Reklama

Niedziela Małopolska

Chcieli się ich pozbyć

Historia s. Benedykty (takie imię przyjęła Wanda Nogaj, wstępując do klasztoru Benedyktynek w Staniątkach), to kolejny dowód, że życie pisze najciekawsze scenariusze

Niedziela małopolska 15/2014

[ TEMATY ]

wspomnienia

siostry

Maria Fortuna-Sudor

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na umówione spotkanie s. Benedykta przychodzi z segregatorem. W nim znajdują się spisane wspomnienia, artykuły oraz zdjęcia. - Tamten czas i to wszystko, co przeżyliśmy znam z opowiadań mamy, siostry i braci - zaznacza na wstępie Zakonnica, która 6 i pół roku dzieciństwa przeżyła na Syberii.

Przed wojną mieszkali na Wołyniu

Rodzinną opowieść ilustruje kilkoma cennymi dla niej fotografiami: - To są moi rodzice - s. Benedykta pokazuje niewyraźne zdjęcie mężczyzny i kobiety. - Tata, Jan Nogaj, służył w Legionach Piłsudskiego. W 1920 r. za dobrą służbę otrzymał akt nadania ziemi (Siostra posiada kserokopię tego dokumentu). A to moja mama, Marianna. Rodzice pochodzili z centralnej Polski. Po ślubie wyjechali na Wołyń, do Zastawia. Tam wybudowali duży, wygodny dom, w którym rodziły się ich kolejne dzieci. Najpierw bliźniaki: Władziu i Mieciu, potem Kazik, Józek, Halinka. Ja byłam najmłodsza. Gdy rozpoczęła się wojna, miałam kilka miesięcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

S. Benedykta podkreśla, że jej ojciec dbał o rodzinę, o gospodarstwo. Dokupił ziemi, zasadził piękny sad. Mówi, że w Zastawiu mieszkało wielu Polaków, ale byli też Ukraińcy, a sklep prowadził Żyd. I wszyscy żyli w zgodzie.

Reklama

Jak inni Polacy na Kresach również Nogajowie mieli świadomość, czym było we wrześniu 1939 r., wypowiedzenie przez Sowietów wojny Polsce. - Kazik, mój brat, zawsze powtarzał, że Rosjanie wbili nam nóż w plecy - mówi s. Benedykta. Dodaje, że jej rodzina była szczególnie narażona na niebezpieczeństwo, bo polscy osadnicy wojskowi w domu Nogajów przechowywali broń, którą udało się wynieść ze schowków w podłodze i zabezpieczyć przed konfiskatą.

NKWD aresztowała głowę rodziny

Jednak Jana Nogaja i tak Sowieci aresztowali, co nastąpiło w październikową noc 1939 r. - Mama wspominała, że tata wrócił do domu, chociaż miał wyjechać na jakiś czas do centralnej Polski - opowiada. - Była noc, gdy zapukał do okna. Mama otworzyła drzwi, a zaraz za nim weszło NKWD. Okazało się, że oni na niego czekali, dom był pod obserwacją. Zanim tato pożegnał się z mamą, brał mnie na ręce, przytulał do siebie, a za trzecim razem się rozpłakał…

S. Benedykta nigdy nie poznała swego ojca. Nawet nie wie, gdzie i w jakich okolicznościach zginął. Mówi, że dwa dni po aresztowaniu mama wybrała się do Zdołbunowa. Tam w więzieniu zamknięto Jana Nogaja, więc poszła ok. 20 km, aby mu zanieść bieliznę na wymianę. Po powrocie do domu, nieświadoma więziennych zwyczajów, wyprała brudną odzież męża, a z nią gryps. To była ostatnia wiadomość od Jana. Niestety, nieprzeczytana. Kilka dni później, gdy Marianna ponownie wybrała się z bielizną, niedane jej było skontaktować się z mężem. Strażnik, którego dopytywała, płacząc i prosząc o informacje, w tajemnicy powiedział, że część więźniów została rozstrzelana, a część - wywieziona do Katynia i innych miejscowości.

Dali im pół godziny

Reklama

Tragiczny los legionisty Jana to dopiero początek rodzinnej gehenny. Zaledwie kilka miesięcy później, zimą 1940 r. Sowieci wrócili do domu Nogajów. Ich przybycie tak zapamiętał Kazimierz Nogaj: „10 lutego 1940 r. o godzinie 6 rano do naszego domu we wsi Zastawie przybyli sowieci, którzy dali nam 30 minut czasu na spakowanie się. Oznajmili nam, że zostaniemy przesiedleni do innego województwa. Wówczas mama zaczęła płakać, że jest sama z sześciorgiem dzieci. Prosiła sowietów, aby wypuścili ojca z wiezienia. W odpowiedzi na to jeden z nich napisał coś na kartce i wręczył ją drugiemu. Obiecali mamie, że zanim dotrzemy do dworca, ojciec już tam będzie czekał…”.

Z opuszczeniem rodzinnego domu związana jest także historia maleńkiej Wandzi.

- Starsi bracia, którzy przed wojną uczęszczali do gimnazjum, pojechali z tym wszystkim, co zabraliśmy z domu, na stację w Równem - opowiada s. Benedykta. - Mnie mama niosła na rękach ukrytą pod futrem, zawiniętą w chustę. W pewnej chwili wyślizgnęłam się, a ona tego nie zauważyła. Spostrzegł mnie Rosjanin, który podniósł leżące na śniegu niemowlę (było ponad 30 stopni mrozu), zawinął w kożuch, oddał mamie i jeszcze ją zawiózł do punktu zbiórki wysiedleńców.

Ze spisanej przez Kazimierza Nogaja relacji i opowieści s. Benedykty wynika, że ich droga na Syberię to kolejny etap walki o przetrwanie. „Załadowano nas do bydlęcych wagonów, które zamknięto. W wagonie podróżowało kilka rodzin, czyli ok. 50 osób plus bagaże…”. - napisał p. Kazimierz. Jego siostra dodaje, że w wagonach ludzie się rodzili i umierali, a na postojach Sowieci wyrzucali trupy na pożarcie wilkom.

Na Syberii rządził głód

Reklama

Z bydlęcych wagonów przesiedli się do sań, którymi jechali przez zamarzniętą rzekę. Dotarli do miejscowości Motor (nad rzeką Suchonną), gdzie przebywali pół roku. Następnie przesiedlono ich do powiatu Szujskiego, do 28 kwartału. P. Kazimierz napisał: „Tam otrzymywaliśmy dzienną rację 25 dag chleba - niepracujący i 60 dag - pracujący. Tu wraz ze starszymi braćmi - Władysławem i Mieczysławem (po 17 lat) - pracowałem w lesie. Miałem wówczas 13 lat. Młodsze rodzeństwo; Józef (lat 9), Halina (lat 6) i Wanda (1 rok) pozostawało w baraku pod opieką mamy…”.

S. Benedykta dodaje, że z pobytem w tym miejscu wiąże się kolejna rodzinna tragedia; podczas roboty przy karczowaniu lasu Władysław odmroził całe ciało, po czym zachorował na zapalenie płuc i zmarł. - Mama, z drugim najstarszym synem, wykopała grób w zamarzniętej ziemi - mówi s. Benedykta. - Do niego złożono zrobioną ze zdobytych czterech desek trumnę, w której rodzina pochowała ubranego w odświętny strój Władysława, chociaż Rosjanki przekonywały mamę, żeby tego ubrania nie dawać zmarłemu. Dodaje, że następnego dnia, gdy Marianna poszła na cmentarz, znalazła rozkopany grób i nagie ciało syna…

Reklama

W 1942 r. rodzinę przetransportowano w głąb kraju, do Jekaterinówki. P. Kazimierz wspomina: „Tu pracowaliśmy w kołchozie. Młodsze rodzeństwo uczęszczało do szkoły a później pracowało także w polu przy plewieniu roślin. Doskwierał nam głód…” To właśnie głód miał wpływ na losy drugiego z bliźniaków. - Mieczysław razem z kolegą z innego baraku zostali schwytani, jak kradli Rosjance wiaderko ziemniaków - opowiada s. Benedykta. - Gdy sprawa trafiła do komendanta, obydwóch skazano na rok wiezienia. Potem brat napisał list, że nie chcą go wypuścić, i prosił, by mu mama zdobyła zaświadczenie o jego pracy od komendanta obozu. Moja rozmówczyni dodaje, że Marianna wysłała pozytywną opinię do więzienia. Niestety, najstarszy z rodzeństwa nigdy do rodziny nie wrócił. Kilka miesięcy później przyszła wiadomość, że Mieczysław Nogaj opuścił wiezienie i nic nie wiadomo o jego dalszych losach.

