można zrobić wszystko – wyjaśnił abp Nona. Podkreślił, że ideologia islamistów nie jest nowa, lecz jest oparta na Koranie.

Reklama

Zdaniem chaldejskiego arcybiskupa Mosulu, politycy zachodni nie rozumieją, czym jest islam. Myślą, że islamiści są zagrożeniem tylko dla naszych krajów. To nieprawda – mówi abp Nona. – Oni są zagrożeniem dla wszystkich, dla was na Zachodzie jeszcze bardziej niż dla nas. Przyjdzie czas, kiedy pożałujecie waszej polityki. To ugrupowanie myśli o całym świecie. Ich celem jest nawrócić mieczem bądź zabić wszystkich pozostałych – powiedział katolicki hierarcha.

Myśli wciąż aktualne

Chrześcijańska nadzieja, z tygodnia na tydzień wciąż na nowo przeżywana i podsycana, staje się zaczynem i światłem także dla nadziei ludzkiej.

Jan Paweł II

List apostolski „Dies Domini” (nr 38)

Krótko

Państwa zachodnie coraz mocniej angażują się w Iraku. USA prowadzą naloty, ale wykluczają ewakuację przedstawicieli mniejszości religijnych otoczonych przez ekstremistów z Państwa Islamskiego. Zrzucają im tylko żywność. Francja obiecała broń Kurdom walczącym z dżihadystami. Nie wykluczyły tego Niemcy. Kościół we Francji wprost mówi o potrzebie proporcjonalnego użycia siły, by uchronić irackich chrześcijan, jazydów i inne mniejszości religijne przed zagładą.

Izraelskie władze oświadczyły, że nie będą wracać do rozmów pokojowych i będą ostrzeliwać Strefę Gazy dopóty, dopóki Hamas nie zaprzestanie rakietowego ostrzału Izraela.

Władze Kosowa walczą z nielegalnym procederem werbowania przez islamskich fundamentalistów najemników spośród obywateli tego państwa. W ostatnim czasie policja aresztowała 40 mężczyzn, którzy brali udział w wojnach w Iraku i Syrii.

Na Ukrainie nadal trwają walki z prorosyjskimi separatystami. Napięcie wzrosło, gdy Rosja wysłała na Ukrainę rzekomy konwój humanitarny.

Władimir Żyrinowski – kontrowersyjny rosyjski polityk na antenie jednej z rosyjskich stacji groził krajom bałtyckim i Polsce, że w wypadku wybuchu wojny zostaną zmiecione z powierzchni ziemi. Po tych słowach polski MSZ wezwał na rozmowę rosyjskiego ambasadora w Warszawie.

W Turcji dotychczasowy premier Recep Tayyip Erdoğan został nowym prezydentem tego 77-milionowego kraju. Erdoğan zwyciężył już w pierwszej turze, zdobywając prawie 52 proc. głosów.

W Indonezji cudowne wydarzenie. Po 10 latach od tragicznego w skutkach tsunami rodzice odnaleźli swoją córkę. Dziewczynka, dryfując przez ocean na kawałku drewna, dotarła do wyspy, gdzie przygarnął ją miejscowy rybak.

Robin Williams, znany amerykański aktor popełnił samobójstwo w swoim domu. Miał 63 lata. W ostatnim czasie cierpiał na depresję spowodowaną kłopotami osobistymi.

2014-08-19 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

1000 dni tragedii ludzi na Ukrainie. Kościół w Polsce pomaga od początku

2024-11-18 12:29

[ TEMATY ]

wojna na Ukrainie

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie

1000 dni wojny

PAP/EPA

Zniszczenia po rosyjskich atakach w Odessie 17 listopada 2024

Zniszczenia po rosyjskich atakach w Odessie 17 listopada 2024

9,5 miliona osób cierpiących na zaburzenia psychiczne z powodu wojennej traumy, blisko 30 milionów osób odprawionych na granicy polsko-ukraińskiej w ciągu zaledwie dwóch lat, wszystkie parafie w Polsce zaangażowane w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Kościół w Polsce od początku niesie pomoc materialną, liczoną w setkach milionów euro, ofiarom trwającej już blisko tysiąc dni wojny w Ukrainie. O przykładnej reakcji Polaków Papież wspomina w swej najnowszej książce.

- Te tysiąc dni wojny, to jest tysiąc dni tragedii konkretnego człowieka. Do tej wojny nie można się przyzwyczaić. Ona musi nas niepokoić, ona musi nas martwić, ona musi nas mobilizować - mówi w rozmowie z mediami watykańskimi ksiądz Leszek Kryża TChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. Od wybuchu pełnoskalowej wojny ks. Kryża odwiedził Ukrainę blisko 30 razy. Każdą z tych wypraw nazywa „wielką lekcją”, której nie można zastąpić relacjami, zdjęciami, ani nawet spotkaniami z tymi, którzy w obliczu wojennego dramatu znaleźli schronienie w Polsce. A tych, według danych z maja bieżącego roku jest obecnie ponad 950 tysięcy, nie licząc około półtora miliona osób, które przyjechały do Polski przed 2022 r. Wiele i zarazem niewiele, biorąc pod uwagę, że tylko w 2023 r. granicę polsko-ukraińską przekroczyło w obie strony 15,9 mln osób, spośród których 94 procent to Ukraińcy.
CZYTAJ DALEJ

KSM rozpoczyna Rok Błogosławionej Karoliny

2024-11-18 09:40

[ TEMATY ]

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

bł. Karolina Kozkówna

Rok Błogosławionej Karoliny

110. rocznica męczeńskiej śmierci

Łukasz Brodzik

Młodzież KSM Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej podczas przyrzeczeń. W tle relikwie i obraz bł. Karoliny Kózkówny

Młodzież KSM Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej podczas przyrzeczeń. W tle relikwie i obraz bł. Karoliny Kózkówny

18 listopada 2024 roku, w 110. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) oficjalnie rozpoczyna Rok Błogosławionej Karoliny. Obchody te potrwają do końca 2025 roku, a ich głównym celem jest przybliżenie życia i duchowego dziedzictwa Patronki KSM, zachęta do modlitwy o jej kanonizację oraz inspiracja młodych ludzi jej niezłomną postawą.

Bł. Karolina Kózkówna jest postacią szczególnie bliską członkom KSM. Swoim życiem, pełnym oddania Bogu i zaangażowania w życie lokalnej społeczności, daje świadectwo, że można żyć wiarą w sposób autentyczny i pełen odwagi, nawet w trudnych czasach.
CZYTAJ DALEJ

Rocznica Orędzia Pojednania

2024-11-18 17:18

Magdalena Lewandowska

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

59. rocznica ważnych słów biskupów polskich do biskupów niemieckich: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

18 listopada przypada 59. rocznica „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”. Dokument, którego inicjatorem był kard. Bolesław Kominek, miał szczególny charakter pojednania i zawierał braterskie przesłanie do Kościoła i narodu niemieckiego o wzajemne wybaczenie krzywd i win. Z okazji rocznicy wrocławianie upamiętnili to wydarzenie pod pomnikiem kard. Kominka. – Kard. Kominek spojrzał na relacje polsko-niemieckie wbrew obowiązującej wówczas w Polsce narracji, że Polacy i Niemcy skazani są na odwieczna wrogość. Po pierwsze w dokumencie opisał te relacje jako nie zawsze wrogie. Po drugie podjął tematy tabu, m.in. opozycję antynazistowską w Niemczech czy cierpienia wypędzonych. Postanowił złamać dychotomię ofiara-oprawca proponując w to miejsce etyczny dyskurs o pojednaniu. Opisał 1000-letnią relację obu narodów mówiąc o pozytywnych i negatywnych stronach – nie zapominał o złu, ale widział także dobro. Kard. Bolesław Kominek myślał o pojednaniu i sformułował ideę pojednania w tym najbardziej znanym zdaniu „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – o znaczeniu orędzia opowiadał prof. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Centrum Historii "Zajezdnia". Podkreślał, że orędzie jest nie tylko elementem dziedzictwa Europejskiego, ale także światowego: – Dlatego w zeszłym roku w listopadzie trzech arcybiskupów – arcybiskup wrocławski, koloński i warszawski – wystąpili do Międzynarodowego Komitetu UNESCO o wpisanie trzech dokumentów na listę „Pamięć świata”. Rękopis orędzia znajduje się w archiwum archidiecezji wrocławskiej, finalny dokument podpisany przez 36 polskich biskupów w języku niemieckim znajduje się w archiwum archidiecezji kolońskiej, a odpowiedź Episkopatu Niemiec w języku polskim w archiwum archidiecezji warszawskiej. Te trzy dokumenty, tworzące korespondencję pojednania, są bardzo ważnym elementem, które Wrocław, Polska, Niemcy dają Europie i światu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję