Tradycja odpustu Porcjunkuli w święto Matki Bożej Anielskiej ma swoją średniowieczną genezę i związana jest z osobą św. Franciszka, który od papieża Honoriusza III otrzymał ten przywilej dla niewielkiej kaplicy zwanej Porcjunkulą. W 1921 r. papież Benedykt XV w dokumencie „Constat apprime” oficjalnie potwierdził wielowiekową tradycję tego przywileju, na mocy którego każdy, kto nawiedził ten mały kościół pod Asyżem w jakimkolwiek dniu roku, mógł uzyskać odpust zupełny.
Od 1967 r., zgodnie z nauczaniem papieża Pawła VI, w dwa dni w roku, pod zwykłymi warunkami można uzyskać odpust zupełny w kościele parafialnym: w dzień święta tytularnego danego kościoła oraz we wspomnienie Matki Bożej Anielskiej. Warto o tym pamiętać, gdy przybywać będziemy 2 sierpnia do swojego kościoła parafialnego, który stanie się szczególną „bramą do życia wiecznego”, tak jak to uważał św. Franciszek, który nad wejściem do kaplicy Porcjunkuli umieścił napis: „Haec est porta vitae aeternae”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Na mapie diecezji sosnowieckiej w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej ten dzień przeżywa się wyjątkowo. Tradycyjnie odbywa się w tym dniu diecezjalna pielgrzymka Niewiast i Dziewcząt, które przybywają przed łaskami słynącą figurę Matki Bożej Anielskiej, by zawierzyć Bogu wszystkie sprawy i prosić Maryję o pomoc w najtrudniejszych sprawach osobistych, rodzinnych i narodowych.
Tegoroczne pielgrzymowanie, na prośbę biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka odbywać się będzie w duchu szczególnej modlitwy ekspiacyjnej za grzechy przeciw życiu, a także w obronie poszanowania chrześcijańskich wartości naszego narodu. Jak napisał w liście do diecezjan biskup Grzegorz Kaszak: „Walka z dobrem i prawdą nie ustała. Są osoby, które pod pozorem wzniosłych haseł chcą budować nowy świat, nowy porządek bez Boga. Jak pokazuje historia, człowiek nie raz próbował tak ulepszać świat, że kończyło się to tragicznie. Dlatego nie możemy być obojętni. Papież Benedykt XVI powiedział kiedyś, że największy wróg Kościoła nie jest na zewnątrz niego, ale znajduje się wewnątrz Kościoła. Są to chrześcijanie letni, obojętni, którym na niczym nie zależy”.
Przywołując nauczanie św. Jana Pawła II, Biskup Sosnowiecki wskazuje na niepokojący precedens karania za dobro i nagradzania za zło. Papież wołał: „Oświadczam, że bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel czy jako środek, jest zawsze poważnym nieładem moralnym, gdyż jest dobrowolnym zabójstwem niewinnej istoty ludzkiej. (…) Żadna okoliczność, żaden cel, żadne prawo na świecie nigdy nie będą mogły uczynić godziwym aktu, który sam w sobie jest niegodziwy, ponieważ sprzeciwia się Prawu Bożemu, zapisanemu w sercu każdego człowieka, poznawalnemu przez sam rozum i głoszonemu przez Kościół” (EV 62).
Każdy z nas ma prawo do klauzuli sumienia, także w świetle obowiązującej w naszym kraju Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. O tym mówi wyraźnie nauczanie św. Jana Pawła II: „Przerywanie ciąży i eutanazja są (…) zbrodniami, których żadna ludzka ustawa nie może uznać za dopuszczalne. Ustawy, które to czynią, nie tylko nie są w żaden sposób wiążące dla sumienia, ale stawiają wręcz człowieka wobec poważnej i konkretnej powinności przeciwstawienia się im poprzez sprzeciw sumienia. (…) Kto powołuje się na sprzeciw sumienia, nie może być narażony nie tylko na sankcje karne, ale także na żadne inne ujemne konsekwencje prawne, dyscyplinarne, materialne czy zawodowe” (EV 73-74).
Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej, w sobotę 2 sierpnia o godz. 11 przewodniczyć będzie biskup pomocniczy diecezji sosnowieckiej Piotr Skucha. Jak zawsze zaproszeni są wszyscy czciciele Najświętszej Maryi Panny Anielskiej, a szczególnie przedstawiciele kół gospodyń, grup i stowarzyszeń kościelnych wraz ze swymi duszpasterzami oraz ci, którym droga jest chrześcijańska tożsamość Kościoła sosnowieckiego.