Za dziecko zapłacił sto rubli

Głód sprawił też, że Marianna, matka czworga żyjących jeszcze dzieci, zdecydowała się to najmłodsze, dwuipółletnie… sprzedać. - Mamę namówił do tego rosyjski stolarz, którego żona urodziła kilkoro martwych dzieci- s. Benedykta spokojnie opowiada o kolejnym tragicznym wydarzeniu z własnego życia. - Ten człowiek zapłacił za mnie sto rubli, wiaderko ziemniaków i dzbanek mleka. To było przed Wigilią. Mama przygotowała wtedy „ucztę”, gotując w skorupkach ziemniaki (żeby się nic nie zmarnowało), a następnie pokroiła je w cieniutkie plasterki, którymi rodzina podzieliła się jak opłatkiem.

Z dalszej relacji wynika, że po tej „uczcie” Marianna nie mogła zasnąć. Rano poszła do stolarza, któremu odniosła pieniądze oraz resztę ziemniaków, domagając się oddania Wandzi. I chociaż nie było łatwo, najmłodsza Nogajówna wróciła do rodziny, której w 1946 roku udało się prawie cudem przyjechać do Polski.

Z tej wyprawy s. Benedykta pamięta smak polskiego chleba. Marianna przyniosła wielki bochen do bydlęcego wagonu, którym znów przyszło im podróżować. Tym razem na ziemie odzyskane. - Mama kroiła cienkie kromki - wspomina. - Gdy jedną z nich mi wręczyła, schowałam ją do rękawa. Wtedy powiedziała; „Jedz Wandziu, to jest polski chleb…”

Nie znaleźli informacji

Na zakończenie spotkania pytam, czy s. Benedykta lub ktoś z rodzeństwa odwiedził miejscowość, gdzie przed II wojną światową był ich dom. - Nie, nie byliśmy tam - odpowiada. Dodaje, że przez wiele lat jej bliscy; mama (żyła do 1985 r.), brat Józef (został zamordowany w stanie wojennym) oraz Halina i Kazimierz szukali informacji na temat Jana i Mieczysława. - W tej sprawie pisaliśmy do Czerwonego Krzyża, a nawet do Moskwy - wspomina. - Za trzecim razem przyszła ze Związku Radzieckiego odpowiedź, że 9 maja 1945 roku obydwaj zginęli w tajdze - mówi s. Benedykta. - Ale gdzie Rzym, a gdzie Krym? Jak to możliwe, że ojciec i brat się tam spotkali? Stwierdziliśmy wtedy, że w ten sposób chcieli się nas pozbyć i dlatego tak napisali…

S. Benedykta ma prawie 75 lat. Jest schorowana, ale uśmiech nie znika z jej twarzy. Wspólnie z rodzoną siostrą, Haliną Nogaj - Szczugiel śledzą informacje na temat tych, którzy w czasie II wojny światowej zginęli na Wschodzie. Szansa, że rodzeństwo pozna historię ostatnich dni życia ojca i najstarszego brata, jest coraz mniejsza.

2014-04-11 14:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wszyscy Święci w Alejach NMP w Częstochowie

[ TEMATY ]

siostry

Sławomir Zbierański/ Marcin Dybza

Na częstochowskich Alejach NMP 30 października br. alumni Niższego Seminarium Duchownego – Liceum Ogólnokształcącego, współpracując z uczniami Katolickiego Gimnazjum w Częstochowie, pod opieką s. Mileny ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa, zorganizowali przemarsz świętych Kościoła rzymskokatolickiego. Przemarsz rozpoczął się na pl. Biegańskiego i ruszył Alejami w stronę Jasnej Góry.

