Reklama

Niedziela Świdnicka

Muzykujące rodziny podbiły Dobromierz i Kłodzko

Niedziela świdnicka 32/2014, str. 3

[ TEMATY ]

festiwal

STANISŁAW BAŁABUCH

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz dwudziesty trzeci odbyły się w tym roku Międzynarodowe Spotkania Muzykujących Rodzin zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Estradowe „Polest” przy współpracy m.in. z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Fundacją KGHM „Polska Miedź”, Urzędem Gminy Dobromierz, Urzędem Miejskim w Kłodzku, Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Zajazdem „U Macieja” w Sadach Dolnych. W gronie patronów honorowych tego przedsięwzięcia był m.in. bp Ignacy Dec.

Tegoroczne Spotkania zainaugurowała Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej Adama Bałabucha. Sprawowano ją nie tylko w intencji uczestników i organizatorów tej imprezy, ale modlono się również za Pasterza Kościoła świdnickiego, który właśnie w tym czasie obchodził jubileusz swoich 70. urodzin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując w homilii mszalnej do patrona dnia św. Jakuba, bp Adam Bałabuch wskazał, że należał on do uprzywilejowanych uczniów Pana Jezusa, którzy byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira, przemienienia na górze Tabor i pytali Chrystusa na osobności, kiedy będzie koniec świata. Był on także świadkiem drugiego, również cudownego połowu ryb, kiedy Chrystus ustanowił Piotra głową i pasterzem swojej owczarni. Kaznodzieja podkreślił, że św. Jakub był pierwszym wśród Apostołów, a drugim po św. Szczepanie męczennikiem Kościoła.

Reklama

Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli w barwnym korowodzie na tamtejszy rynek, gdzie zorganizowano koncert inaugurujący tegoroczne Międzynarodowe Spotkania Muzykujących Rodzin. Na estradzie powitał ich serdecznie i zainaugurował imprezę wójt Dobromierza Jerzy Ulbin, który wraz z gospodarzem tutejszej parafii ks. kan. Andrzejem Walerowskim był inicjatorem zaproszenia muzykujących rodzin do tej gminy. A potem publiczność gorąco oklaskiwała rodzinne zespoły z Polski i Niemiec reprezentujące różne rodzaje muzyki. Wśród nich byli także reprezentanci diecezji świdnickiej – zespół „Tarchałaquartet”.

– Pochodzimy z małej wioski Długopole Dolne, a muzyka była zawsze obecna w naszym życiu. Dzieci dowożone były przez dziesięć lat do Państwowej Szkoły Muzycznej w Nysie. I myślę, że z dobrym skutkiem – powiedział nam lider grupy Stanisław Tarchała. Jego małżonka Aleksandra ukończyła wrocławską Akademię Muzyczną (skrzypce) i jest obecnie dyrektorem PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej. Córka Hanna (gra na fortepianie) jest absolwentką i pracownikiem Akademii Muzycznej w Poznaniu, a syn Grzegorz ukończył wprawdzie Politechnikę Wrocławską, ale wcześniej muzyczne szlify zdobył w PSM w Nysie, ucząc się gry na skrzypcach.

W czasie koncertu Ksiądz Biskup wręczył rodzinie Patalongów z Gostyni (woj. śląskie), tworzącej zespół wokalny „Akord”, „Biblię dla dzieci” przeznaczoną dla urodzonej kilka dni przed tegorocznymi Spotkaniami Muzykujących Rodzin Hani, córki liderki zespołu Agnieszki Patalong. Bp Adam Bałabuch otrzymał z kolei od organizatorów tej imprezy specjalną statuetkę przedstawiającą mikrofon, będącą podziękowaniem za wspieranie modlitwą i obecnością tej pięknej muzycznej inicjatywy.

Pierwszy dzień Spotkań zakończyła tradycyjna Biesiada Rodzinna zorganizowana w zajeździe „U Macieja” w Sadach Dolnych kierowanym przez p. Artura Śliwowskiego. Natomiast w sobotę 26 lipca br. muzykujące rodziny mogli podziwiać mieszkańcy i goście Kłodzka. W tamtejszym Parku Franciszkańskim doszło do wspólnego koncertu weteranów i debiutantów. Publiczność gorąco oklaskiwała zarówno wspomniany już zespół „Akord”, obchodzący w przyszłym roku jubileusz dziesięciolecia swojej działalności artystycznej, jak i uczestniczący po raz pierwszy w Międzynarodowych Spotkaniach Muzykujących Rodzin Rodzinny zespół Prażmów z Kopaliny k. Jelcza-Laskowic.

