„Święci nie przemijają, święci żyją świętymi, święci potrzebują naszej świętości… Zróbcie wszystko, aby nowe stulecie, które jest przed nami, aby to nowe tysiąclecie było erą, czasem ludzi świętych” - słowa Jana Pawła II są hasłem tegorocznej pielgrzymki Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR) na Jasną Górę. Jest to również nawiązanie do hasła „Nie bójcie się być świętymi!”, które towarzyszyło harcerzom podczas pielgrzymki na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII.
Temat powołania do świętości harcerze będą zgłębiać podczas debat, konferencji i homilii. Specjalne przesłanie wystosował do uczestników pielgrzymki ks. Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Praca duszpasterska jest wpisana w metodykę harcerstwa ZHR, liczy się dla nas rozwój całościowy człowieka. Tak samo pod względem fizycznym, jak intelektualnym i duchowym” - wyjaśnia ks. hm. Robert Mogiełka, Kapelan Naczelny ZHR. Poza ogólnopolską pielgrzymką na Jasną Górę, organizowane są też mniejsze, o charakterze lokalnym. Harcerze spotykają się zaś w ciągu roku w ramach grup duszpasterskich.
Reklama
Program spotkania przewiduje, oprócz punktów modlitewnych, m.in.: nocne zwiedzanie olsztyńskiego zamku połączone z wizytą w jaskiniach jurajskich, grę miejską, debatę oksfordzką na temat abstynencji i czystości, spotkanie z przedstawicielami kampanii „Nie wstydzę się Jezusa” oraz koncert muzyki chrześcijańskiej.
Forma zajęć różni się w zależności od przynależności do grupy metodycznej - wędrownikom, czyli harcerzom, którym z racji na wiek przydzielane są trudniejsze zadania, zaplanowano zajęcia intelektualne oraz nocną wyprawę, podczas której nie tylko zwiedzą zamek, ale też będą mieli czuwanie przy grobie patrona harcerzy polskich bł. Stefana Frelichowskiego. Dla młodszych harcerzy przewidziano więcej gier i zabaw.
Równolegle realizowana będzie ścieżka ZHR Rodzinie. Hasło pielgrzymki dla harcerskich rodzin to „Budujcie dom na skale!”. Homilie o fundamencie chrześcijańskiego życia i wartości przekazywanej wiary głosić będzie ks. Andrzej Partika SAC.
W programie organizatorzy przewidują piesze wędrówki z nauczaniem, wspinanie na skały, ognisko i inne zajęcia dla dzieci. Część punktów uczestnicy obu pielgrzymek będą mieli wspólnych.