Wcześniej uczestnicy modlili się Litanią do Wszystkich Świętych w seminaryjnej kaplicy, omadlając całą inicjatywę i tych których spotkają na swojej drodze. Na samym pl. Biegańskiego u początku całego wydarzenia „święci” spotkali się z uprzejmością i entuzjazmem przechodniów, którzy zaczepiali i prosili o wspólne zdjęcia. Rozdawane były prezenty od Tygodnika Katolickiego "Niedziela": książeczki o świętych, a dla najmłodszych łakocie w postaci krówek z tweetami papieża Franciszka. W czasie niezwykłego przemarszu napotykanym przez siebie ludziom uczestnicy opowiadali historię swoich patronów, a także przybliżali ich życiowe motta.
CZYTAJ DALEJ

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to, że ostrzegła przed aborterem

2025-02-18 07:39

[ TEMATY ]

sąd

aborcja

Fundacja Życie i Rodzina

Pani Weronika z dzieckiem

Pani Weronika z dzieckiem

Skandal w Sądzie! Sędzia Wojciech Jankowski ze Starogardu Gdańskiego skazał matkę, która odmówiła aborcji na swoim synku i ostrzegła inne kobiety przed aborterem. Pani Weronika, mama trojga dzieci, została skazana na 4 miesiące prac społecznych. Ma też zapłacić 1812 złotych kosztów sądowych dla oskarżyciela ginekologa Piotra A. Dodatkowo ma zamieścić przeprosiny w mediach. Wyrok jest nieprawomocny.

Sprawa toczyła się przez ponad 2 lata. Zaczęła po tym, jak Pani Weronika odpowiedziała w Internecie na pytanie jednej z kobiet w ciąży. Pytanie było o lekarza do prowadzenia trudnej ciąży w Starogardzie Gdańskim, ktoś zasugerował właśnie Piotra A. W odpowiedzi Weronika odradziła i przytoczyła historię swojego synka. Kilka lat wcześniej A. zdiagnozował u chłopca zespół Downa i nachalnie proponował aborcję. Morderstwo na dziecku miałoby się odbyć w gabinecie A., co samo w sobie byłoby złamaniem prawa – wykonywanie aborcji poza szpitalem jest karalne. Weronika odmówiła. Dziecko urodziło się bez wady genetycznej, choć stres z okresu ciąży miał złe skutki i pewne problemy zdrowotne ciągną się u dziecka do dziś.
CZYTAJ DALEJ

Nadzieja nie zawodzi

2025-02-20 21:42

Archiwum UPJPII

    Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zaniepokojona stanem zdrowia papieża Franciszka, przebywającego w rzymskiej klinice Gemelli, gdzie trafił 14 lutego br., zgromadziła się w czwartek 20 lutego br. na Mszy św. w uniwersyteckiej kaplicy przy ul. Bernardyńskiej 3, by modlić się o powrót do zdrowia Ojca Świętego.

Rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała przypomniał, że zaledwie 11 dni przed pójściem do szpitala w imieniu papieża Franciszka został nadesłany na ręce rektora list, w którym Ojciec Święty zapewnia o swojej wdzięczności, składa życzenia społeczności Uniwersytetu Papieskiego i przywołuje słowa, jakie przekazał wiernym w swojej homilii 24 grudnia 2024 r.: Zstąpienie na ziemię Syna Bożego zapoczątkowało czas łaski i zbawienia. „W tę noc, to dla ciebie otwierają się „drzwi święte” Bożego Serca. Jezus, Bóg z nami, rodzi się dla ciebie, dla nas, dla każdego mężczyzny i każdej kobiety. Z Nim rozkwita radość, z Nim zmienia się życie, z Nim nadzieja nie zawodzi. „I z tą właśnie intencją, że nadzieja nie zawodzi składamy tę Najświętszą Ofiarę prosząc Boga o powrót do zdrowia naszego papieża Franciszka.” – mówił do zgromadzonych w uniwersyteckiej kaplicy Rektor UPJPII.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję