W ramach przygotowań do międzynarodowego kongresu dotyczącego duszpasterstwa akademickiego w Europie, który ma się odbyć w Łodzi w 2015 r., na trzydniowym spotkaniu roboczym (16-19 kwietnia) przebywali w Polsce przedstawiciele Komisji Katechezy, Szkół i Uniwersytetów Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE): Holender ks. Michel Remery - sekretarz Komisji i Irlandczyk ks. Leon ó Giolláin SJ - sekretarz sekcji uniwersytetów. Gościł ich metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski - pełniący w CCEE funkcję przewodniczącego Komisji Katechezy, Szkół i Uniwersytetów i jednocześnie przewodniczącego sekcji uniwersytetów. Kongres, przebiegający pod hasłem: „Być i stawać się odpowiedzialnym za życie”, będzie interdyscyplinarnym namysłem nad wyzwaniami współczesnego świata dotyczącymi życia w trzech jego wymiarach: indywidualnym, wspólnotowym i wiary. Chodzi o odpowiedzialność za własne życie, odpowiedzialność za życie drugiego człowieka i odpowiedzialność za życie Boga w nas.
Postępująca ateizacja Europy, osamotnienie człowieka, atomizacja rodzin, migracje, zabijanie nienarodzonych dzieci, ludzi starszych i chorych, wzrost samobójstw wśród ludzi młodych stawiają osoby zajmujące się młodymi przed wyzwaniami, które wymagają pogłębionej refleksji. Ma temu służyć m.in. spotkanie osób odpowiedzialnych za młodych Europy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W kongresie wezmą udział biskupi odpowiedzialni za duszpasterstwo akademickie w Episkopatach Kościołów lokalnych Europy, duszpasterze akademiccy, profesorowie wyższych uczelni i studenci z całej Europy. Przygotowanie kongresu od strony merytorycznej i logistycznej wymaga wielkiej pracy. Robocze spotkanie odpowiedzialnych za to dzieło u arcybiskupa łódzkiego zakończyło się zawierzeniem kongresu Matce Bożej Jasnogórskiej, do której udali się abp Marek Jędraszewski, ks. Michel Remery i o. Leon ó Giolláin SJ, odwiedzając przy okazji redakcję „Niedzieli” i udzielając wywiadu na temat przygotowań do kongresu i prac Rady Konferencji Episkopatów Europy.
(A.C.)
Abp Depo solidaryzuje się z rodzinami ofiar katastrofy
Współczucie wszystkim bliskim ofiar katastrofy lotniczej w Topolowie w archidiecezji częstochowskiej wyraził abp Wacław Depo. W komunikacie zamieszczonym na stronie Kurii Metropolitalnej w Częstochowie czytamy, że w duchu wiary i jedności ogarnia wszystkich swoją modlitwą. W związku z katastrofą lotniczą Metropolita Częstochowski zaznaczył, że „w sposób szczególny przyzywa wstawiennictwa św. Jana Pawła II, który na swoim pielgrzymim szlaku tak wiele razy przemierzał tysiące kilometrów tą drogą”. Abp Depo prosi wspólnoty parafialne archidiecezji częstochowskiej o modlitwę za wszystkich, którzy tragicznie zginęli, jak również za mężczyznę ocalałego z katastrofy - o łaskę powrotu do zdrowia. Metropolita częstochowski „przez wstawiennictwo Jasnogórskiej Królowej Polski zawierza Panu Bogu rodziny, które straciły swoich bliskich, prosząc o silną wiarę i niewzruszoną nadzieję, którą w tak trudnych chwilach może dać tylko Bóg - Pan życia i wieczności”.
5 lipca br. w katastrofie samolotu ze skoczkami spadochronowymi, w miejscowości Topolów, w gminie Mykanów, zginęło 11 osób, a 1 osoba została ciężko ranna. Jak mówią świadkowie katastrofy, samolot po uderzeniu w ziemię zapalił się.
Współczucie dla rodzin ofiar katastrofy lotniczej
Reklama
Trudno ogarnąć rozmiar tragedii, która wydarzyła się dnia 5 lipca br. na terenie gminy Mykanów, w miejscowości Topolów.
W katastrofie samolotu Szkoły Spadochronowej „Omega” zginęło jedenaście młodych osób. Najbliższym i rodzinom składam wyrazy szczerego współczucia, choć wiem, że żadne słowa nie są w stanie oddać i ukoić ich bólu.
W życiu, niestety, nie czas jest nam dany, ale chwila.
Życzę, aby znaleźli Państwo w sobie dość siły, a wokół siebie wiele życzliwości, by przeżyć ten trudny czas i żal po stracie bliskich.
Zapewniam, że wyrażam smutek, który jest w sercach mieszkańców całej gminy.
Krzysztof Smela - Wójt Gminy Mykanów
- W Trybunale Konstytucyjnym został złożony wniosek o zajęcie się kwestią klauzuli sumienia - powiadomił Maciej Hamankiewicz - prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w odpowiedzi na list Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Konieczność przeanalizowania tej kwestii sugerowała niedawno także rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz.
- Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. zniesławienia kilku biskupów przez Janusza Palikota zarzutem, jakoby mieli chronić pedofilów w Kościele. Uznano, że brak jest „interesu społecznego” w ściganiu przez prokuraturę czynu ściganego z oskarżenia prywatnego.
Reklama
- Lewacka nagonka przyniosła skutek. Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył 70 tys. zł kary na Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny w Warszawie, którym kieruje znany z obrony życia prof. Bogdan Chazan. Szpitalowi zarzucono złamanie prawa. Nie zgadza się z tym część ekspertów.
- Po aferze podsłuchowej poparcie dla PO spadło do 24 proc., PiS ma aż 8 punktów procentowych przewagi.
- SLD i Twój Ruch rozpoczęły współpracę polityczną, mimo że jeszcze przed miesiącem ich liderzy nie szczędzili sobie grubiańskich uwag.
- Niepodległa Polska nie jest w stanie rozliczyć winnych za masakrę na Wybrzeżu w 1970 r. Sąd prawomocnie orzekł, że b. wicepremier Stanisław Kociołek nie jest winien śmierci robotników.
- Komitet Obrony Robotników został laureatem tegorocznej Nagrody Wolności im. Jana Karskiego, przyznawanej przez ambasadę USA. Odznaczenie ma odebrać Bogdan Borusewicz, mimo że nie był założycielem KOR-u.
- Wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego są bardzo słabe. Co 4. tegoroczny maturzysta nie zdał obowiązkowej matematyki, a 6 proc. - obowiązkowego języka polskiego.