A chyba najlepszym podsumowaniem tegorocznych Międzynarodowych Spotkań Muzykujących Rodzin były słowa, które usłyszeliśmy od ks. prał. Wenancjusza Roga (w przyszłym roku będzie on obchodził 60. rocznicę święceń kapłańskich), rezydenta parafii w Dobromierzu, który powiedział nam, że „po tym tak wspaniałym, pięknym koncercie czuje się od dwadzieścia lat młodszy”.

2014-08-07 11:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tylko prawda jest ciekawa

Jaki jest świat mediów tzw. głównego nurtu, to widać, słychać i czuć na co dzień. Ale, na szczęście, nie wszyscy chcą uczestniczyć w grze fałszu, pozorów i propagandy. Byłem ostatnio przez kilka dni na przeglądzie niezależnych filmów dokumentalnych w Ełku. Tam nikt nie „ściemniał” ze względu na politykę czy interesy. Tam twórcy szli za apelem wielkiego pisarza Józefa Mackiewicza: „Tylko prawda jest ciekawa”. I bardzo się cieszę, że są młodzi ludzie, którzy ratują honor polskiego dziennikarstwa. Dlatego z przyjemnością zamieszczam werdykt Jury, w którym sam uczestniczyłem: „Na I Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego «OKNO» nadesłano 18 filmów, zakwalifikowano do konkursu 8. Nadesłane na festiwal filmy pokazały, jak ogromne są obszary ukrywanej, nieopisanej rzeczywistości poza polem widzenia dyskursu publicznego. Niezależnie od różnic jakościowych, technicznych i warsztatowych w nadesłanych filmach, każdy z nich pokazuje nieznane fakty historyczne, zapomnianych ludzi i tematy współczesne, nieobecne w mediach głównego nurtu. Twórcy działali w interesie społecznym, najczęściej kręcąc filmy za własne lub zdobywane z trudem środki finansowe. Grand Prix - film «Pani Weronika i jej chłopcy», reż. Artur Pilarczyk - za pokazanie środkami filmowymi ludzi, których Polska opuściła, mimo że oni przy niej trwają. Bohaterka filmu podtrzymuje więź bardzo już starych żołnierzy II RP, zamieszkałych na dzisiejszej Białorusi, z Macierzą, przeciwdziałając zacieraniu pamięci o prawdziwej Polsce, o którą walczyli. Film ukazuje wzruszającą symbolikę polskości, podtrzymywanej przez odchodzących już żołnierzy podwójnie wyklętych. Wyróżnienia:
CZYTAJ DALEJ

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr Gizelę Jagielską

2025-04-23 15:28

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Adobe Stock

Ksiądz z Krosna na Podkarpaciu jest wśród czterech osób zatrzymanych przez dolnośląską policję w związku z ich krytycznymi wypowiedziami i komentarzami wobec dr Gizeli Jagielskiej, która przeprowadziła aborcję w 36. tygodniu ciąży. O sprawie jako pierwsza napisała „Gazeta Wyborcza”. Jej doniesienia potwierdziła Kaja Godek, która szeroko odniosła się do sprawy w swoich mediach społecznościowych.

Myśleliście, że w sprawie zabójstwa w Oleśnicy nikt nie pójdzie do aresztu?
CZYTAJ DALEJ

Rzym: trumna z ciałem papieża dotarła przed bazylikę Matki Bożej Większej

2025-04-26 12:59

[ TEMATY ]

Watykan

Bazylika Matki Bożej Większej

śmierć Franciszka

Vatican Media

Trumna z ciałem papieża Franciszka przed bazyliką Matki Bożej Większej

Trumna z ciałem papieża Franciszka przed bazyliką Matki Bożej Większej

Trumna z ciałem papieża dotarła przed bazylikę Matki Bożej Większej. Wieziono ją w przystosowanym do tego celu dawnym papamobile. Była widoczna dla osób, które przyszły na trasę przejazdu, aby pożegnać Ojca Świętego.

Samochód opuścił Watykan boczną bramą i po przejechaniu mostu na Tybrze wjechał do centrum Wiecznego Miasta, na jedną z głównych ulic Rzymu - Corso Vittorio Emmanuele II. Po przejechaniu placu Weneckiego z ołtarzem Ojczyzny, obok ruin starożytnego Forum Romanum i Koloseum, samochód z trumną wjechał w via Labicana, a następnie w via Merulana, która prowadzi do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie Franciszek zostanie pochowany.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję